کد خبر : 348379
زمان انتشار : 21:15:00 - 1399/05/20
پایگاه خبری محیط زیست ایران
عرضه دستگاه آنالیزور لحظه ای دانه بندی مواد معدنی
پژوهشگران جهاد دانشگاهی با عرضه دستگاه آنلاین اندازه گیری دانه بندی به معادن بزرگ، کشور را از نمونه های خارجی این دستگاه بی نیاز کردند.

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محققان پژوهشکده فرآوری مواد معدنی جهاد دانشگاهی واحد تربیت مدرس، در یک طرح پژوهشی دستگاه آنالیزور لحظه ای دانه بندی مواد معدنی را طراحی و به صنعت عرضه کردند.

به گفته زهرا بهری پژوهشگر این واحد، این دستگاه در ورودی دستگاه های خُردایش مثل آسیابها و سنگ شکن ها قرار می گیرند و توزیع دانه بندی ذرات خوراک ورودی به این دستگاه ها را به صورت آنلاین در هر ثانیه اندازه گیری می کنند. این اندازه گیری به طور کامل اتوماتیک است و هیچ گونه دخالت دست صورت نمی گیرد. همچنین در هر لحظه داده خروجی را به صورت d20، d50 و d80 ارائه می کند.

این محقق در خصوص مزایای این دستگاه گفت: با نصب این دستگاه و کنترل توزیع دانه بندی خوراک ورودی، نه تنها ظرفیت مدار خردایش را می توان کنترل کرد، بلکه منجر به بهبود انرژی مصرفی این مدار و بهینه سازی کارایی جدایش مراحل بعد از خردایش نیز خواهد شد.

وی افزود: این دستگاه برای اولین بار توسط جهاد دانشگاهی واحد تربیت مدرس تولید شده و نیاز کشور را در این زمینه رفع کرده و باعث شده دیگر خرید خارجی نداشته باشیم.
این پروژه از سال ۱۳۸۹ آغاز و در سال ۱۳۹۳ برای اولین بار به صنعت عرضه شده است. این دستگاه تا کنون به سه مجموعه معدن بزرگ ایران کارخانه های سنگ آهن مرکزی (چغارت)، سنگ آهن گل گهر و مس سونگون فروخته شده است. آخرین عرضه این دستگاه در سال ۹۸ بوده و چند روز گذشته پیگیری مراحل نصب دستگاه در کارخانه فرآوری مس سونگون انجام شده است.

این پژوهشگر در خصوص مشکلات جهاد دانشگاهی گفت: یکی از مشکلات این سازمان بحث بودجه های تحقیقاتی است. با توجه به حضور نیروهای مستعد و کارآمد در مجموعه ما، اگر بتوانند در بحث بودجه تحقیقاتی به جهاد دانشگاهی کمک کنند، این موضوع می تواند کمک بزرگی نه تنها به جهاد، بلکه به کشور باشد.

ایسنا