کد خبر : 57096
زمان انتشار : 13:18:00 - 1397/06/07
نظام بهداشت
اولویت های نظام بهداشت کشور در دولت 12
معاون بهداشت وزیر بهداشت، ارتقای کیفیت بسته های خدمتی موجود در سطح شبکه بهداشت، اجرای برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع و پرونده الکترونیک سلامت را جزو اولویت های حوزه بهداشت در دوره فعلی خواند.

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر علیرضا رئیسی در نشست خبری معاونت بهداشت وزارت بهداشت که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، گفت: جنس فعالیت های حوزه بهداشت متفاوت است و نمی توان بسیاری از اقدامات آن را طی یک سال ارزیابی کرد. گاهی ۱۵ سال زمان نیاز است که نتایج فعالیتی مشخص شود. برای مثال شاخص های فعالیت های ما در حوزه دندانپزشکی شاید ۲۰ سال دیگر قابل ارزیابی باشد.

وی ادامه داد: تحقیقات و شواهد در دنیا نشان می دهند که ۲۰ تا ۲۵ درصد عوامل اجتماعی موثر بر سلامت در دست وزارت بهداشت و باقی آن در دست سایر ارگان ها است. در کشور ما بیش از ۷۰ درصد علل مرگ و میر ناشی از عوامل غیر واگیر مانند حوادث جاده ای، بیماری های قلب و عروق، سبک زندگی و ... است. وظیفه وزارت بهداشت در این حوزه سیاستگذاری و هشدار است. اگر سالانه تعداد زیادی از مردم به دلیل کم تحرکی، آلودگی هوا و ... از بین می روند، حل این مشکل در دست وزارت بهداشت نیست و سازمان های مختلف نیز باید در این زمینه مداخله کنند.

معاون وزیر بهداشت در ادامه تصریح کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی حوزه بهداشت تحولات چشمگیری داشته و شاخص های بسیار ارزشمندی به دست آمده است. برای مثال شما نمی توانید روستایی ۱۰۰۰ نفره پیدا کنید که خانه بهداشت نداشته باشد. افزون بر آن برای ۲۸ میلیون نفر ایرانی در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر، شبکه گسترده ای برای خدمات حوزه سلامت در سطح یک ایجاد شد. در حال حاضر ۴۱۰۵ مرکز در روستا و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر در کنار ۱۸ هزار خانه بهداشت در مناطق روستایی خدمت ارائه می کنند. در طول ۴۰ سال گذشته خدمات این حوزه کامل شد، اما در دولت های یازدهم و دوازدهم مراکز بهداشت بازسازی و تجهیز شدند.

رئیسی در ادامه با اشاره به فعالیت پزشکان خانواده و مراقبان سلامت در مراکز مذکور گفت: در حال حاضر به ازای هر ۲۵۰۰ نفر یک مراقبت سلامت، به ازای هر ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر یک پایگاه سلامت و به ازای هر ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر یک مرکز جامع سلامت وجود دارد. کارشناسان تغذیه و سلامت روان نیز برای اولین بار به شبکه بهداشت اضافه شدند.

وی اولویت های وزارت بهداشت در حوزه بهداشت را در این دوره ارتقای کیفیت بسته های خدمتی موجود در سطح شبکه، اجرای برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع و همچنین پرونده الکترونیک سلامت اعلام کرد و گفت: پزشکی خانواده به این معنی است که تیمی وجود دارد که یکی از اعضای آن پزشک است و جمعیتی را برای دریافت خدمات سلامت تحت پوشش قرار می دهد. ما این برنامه را پیش از این در دو استان مازندران و فارس به صورت آزمایشی اجرا کردیم. پیش از اجرای آن نیز ساختاری کاملا آماده از قبل در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر وجود داشت و پزشک خانواده در این مناطق پررنگ تر بود. همچنین در استان های فارس و مازندران پزشکان عمومی بخش خصوصی با بیمه ها قرارداد بسته و به عنوان پزشک خانواده فعالیت خود را آغاز کردند. این پزشکان در صورت نیاز، بیمار را به سطح دو ارجاع می دادند، اما همچنان از سطح دو بازخوردی به آنها داده نمی شد.

ادامه دارد