کد خبر : 53896
زمان انتشار : 09:38:00 - 1397/06/07
آثار خشکسالی
صدای آب نمی آید/ رخت خشکی بر قاب هنر
ساری - چشمه خشکید، نهر بی آب شد و جنگل از عطش سوخت و هنر با همه جاذبه هایش محرم اسرار طبیعت شد تا صدای پای فراموش شده آب را به تصویر کشد.

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، - آب فصل مشترک طبیعت است و بی آبی داغی بر پیشانی چشمه سارها، قنات ها، آب بندان ها  و زرد رنگی جنگل شده است. صدای پای اّب دیگر به گوش نمی آید. و کسی دیگر سهراب را نمی خواند.

تصور شهر و آبادی سبز و خرم در فرادست و پشت پرچین ها خیالی خام شده و بی آبی و خشکی باغ آرزوها را پریشان کرده است اما خشکی چشمه ها سپمپوزیمی را برای هنرمندان فراهم کرده تا از زبان هنر، زخم رفته بر طبیعت و چشمه سارها را به تصویر َکشند و برای نجات طبیعت، هنر نذر کنند.

چهارمین سمپوزیوم هنر در طبیعت بیش از یکصد هنرمند کشور و مازندران را به جنگل های بالا کشاند تا مسائل کم آبی را در قاب هنر تصویر کنند. این سمپوزیوم از َشش شهریور شروع شد و سه روز ادامه دارد د هنرمندان برجسته رشته های نقاشی، عکاسی، موسیقی و تجسمی در آن حضور دارند.

یک هنرمند رسته نقاشی با اشاره به تاثیر هنر در انعکاس مسائل و بحران های اجتماعی می گوید طبیعت همانند بوم نقاشی زیبا تصویر شده و می توان مشکلات کم آبی را با هنر بهتر تصویر کرد.

به گفته علی اسدی رد کم آبی را می توان در دل جنگل بیشتر لمس کرد و  خشکی کف جنگل و زرد شدن زودهنگام برگ درختان و ترک های سطح خاک نشانه کم اّبی است و هنرمندان می توانن با زبان هنر بهتر این مسائل را منعکس کنند.

خشکسالی سازناکوک طبیعت است

هنرمند رشته موسیقی نیز خشکسالی را به سازناکوکی تشبیه کرد که در دل طبیعت طنین انداز شد و می گوید با موسیقی می توان دردهای طبیعت را بهتر بازگو کرد و موسیقی گوشخراش خشکسالی طنین انداز شده است.

آرش امیری ادامه می دهد نوای طبیعت، خش خش برگ ها، صدای پرندگان و .... موسیقی روحنواز و آرامش بخش است و متاسفانه برداشت های بی رویه از سفره های زیرزمینی به طبیعت لطمه زده است و ما با هنرمان می توانیم درد و زخم خَشکی را ساز کنیم.

 چهارمین سمپوزیوم«هنر در طبیعت» با هدف معرفی و شناساندن مسائل مربوط به کم آبی و خشک شدن چشمه ها در جنگل بولا واقع در بخش دودانگه ساری با حضور یکصد هنرمند از سراسر کشور آغاز شده و به گفته عبدالرضا احمدی دبیر سمپوزیوم هنر در طبیعت، علاوه بر علاقمندان به کارهای هنری ، اساتید بنام هنرهای مفهومی نظیر نقاشی، موسیقی ، مجسمه سازی و عکاسی در این گردهمایی حضور دارند.

با توجه به معضل جهانی و فراگیر کمبود آب و خشک شدن چشمه های آب در نقاط مختلف به دنبال ایجاد حساسیت در مردم و مسئولان برای این منظور بودیم

وی افزود: هنرمندان شرکت کننده در مدت برگزاری این سمپوزیوم با حضور در جنگل های بولا به مسائل مربوط به بحران کم آبی و مشکلات ناشی از آن با ابزار هنر می پردازند.

 احمدی در خصوص علت انتخاب موضوع کم آبی برای برگزاری این گردهمایی هنرمندان گفت: با توجه به معضل جهانی و فراگیر کمبود آب و خشک شدن چشمه های آب در نقاط مختلف به دنبال ایجاد حساسیت در مردم و مسئولان برای این منظور بودیم که این کار را با برگزاری این گردهمایی جامه عمل می پوشانیم.

 

 گردهمایی هنرمندان برای استفاده از ابزار هنر به منظور اعلام مشکلات و مسائل زیست محیطی برگزار می شود و جنگل و قطع درختان ، زباله ، کشتار پرندگان مهاجر از جمله مسائلی بود که در مدت چهار برگزاری این سمپوزیوم از سوی هنرمندان به آنها پرداخته شد.

سمپوزیوم یا دورهمی هنرمندان پیش از این علاوه بر جنگل بولا در سرخرود و سی سنگان مازندران و برج میلاد و چهار راه ولیعصر تهران برگزار شد.

براساس آمار آب و فاضلاب روستایی مازندران میزان آبدهی چشمه های ییلاقی استان در پنج سال اخیر نصف شد و بیش از ۲۰ چشمه نیز به طور کامل خشک شده است از اینرو مازندران را باید از لیست استانهای پرآب حذف کرد و دیگر بارشهای ۸۰۰ میلی متری سالیانه هم نمی تواند، عطش باغات و دشتهایش را فروکش کند و سالهاست که کام زمینهای مازندران از تشنگی باز شده است و آبهای سطحی و روانش نیز به جای فرونشاندن عطش باغستانها و شالیزارها روانه دریا می شود و یا به هوا تبخیر می شوند و اکنون طبیعت دست به دامان هنرمندان شده تا درد تشنگی را تصویر کنند.

پیشتر و سالهای قبل در این سمپوزیوم به مسائل  جنگل و قطع درختان ، زباله ، کشتار پرندگان مهاجر در قالب و ابزار هنر پرداخته شد.