کد خبر : 350032
زمان انتشار : 14:00:00 - 1401/05/24
پایگاه خبری محیط زیست ایران
۸۷میلیون مترمکعب از سد مهاباد به بخش کشاورزی تخصیص داده شد
مدیرامورآب مهاباد با بیان اینکه تراز آب سد مهاباد ۱۳۴۶ است و حدود ۹۰ میلیون متر مکعب حجم آب موجود آن است، گفت: تاکنون ۸۷ میلیون متر مکعب آب به بخش کشاورزی تخصیص داده شده است.

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، رضا جهین در نشست شورای حفاظت از منابع آب مهاباد مهم ترین راهکارهای حفاظت از منابع آبی و مدیریت آن اظهار کرد: از تاریخ ششم فروردین ماه تاکنون، حدود ۶۱ میلیون متر مکعب آب برای دریاچه ارومیه و ۸ میلیون متر مکعب هم برای احیای تالاب های کانی برازان و قوپی بالاعلی از سد مهاباد رهاسازی شده است.

وی اضافه کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۴۶ حلقه چاه غیرمجاز در این شهرستان مسدود شده و ۷ دستگاه غیرمجاز حفاری هم توقیف شده است. همچنین ۵۰ هکتار از اراضی منابع آبی شهرستان طی چهار حکم آزادسازی شده است.

استاد حوزه آب دانشگاه ارومیه هم در این نشست از شرایط آب موجود در استان و کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: بیش از ۸۸ درصد از سطح کشورمان با بارش کمتر از ۱۹۹ میلیمتر مواجه است و بالغ بر ۸۵ درصد از منابع آبی ما در بخش کشاورزی مصرف می شود.

مهران حبیب زاده دانشگاه تأکید کرد: ما باید به دنبال راهکارهایی باشیم که با افزایش راندمان مان در بخش کشاورزی فشار وارده بر منابع آب را در این بخش کاهش دهیم.

در شهرستان مهاباد از مجموع ۲۵ هزار هکتار آبیاری تحت فشار، هشت هزار و ۵۰۰ هکتار از طریق طرح های خرده مالکی اجرا شده و در حوزه آبیاری تجمیعی هم در روستاهای توت آغاج و دریاس ۳۴۱ هکتار به بهره برداری رسیده است.

منبع: مهر

[mediaout][mediaout]

[aparat][aparat]