کد خبر : 349355
زمان انتشار : 01:15:00 - 1399/10/08
پایگاه خبری محیط زیست ایران
خشکسالی هیدرولوژی و کشاورزی به علت مصرف بالای آب 
رئیس مرکز خشکسالی کشور بیان کرد: افزایش مصرف آب بیش از پتانسیل تولید بدان معناست که بارندگی در حد نرمال، خشکسالی سال های گذشته را جبران نمی کند، در نتیجه خشکسالی ها تداوم خواهد داشت.

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،

احد وظیفه رئیس مرکز خشکسالی کشور با اشاره به اینکه مجموع بارش های کشور از ابتدای سال زراعی در محدوده نرمال قرار دارد، اظهار کرد: بنابر آخرین آمار از ابتدای سال زراعی تا روز گذشته مجموع بارش کشور ۷۱.۵ میلی متر، در مدت مشابه سال قبل ۷۷ میلی متر و در دوره بلندمدت ۶۵ میلی متر بوده که این امر رشد ۱۰.۱ درصدی بارش نسبت به نرمال را نشان می دهد.

وی افزود: مدل ها نشان می دهد که طی سه ماه زمستان بویژه جنوب و جنوب شرق بارش ها کمتر از نرمال و مابقی کشور در محدوده نرمال پیش بینی می شود.

وظیفه با اشاره به اینکه بارش های نرمال سال آبی خشکسالی های اخیر را جبران نمی کند، بیان کرد: افزایش مصرف آب بیش از پتانسیل تولید بدان معناست که بارندگی در حد نرمال، خشکسالی سال های گذشته را جبران نمی کند، در نتیجه خشکسالی ها تداوم خواهد داشت.

رئیس مرکز خشکسالی با بیان اینکه امسال خبری از خشکسالی هواشناسی نیست،گفت: این در حالی است که به علت مصرف بالای آب خشکسالی هیدرولوژی و کشاورزی داریم.

وی ادامه داد: برآوردهای بارش فصلی و تخمینی است و در تمامی دنیا با درصدی خطا و اشتباه روبه روست و به طور قطع نمی توان پیش بینی کرد.

وظیفه در پایان با اشاره به اینکه وضعیت دمای کنونی به علت بارندگی های اخیر کماکان نرمال است، تصریح کرد: مدل ها نشان می دهند که دما در نیمه شرقی کمتر از نرمال و در نیمه غربی بالای نرمال است.

انتهای پیام/

[mediaout][mediaout]

[aparat][aparat]