کد خبر : 349279
زمان انتشار : 21:15:00 - 1399/09/17
پایگاه خبری محیط زیست ایران
فعالیت های سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران در حوزه زخم و ترمیم بافت
رئیس مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی (SID) گفت: وقتی ایران را با کشورهایی که از نظر حجم تولیدات علمی به ما نزدیک هستند، مقایسه می کنیم متوجه می شویم اگرچه تولیدات علمی ایران نزدیک به تولیدات آن هاست اما وقتی سراغ شاخص هایی مثل رشد اقتصادی یا توسعه تکنولوژی می رویم، متاسفانه در بعضی جاها عقب هستیم. این مساله در مورد شاخص اقتصادی بسیار شدید است.

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر فاطمه عظیم زاده با ارائه توضیحاتی درباره هفتمین کنگره سالانه زخم و ترمیم بافت پرداخت و بر اساس داده های SID فعالیت های سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران در حوزه زخم و ترمیم بافت را تشریح کرد.

وی در این زمینه گفت: سایت SID از سال ۱۳۸۳ شروع به نمایه سازی نشریات علمی کشور کرد. اکنون نزدیک به دو هزار عنوان نشریه علمی پژوهشی را در دل خود جای داده و با توجه به تعداد نشریات علمی پژوهشی و علمی ترویجی، بیش از دو هزار مجله اکنون روی سایت SID نمایه سازی می شود. از این تعداد، نزدیک به ۴۰۰ عنوان نشریه، نشریات علوم پزشکی هستند.

وی گفت: در کنار نشریات، بخشی را برای نمایه سازی همایش های علمی داریم که در این بخش، همایش های علمی پزشکی هم مثل سایر همایش ها نمایه سازی می شود. کنگره زخم و ترمیم بافت که هرسال توسط جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران برگزار می شود برای چهار دوره بر روی سایت نمایه سازی شده است و از مقالات دوره های اول تا چهارم کنگره در دو سال اخیر نزدیک به ۱۵ هزار بازدید و نزدیک به چهار هزار دانلود از مقالات اتفاق افتاده است که این موضوع نشان دهنده کیفیت مقالاتی است که در کنگره سالانه زخم و ترمیم بافت پذیرش و ارائه می شوند.

وی گفت: البته ما در مورد مقالات کنفرانس ها رفرنس ها را ثبت نمی کنیم. بنابراین تعداد رفرنس هایی که به مقالات داده شده است را نداریم اما همانطور که اشاره شد میزان استفاده از مقالات زیاد است.

عظیم زاده ادامه داد: خوشبختانه فعالیت هایی که در مجموعه جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران اتفاق می افتد نشان دهنده این است که صرفا بحث برگزاری کنگره مطرح نیست و در  کنار آن، برنامه ریزی های دیگری برای افزایش ظرفیت و توانمندی مجموعه و همچنین خدمت رسانی در این حوزه تخصصی وجود دارد. از نظر علمی به این خاطر که محققان فرصت مشارکت در حوزه زخم و ترمیم بافت به صورت بین المللی را پیدا کرده اند. از نظر عملی هم جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران به عنوان برگزار کننده این کنگره دنبال ایفای نقش به صورت میدانی بوده است که خوشبختانه خروجی های مثبتی مشاهده می کنیم. به نظر می رسد که حوزه علوم پزشکی جزو معدود جاهایی است که در کشور به صورت عملی هم مورد استفاده قرار می گیرد، چرا که یکی از انتقاداتی که به تولیدات علمی کشور می شود این است که میزان تولید علمی بسیار بیشتر از پیشرفت علمی سطح جامعه است و این تناسب لازم برقرار نیست و به عبارتی تب تولیدات علمی داغ تر از تب اجرای فعالیت های آن است.

وی افزود: بر اساس بررسی هایی که مجموعه ما از نظر تولیدات علمی در سطح کشور داشته، خوشبختانه جهاد دانشگاهی در حوزه علوم پزشکی جایگاه بسیار خوبی دارد و تولیدات علمی آن مطرح است. حتی چند نفر از متخصصین ما مثل آقایان دکتر منتظری، دکتر نصر اصفهانی و دکتر بهاروند افراد شاخص علمی در سطح بین المللی هستند. این پژوهشگران جهاد دانشگاهی جزو یک درصد دانشمندان برتر جهان هستند و قطعا حضور آنها و سایر پژوهشگران علوم پزشکی وزن فعالیت های علمی جهاد دانشگاهی در حوزه های پزشکی را بالا برده است. خوشبختانه خود جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران هم جزو مجموعه های موفق و تاثیرگذار بوده است.

رئیس مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی (SID) همچنین عنوان کرد: خوشبختانه پژوهشگران ما در علوم پزشکی در دنیا مطرح هستند. وقتی در یک سری پست های تخصصی بررسی می کنیم، می بینیم در بعضی حوزه های تخصصی، مجموعه های پژوهشی پزشکی کشور جزو ۱۰ مجموعه برتر دنیا هستند که این افتخار بزرگی برای کشور است. اما آنچه درباره پژوهش های مذکور به نظر می رسد این است که باید فعالیت های بیشتری در حوزه عملی انجام بگیرد. متاسفانه این بحث در کشور ما وجود دارد و حوزه علوم پزشکی هم از آن مستثنی نیست. اما در یک برآورد کلی این مشکل در حوزه علوم پزشکی کمرنگ تر از سایر حوزه هاست.

عظیم زاده ادامه داد: خوشبختانه وقتی تولیدات علمی کشور را از نظر حجم بررسی کنیم، مشاهده می کنیم که تقریبا در دو دهه اخیر این روند، صعودی است. اما همیشه یک اشکال اساسی مطرح می شود؛ روند رشد و توسعه کشور متناسب با روند تولیدات علمی ما پیش نمی رود که این، انتقاد قابل تاملی است.

وی گفت: کشورهایی که از نظر حجم تولیدات علمی به ایران نزدیک هستند، با مقایسه ایران با آن ها – که می توانیم کشورهایی مثل ترکیه یا مالزی را مثال بزنیم – مشاهده می کنیم تولیدات علمی ایران نزدیک به تولیدات آن هاست اما وقتی سراغ شاخص هایی مثل رشد اقتصادی یا توسعه تکنولوژی می رویم می بینیم متاسفانه در بعضی جاها عقب هستیم. این مساله در مورد شاخص اقتصادی بسیار شدید است. برای نمونه تعداد مقالات تولید شده در ایران با ترکیه رقابت نزدیکی دارد اما میزان ثبت اختراع که کار را به فناوری نزدیک می کند بسیار پایین است. این درحالی است که ما بعضی سال ها در انتشار متون علمی از این کشورها جلوتر هم بوده ایم. بنابراین این ضرورت ایجاد می شود که سیاستگذاران کشور، یک مقدار رویکرد خود را تغییر دهند، صرفا انتشار علمی را نبینند و در کنار آن شاخص های دیگری را هم لحاظ کنند که نشان دهنده ورود دانش و اطلاعات علمی به حوزه فناوری و بهره بری از آن است.

انتهای پیام

[mediaout][mediaout]

[aparat][aparat]