کد خبر : 349267
زمان انتشار : 03:15:00 - 1399/09/12
پایگاه خبری محیط زیست ایران
زباله های کرونایی و چالش زیست محیطی/ تغییر شیوه دفع پسماندها
بیرجند-مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی با اشاره به برخی چالش های زیست محیطی پیرامون دفن زباله ها در شرایط کرونایی گفت: در شرایط فعلی اقدامی در راستای تفکیک و پردازش پسماند صورت نمی گیرد.

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، حسن اکبری ر اظهار کرد: تا قبل از شیوع کرونا نیز بیمارستان های خراسان جنوبی به لحاظ مسائل قانونی برای بی خطرسازی پسماندهای پزشکی از دستگاه اتوکلاو استفاده می کردند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی با اشاره به اینکه بیمارستان های خراسان جنوبی برای بی خطرسازی پسماندهای پزشکی همواره تحت نظارت هستند، بیان کرد: ما نیز همواره بازدیدهای دوره ای از بیمارستان های استان داریم.

اکبری ادامه داد: آزمایشگاه ها و کلینیک های داخل شهر که دستگاه اتوکلاوه ندارند با شرکت های مورد اعتماد قرارداد بسته و بر اساس حجم زباله تولیدی مبلغی را به آنان پرداخت و این شرکت ها با رعایت اصول خاص نسبت به بی خطرسازی این پسماندها اقدام می کنند.

اهمیت بیشتر بی خطر سازی پسماند پزشکی در شرایط کرونایی

وی گفت: در شرایط فعلی به واسطه شیوع ویروس کرونا مسئله دفن زباله و پسماندهای پزشکی و حتی معمولی بیش از گذشته از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و صحت عملکرد دستگاه های اتوکلاوه شرکت های طرف قرارداد و بیمارستان ها نیز همچنان مورد ارزیابی قرار می گیرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی اظهارکرد: البته مردم با فرهنگ خراسان جنوبی نیز در این شرایط باید اقدامات بهداشتی را جدی تر بگیرند و طبق توصیه کارشناسان و صاحب نظران ماسک آلوده را در خیابان رها نکنند.

اکبری افزود: طبق نظر کارشناسان برای حفاظت از سلامت شهروندان و به ویژه کارگران زحمتکش شهرداری و رفتگران عزیز ماسک آلوده را قبل از انداختن در سطل زباله حتماً در یک نایلون قرار داده و درب آن را محکم ببندیم.

وی گفت: در شرایط کرونایی نباید فرهنگ حفاظت از محیط زیست را کمرنگ کنیم بلکه ما به عنوان یک شهروند مسئول نسبت به تولید زباله کمتر، تفکیک زباله ها و بسیاری دیگر از اصول حفاظت از محیط زیست اقدام کنیم.

تغییر شیوه دفع پسماند در شرایط کرونایی

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی بیان کرد: در شرایط فعلی شهرداری ها در راستای پیشگیری از احتمال سرایت ویروس کرونا به کارگران عزیز شهرداری زباله ها و پسماندها را پس از جمع آوری به صورت مستقیم دفن می کنند و فعلاً اقدامی در راستای تفکیک و پردازش پسماند صورت نمی گیرد.

اکبری یادآور شد: امیدواریم با کاهش شیوع کرونا و بازگشت به شرایط عادی مجدد بحث تفکیک و پردازش زباله و پسماند جدی گرفته شود.

وی با بیان اینکه اطلاعات ما درباره ویروس کرونا و تأثیر آن بر محیط زیست به واسطه تغییرات مداوم ژنتیکی آن کامل نیست، بیان کرد: از این جهت نمی توانیم به صورت دقیق درباره تأثیر ویروس کرونا بر آب های زیرزمینی و موارد مشابه آن اظهار نظر علمی داشته باشیم.

وی بیان داشت: مطابق با اصل پنجاهم قانون اساسی کشور و با در نظر گرفتن تهدیدات جدی و خطرات زیست محیطی پسماندهای پزشکی، بیمارستانی و مخلوط کردن پسماندهای مذکور با سایر پسماندها و نبود مدیریت صحیح و هرگونه تخطی از قوانین برابر ماده ١٣ قانون مدیریت پسماندها مصوب ٨٣ / ٠٢ / ٢٠ و ماده ١٨ همان قانون و ماده ۶٨٨ قانون مجازات اسلامی جرم بوده و بدون هیچ ملاحظه کاری با توجه به شیوع ویروس کرونا با متخلفان برخورد قاطع خواهد شد.

[mediaout][mediaout]

[aparat][aparat]