کد خبر : 348108
زمان انتشار : 16:15:00 - 1399/05/07
پایگاه خبری محیط زیست ایران
آرامشی که شکارچیان از جانوران دنا می گیرند/اعمال جریمه های سنگین قانونی برای شکار کل و بز
شکارچیان غیرمجاز دام هرازگاهی به جان جانوران پارک ملی دنا می افتند و با شکار کل و بز آرامش را از این منطقه می گیرند.

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، منطقه حفاظت شده و پارک ملی دنا از مهمترین ذخیره گاه های زیست کره جهان ظرفیتی مهم برای حفظ بیش از 320 گونه جانوری است که میراث گرانبهای طبیعی به شمار می رود.

منطقه حفاظت شده و پارک ملی دنا با مساحت بیش از 255 هزار هکتار، زیستگاه 320 گونه جانوری است و وجود بیش از 100 چشمه رودخانه و 1200 گونه گیاهی دنا را به زیستگاه جانوری مختلف تبدیل کرده است.

 

این ذخیره گاه گونه های جانوری شامل انواع پرندگان، خزندگان، پستانداران و آبزیان را  در دل خود جای داده است که کل و بز، خرس قهوه ای، خوک وحشی و پلنگ، گرگ و روباه، کفتار و شغال، موش کور، سنجاب ایرانی، خرگوش، سمور،  راسو، خفاش، جوجه تیغی، سیاه گوش و عقاب طلایی از جمله مهمترین گونه های این منطقه حفاظت شده به شمار می رود.


داشتن این ذخیرگاه ها ظرفیت مهمی برای کهگیلویه و بویاحمد به شمار می رود اما متاسفانه هرازگاهی سودجویان به جان پارک ملی دنا می افتند و آرامش جانوران و موجودات ساکن در این ذخیرگاه ها را بر هم می زنند.

 

روز گذشته هم سه نفر شکارچی غیرمجاز به جان جانوران این پارک افتادند خبری که مدیرکل محیط زیست امروز رسانه ای کرد که 3 شکارچی غیرمجاز به همراه دو راس بز کوهی و یک قبضه اسلحه کلاشینکف و 30 تیر غیرمجاز توسط یگان حفاظت محیط زیست دنا دستگیر شدند.

 سید اسداله هاشمی با بیان اینکه محیط بانان حین گشت زنی و پایش در منطقه حفاظت شده دنا متوجه شلیک تیر در این منطقه شدند، افزود: آنها پس از حضور در منطقه متوجه 3 نفر شکارچی متخلف شده و موفق می شوند شکارچیان را به همراه لاشه 2 راس بز کوهی شکار شده اسلحه و تیر غیرمجاز اعمال قانون کنند.

وی با اشاره به اینکه با این افراد به شدت برخورد می شود، گفت: جریمه 150 میلیون تومانی برای این افراد منظور شده است، ضمن اینکه مطابق قانون برای شکار هر راس بز کوهی 75 میلیون و کل(پازن) 25 میلیون تومان جریمه در نظر گرفته می شود که  جدای از جریمه کیفری است.

 


این مسوول عنوان کرد: بنابراین و با توجه به جرائم اعمال شده در قانون، توصیه می شود متخلفین شکار هشدارهای محیط زیست را جدی گرفته و دست از تهدید گونه های حیات وحش بردارند در غیر اینصورت مطابق قانون با این افراد برخورد می شود.

فارس