کد خبر : 348011
زمان انتشار : 01:15:00 - 1399/05/04
پایگاه خبری محیط زیست ایران
سرانجام داروی درمان کرونا چه شد؟
مدیرعامل شرکت بسپار یاخته با اشاره به علل توزیع نکردن داروی ردمان کرونا بعد از گذشت ۴ ماه گفت: مجوز فروش دارو صادر نشده است، ظاهراً سیستم سلامت احتیاط وافری برای روبه رو شدن با داروهای هایتک دارد.

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، بیماری کرونا از ۳۰ بهمن در ایران شناسایی شد، این ویروس موذی و بی رحم اکنون به یک اپیدمی جهانی در دنیا تبدیل و مهمان ناخوانده زندگی هر روز بسیار از مردم جهان شده است.

کرونا موجود میکروسکوپی است که شیوع بسیار بالایی دارد و از این رو در بسیاری از کشور های دنیا قرنطینه با سطوح مختلف اجرا شده است، اما با این حال شمار قربانیان روز به روز در حال افزایش بوده و همه امید ها به این است که ویروس به تدریج ضعیف شود و از بین رود یا داروی قطعی یا واکسن اختصاصی کرونا تولید شود.

درست از همان روزهایی که سرایت ویروس کرونا به چندین کشور دنیا سر از اخبار درآورد و تأیید رسمی شد، بحث تولید دارو برای مقابله با این ویروس و از آن مهم تر، تولید واکسن هم خبرساز شد و این ماجرا همچنان ادامه دارد. حالا و تقریباً در هر کشوری از دنیا گروهی از محققان به کشف واکسنی برای مقابله با ویروس کرونا مشغول هستند که تازه ترین اخبار می گوید چندین شرکت معتبر دارویی به موفقیت هایی هم دست پیدا کرده اند.

البته انتشار اخبار موفقیت در کشف و آزمایش ابتدایی ویروس کرونا هم تازه نیست و در ماه های گذشته بارها امید را در مردم دنیا زنده کرده است. هم اکنون در مجهز ترین و پیشرفته ترین آزمایشگاه های دنیا پزشکان و محققان به سختی در تلاش هستند تا داروهای کاربردی و واکسن مناسب در رابطه با ویروس کرونا را تولید کنند.

در کشورمان نیز محققان و پژوهشگران به کار تولید واکسن و داروی درمان کرونا مشغول هستند و به گفته وزیر بهداشت به موفقیت های چشمگیری نیز دست پیدا کردند، مهدی خزاعی، مدیرعامل شرکت بسپار یاخته نو ترکیب یکی از پژوهشگرانی است که دارویی برای درمان کرونا تولید کرده است، خبرگزاری فارس در این رابطه چندین گزارش از تولید این دارو تهیه کرده است و بر روی افرادی نیز آزمایش شده است که مورد رضایت بوده است اما به گفته مدیرعامل شرکت بسپار یاخته نو ترکیب هنوز وزارت بهداشت مجوزی را برای تولید این دارو صادر نکرده است.

تست بالینی دارو نتایج بسیار مطلوبی به دست آورده است

مهدی خزاعی در گفت وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به تولید دارویی برای درمان کرونا اظهار داشت: این دارو تمام مجوزهای تولید را اخذ کرده و به صورت پاف و از طریق مجرای بینی به فرد مبتلا به ویروس، اسپری می شود، این عمل بسته به میزان آلودگی فرد مبتلا به کرونا هر ۴ ساعت و یا ۶ ساعت به مدت ۵ الی ۶ روز انجام می شود تا بهبودی کامل در فرد مبتلا حاصل شود.

مدیرعامل شرکت بسپار یاخته با بیان این که برطرف شدن علائم بیماری در همان ۲۴ الی ۴۸ ساعت اولیه قابل مشاهده است، افزود: این دارو بعد از ورود به خون فرد مبتلا به کووید ۱۹ به درون سلول ها می رود و ویروس را شناسایی کرده و آن را عقیم سازی و منهدم می کند.

وی با اشاره به علل توزیع نکردن دارو بعد از گذشت ۴ ماه گفت: مجوز فروش دارو صادر نشده است، ظاهراً سیستم سلامت احتیاط وافری برای روبه رو شدن با داروهای هایتک دارد در حالی که این داروها در دنیا در حال استفاده است، شرکت بسپار یاخته تست بالینی دارو را با رضایت نامه و بر روی داوطلبان انجام داده و نتیجه بسیار مطلوبی به دست آورده است.

به تولیدکنندگان داروی کرونا در داخل کشور اهمیت داده نمی شود

خزاعی با بیان این که ریشه های امپریالیستی و غرب زدگی در بعضی از مسؤولان موج می زند و اعتماد به داخل وجود ندارد، عنوان کرد: در آن سوی مرزها زمانی که در آزمایشگاهی تستی انجام و دارویی تولید می شود، تبلیغات رسانه ای گسترده ای انجام می شود، اما وقتی مشابه همان کار یا بهتر از آن را تولیدکننده داخلی انجام می دهد به آن ها بها داده نمی شود.

مدیرعامل شرکت بسپار یاخته با انتقاد از این که مافیای دارو فعالانه عمل می کند، بیان کرد: این فعالیت گاه در فضای مجازی و از طریق پزشک نماها انجام می شود و گاهی حضور مافیای دارو در ادارات است که سرانجام آن سنگ اندازی و مانع تراشی برای تولیدکنندگان داخلی است.

وی با بیان این که در حال حاضر این دارو با شرایط خاصی از طریق ارتباط گیری با شرکت و پرکردن رضایت نامه و کم کردن آلام بیماران به مبتلایان کرونایی داده شده است، اضافه کرد: هزینه این دارو  پس از ۸۰ درصد تخفیف شرکت و کمک خیران با سیستم حمل مخصوص کالا درب منزل هر شخص تحویل داده می شود.

تلاش بر این است که با کمترین هزینه این دارو در اختیار مردم قرار بگیرد

خزاعی با بیان این که در حال حاضر به علت افزایش قیمت دلار دیگر نمی توان این دارو را با هزینه های قبلی تولید کرد، تصریح کرد: به دلیل کاهش توان مالی اقشار مختلف جامعه، حداکثر تلاش بر این است که با کمترین هزینه این دارو در اختیار مردم قرار بگیرد.

مدیرعامل شرکت بسپار یاخته درباره مبتلایان به کرونا گفت: زمانی که شخص بیمار به ما مراجعه می کند، یکسری پارامترهای اولیه مانند تست PCR و CRP در اختیار ما قرار می دهد، زمانی که در خون از طریق ویروس یا باکتری آلودگی ایجاد شود، سریعاً یک ترشح از سلول های سفید اتفاق می افتد که به سلول های دیگر خبر می دهد که در خون اتفاقی رخ داده است، ترشحات این سلول ها به مغز دستور تب و تولید می دهند و در نهایت عوامل بیماری بروز می کند، وقتی CRP بالا می رود یعنی کبد دارد پروتئین تولید می کند تا به کمک سیستم دفاعی بتواند سلول مرده، باکتری یا ویروس را از بین ببرد. 

وی ادامه داد: بیماری با198 CRP و رسوب گلبول قرمز یاESR 56  به ما مراجعه می کند و پس از دریافت دارو دوباره آزمایش می دهد که با تغییر چشمگیری از پارامترها مواجه هستیم که این اتفاق در کمترین زمان ممکن است.

خزاعی خاطرنشان کرد: ملاک اولیه بازگشت سلامت فرد، برطرف شدن علائم بالینی و احساس سلامت و شادی است، چرا که پس از بهبود برخی پارامترهای خون بخصوص آنتی بادی تا هفته ها تا حدودی از حد نرمال بالاتر است.

وزارت بهداشت این دارو را بر روی چند بیمار تست کنند

مدیرعامل شرکت بسپار یاخته عنوان کرد: در برخی از افراد علائم بیماری وجود دارد، ولی پارامترهای خون نرمال است، به خاطر همین وضعیت سلامت افراد برقراری حالات و روحیات طبیعی در بیمار است.

وی با بیان ا ین که مجوز فروش دارو صادر نشده است، افزود: بارها از دولت، وزارت بهداشت و درمان و معاون وزیر درخواست کردیم در صورت شک و تردید در نتایج تعدادی از این دارو را بر روی چند بیمار تست کنند و یا جلسات مستمر برای نتیجه گیری نهایی در مورد مجوز فروش را عملیاتی کنند، اما مدام زمان را به تأخیر می اندازند.

بعد از گذشت ۴۸ ساعت تمام علائم بیماری کرونا بهبود پیدا کرد

یکی از مصرف کنندگان داروی این شرکت در گفت وگو با خبر نگار فارس گفت: حدود ۲ هفته پیش علائم بیماری با کمردرد شدید، سردرد، تب، گوش درد آغاز و رو به سرماخوردگی رفت.

وی ادامه داد: در هفته دوم بیماری بود که سرفه ها شروع شد، این سرفه ها به حدی شدید بود که توان صحبت کردن را از من گرفته بود، تا این که از طریق اینستاگرام با دکتر خزاعی آشنا شدم و بعد از ارتباط گیری و پر کردن رضایت نامه گفتند یک آزمایش خون که در آن پارامترهای(ESR, IGM و  CRP)  مشخص باشد، بدهید و نتیجه را برای شرکت ارسال کنید، من این آزمایش را برای دکتر ارسال کردم، این در حالی بود که آزمایش اولیه تست PCR در من مثبت شده بود، بعد از مثبت بودن آزمایش کرونا، دارو را سفارش دادم و یک روز بعد دارو برای من ارسال شد.

وی با اشاره به اینکه قبل از این، برادرم نیز برای درمان کرونا از همین دارو استفاده کرده بود گفت: دکتر خزاعی به من گفتند در طول درمان این دارو نباید از داروی دیگری استفاده کنم، بعد از گذشت ۴۸ ساعت تمام علائم بیماری مثل تب و سرفه و بدن درد و مشکلات  گوارشی بهبود پیدا کرد و اکنون منتظر اتمام دوره دارو هستم تا دوباره آزمایش دهم و تست خود را به شرکت ارائه کنم.

فارس