کد خبر : 347661
زمان انتشار : 09:15:00 - 1399/03/18
پایگاه خبری محیط زیست ایران
تولید پارچه ای که میکروب ها و ویروس ها را از بین می برد
دو شرکت ژاپنی پارچه ای خاص تولید کرده اند که نه تنها لباس های تولید شده با آن پارچه شیک خواهد بود بلکه قابلیتی استثنایی نیز دارد و می تواند میکروب ها را با الکتریسیته تولید شده ناشی از حرکات کاربر بین ببرد.

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دو شرکت ژاپنی "تیجین"(Teijin) و "موراتا"(Murata) موفق به تولید پارچه ای به نام "پایکلکس"(Pieclex) شده اند که این پارچه با کمک الکتریسیته می تواند سبب غیرفعال شدن باکتری ها شود.

گفته می شود پارچه "پایکلکس" در جلوگیری از ایجاد بوی نامطبوع نیز موثر است. فناوری پی اِیزوالکتریک یا اثر فشاربرقی این پارچه توسط شرکت موراتا ایجاد شده است.

موراتا یک شرکت قطعات الکترونیکی ژاپنی است که در زمینه تولید فیلترهای الکترونیکی، دستگاه های بلوتوث، منبع تغذیه، القاگر، خازن و تجهیزات وایرلس فعالیت می کند.

از این پارچه می توان در تولید پوشاک، پوشک و ماسک استفاده کرد. اثربخشی پایکلکس در برابر ویروس کرونا در حال آزمایش است. دو شرکت ژاپنی "تیجین"(Teijin) و "موراتا"(Murata)به دنبال تجاری سازی پارچه تا اواخر سال جاری میلادی هستند. در این پروژه شرکت ژاپنی "تیجین" مسئولیت تولید پارچه را بر عهده دارد.

تیجین شرکت هلدینگ صنایع شیمیایی، صنایع داروسازی و فناوری اطلاعات ژاپنی است که در زمینه تولید طیف وسیعی از مواد شیمیایی و پلاستیک فعالیت می کند. این شرکت مالکیت و مدیریت چندین شرکت تابعه را برعهده دارد که در حوزه های نساجی، تولید الیاف، الیاف کربن و پلی استر فعالیت می کند و همچنین در حوزه صنایع داروسازی و ارائه خدمات فناوری اطلاعات نیز فعالیت می کنند.

ولتاژهایی که از انبساط و انقباض لباس ناشی از حرکات کاربر تولید می شود، آنقدر قوی نیستند که توسط کاربر احساس شود، اما به طور موثر مانع از تکثیر باکتری ها و ویروس ها در داخل پارچه می شوند. به گفته توسعه دهندگان این پارچه در از بین بردن ۹۹.۹ درصد از باکتری ها و ویروس هایی که آزمایش کرده اند موثر بوده است.

[mediaout][mediaout]

[aparat][aparat]