کد خبر : 347286
زمان انتشار : 10:15:00 - 1399/02/25
پایگاه خبری محیط زیست ایران
زغال فعال چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
شاید تابه حال از زغال تنها برای آماده کردن منقل و البته پخت انواع کباب های خوش طعم استفاده کرده باشید، اما شاید برایتان جالب باشد بدانید کاربردهای زغال چیزی بیشتر از طبخ غذا است!

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، زغال فعال از دوران باستان برای درمان بیماری های مختلف مورد استفاده قرار می گرفت و کارایی های بسیاری داشته است. خواص درمانی آن توسط مردمان مصری ثبت شد اما شاید تمام کارایی آن تا ۱۵ سال پیش ناشناخته بوده است.

زغال فعال یک پودر کاملاً سیاه رنگ، بدون بو و بدون طعم است که از مواد دارای کربن مانند چوب به دست می آید. ماده اولیه خام استفاده شده برای ساخت کربن فعال منشأ کاملاً گیاهی داشته و دارای درصد بالایی از کربن است. در نتیجه فعال شدن این زغال، قابلیت های آن افزایش پیدا می کند و می تواند با توجه خاصیت آنتی باکتریال مواد گوناگونی از جمله مواد آلوده و سمی را جذب کند.

این ماده ارزشمند که امروزه در میان مردم جهان بسیار محبوب و پرطرفدار شده، دارای ویژگی های منحصر به فردی است که می تواند برای پوست، مو و سلامت دهان و دندان مفید باشد. در ادامه به بخشی از این کاربردها و ویژگی های آن می کنیم.

برای از بین بردن چربی اضافه پوست و درمان آکنه می توانید از زغال فعال مانند یک شوینده استفاده کنید. زغال فعال می تواند تمام آلودگی ها و چربی اضافه پوست را بشوید و از بین ببرد. همچنین می توانید از ماسک ها و صابون های حاوی زغال که در داروخانه ها موجود هستند برای پاکسازی و زیبایی پوستتان استفاده کنید.

همچنین برای سفیدتر کردن دندان ها و جلوگیری از تشکیل جرم و پلاک می توانید از ترکیب خمیردندان و زغال فعال استفاده کنید؛ به این صورت که برای مدت کوتاهی آن را روی دندان های خود نگه داشته و سپس بشویید.

برای داشتن مویی سالم نیز می توانید موهای خود را با شامپوهای دارای زغال اکتیو بشویید تا ذرات مضر از روی تارهای مو زدوده شوند. حتی می توانید کمی از پودر سیاه زغال اکتیو را به شامپوی مورد استفاده خودتان اضافه کنید. چربی بیش از حد مو باعث خارش و شوره سر می شود که این مسئله هم توسط محصولات دارای کربن اکتیو درمان خواهد شد.

اکنون در بازار نمونه های متنوعی از خمیردندان و دهان شویه های زغالی برای سفیدی دندان وجود دارد و با استفاده از آنها می توانید با پوسیدگی دندان، تنفس بدبو و بیماری های لثه بجنگید و لبخندی زیبا به خود هدیه کنید. برای سفید کردن دندان با زغال، آن را روی دندان ها مسواک کنید تا پلاک ایجادشده روی سطح دندان و لثه، باکتری ها و باقی مانده غذا را جذب کند.

[mediaout][mediaout]

[aparat][aparat]