کد خبر : 347195
زمان انتشار : 21:15:00 - 1399/02/20
پایگاه خبری محیط زیست ایران
سلامت پساب تصفیه خانه های آذربایجان غربی بالاتر از حد استاندارد
قائم مقام شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی از فعالیت ۱۴ واحد تصفیه خانه فاضلاب در استان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، یوسف شمچی با بیان اینکه لزوم و اهمیت اجرا و بهره برداری از شبکه های جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب و تصفیه خانه های فاضلاب، یک ضرورت اجتماعی است، افزود: عدم اجرای این طرح ها می تواند در بلندمدت خطری برای منابع آب زیرزمینی و محیط زیست و همچنین به عنوان معضل بهداشتی جوامع محسوب شود.

وی گفت: در این راستا و به منظور ارتقای سطح بهداشت عمومی و رفاه مردم، در حال حاضر ۱۴ واحد تصفیه خانه فاضلاب در استان فعالیت دارند.

وی افزود: مدول یک و دو در تصفیه خانه های فاضلاب ارومیه و خوی، تصفیه خانه های فاضلاب در شهرهای سلماس، قره ضیاءالدین، میاندوآب، مهاباد، بوکان، پیرانشهر، سردشت و نقده و شهرک گلمان ارومیه و سه تصفیه خانه نیز در روستاهای قولنجی ارومیه، گوگ تپه مهاباد و سیلاب سلماس، در مدار بهره برداری قرار دارند.

سهراب طالبی مدیر مرکز پایش و نظارت بر کیفیت آب و فاضلاب شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی نیز در خصوص کنترل کیفیت فاضلاب ورودی و پساب خروجی تصفیه خانه های فاضلاب، اظهار کرد: برای این منظور، ۱۰ واحد آزمایشگاه مجهز فاضلاب در سطح استان، عملیات کنترل کیفیت فاضلاب ورودی و پساب خروجی از تصفیه خانه های فاضلاب را بر عهده دارند.

وی با اعلام اینکه سالانه بیش از ۸۰ هزار پارامتر کیفی در این آزمایشگاه ها مورد بررسی و آزمایش قرار می گیرند، افزود: براساس نتایج آنالیزهای انجام شده، بیش از ۹۰ درصد پارامترهای اندازه گیری شده، در محدوده مجاز استانداردهای زیست محیطی قرار دارد.

وی افزود: حاصل تلاش های انجام شده در حوزه کنترل کیفیت فاضلاب، دریافت گواهینامه معتمد آزمایشگاه محیط زیست برای ۴ واحد آزمایشگاه فاضلاب در شهرهای ارومیه، خوی، سلماس و میاندوآب و نیل به شاخص های کیفی، نشان از سلامت پساب خروجی از تصفیه خانه های فاضلاب، بالاتر از استانداردهای ملی است.

[mediaout][mediaout]

[aparat][aparat]