کد خبر : 346632
زمان انتشار : 01:15:00 - 1399/01/27
پایگاه خبری محیط زیست ایران
هشدار مصرف داروهای ویروس کرونا برای بیماران فاویسم
یک متخصص خون و سرطان بالغین، در مورد مصرف برخی داروها که باعث ایجاد همولیز در بیماران مبتلا به «فاویسم» می شود، نکاتی را مطرح کرد.

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، لیلا صادقی، درباره بیماری فاویسم توضیح داد و افزود: این بیماری یک کمبود آنزیمی است که بر اثر آن گلبول های قرمز در مواجهه با یک سری عفونت ها، داروها و مواد غذایی خاص حساس شده و دچار همولیز می شوند.

وی ادامه داد: یعنی گلبول های قرمز به آسیب عوامل اکسیدان بسیار حساس و طول عمر آنها کوتاه می شود که به این بیماری فاویسم گفته می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: این بیماری معمولاً بر اثر عوامل ژنتیکی و وراثت رخ می دهد و افراد مبتلا به یک سری از غذاها، عفونت ها، داروها و به خصوص یک سری آنتی بیوتیک ها بسیار حساس اند و در صورت مواجهه دچار عارضه همولیز می شوند.

وی با بیان اینکه باقالا شایع ترین ماده غذایی است که باعث آسیب به گلبول های قرمز افراد مبتلا به فاویسم می شود، گفت: با مصرف باقالا به خاطر کمبود آنزیم نیمه عمر گلبول های قرمز کوتاه می شود و حالتی را ایجاد می کند که به آن همولیز گفته می شود.

صادقی افزود: در همولیز بیمار هنگام مواجهه با عوامل اکسیدان به صورت آنی دچار کم خونی شده و بعد از چند ساعت دچار تنگی نفس، علائم حاد کم خونی، ادرار پررنگ، تپش قلب و کاهش فشار خون می شود.

وی ادامه داد: بسیاری از عفونت ها، ویروس ها، داروها و آنتی بیوتیک ها در افراد مبتلا به فاویسم می توانند باعث این عارضه شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، درباره ارتباط ویروس کرونا با بیماری فاویسم گفت: ارتباط این دو بیماری با یکدیگر چندان معنی دار تعریف شده نشده است و شواهد علمی مبنی بر ایجاد همولیز هنگام ابتلای افراد مبتلا به فاویسم به کرونا وجود ندارد.

وی افزود: سردسته داروهایی که برای درمان بیماری کرونا استفاده می شود، داروی هیدروکسی کلرکین است و از زمان های گذشته در محافل علمی این شک وجود داشته که ممکن است این دارو باعث ایجاد همولیز در بیماران مبتلا به فاویسم شود.

صادقی ادامه داد: مطالعات جدید که بزرگ ترین آن سال ۲۰۱۸ در آمریکا انجام شده است، نشان داد که احتمال ایجاد همولیز با مصرف داروی هیدروکسی کلرکین در افراد مبتلا به فاویسم نسبت به سایر افراد تفاوتی ندارد؛ اما با توجه به اینکه تعداد افراد مورد بررسی در این مطالعه چندان زیاد نبوده است شاید نتوان به نتیجه گیری این مطالعه استناد قوی کرد.

وی یادآور شد: اما به هر حال هنوز هم داروی هیدروکسی کلرکین به عنوان عاملی که ممکن است در بیماران فاویسم ایجاد حوادث همولیز کند در مظان اتهام است.

این متخصص خون و سرطان بالغین، افزود: به هر حال این احتمال وجود دارد که بر اثر خود بیماری های ویروسی، خیلی از عفونت ها و آنتی بیوتیک ها این حادثه در بیماران مبتلا به فاویسم اتفاق بیفتد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان اینکه بیماری فاویسم جز بیماری های زمینه ای محسوب می شود که فرد مبتلا در هر حادثه و بیماری باید پزشک معالج را در جریان ابتلاء به آن قرار دهد، گفت: هنگام پذیرش بیماران کرونایی سابقه بیماری فرد از جمله بیماری های قلبی، ریوی، دیابت و فاویسم بررسی می شود.

صادقی درباره مراقبت های لازم برای افراد مبتلا به سرطان برای پیشگیری از کرونا توضیح داد: به افرادی که بیماری آنها پیشرونده نیست، توصیه می شود که تا حد امکان درمان های نگه دارنده را به تعویق بیندازند تا با کاهش قدرت سیستم ایمنی ریسک احتمال ابتلاء به بیماری کرونا در آنان افزایش نیابد.

وی ادامه داد: اما بیمارانی که سرعت رشد تومور آنها بالاست، چاره ای جز انجام مراحل درمانی و شیمی درمانی با رعایت حداکثری مسائل قرنطینه و بهداشتی و هم چنین به کارگیری راه هایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن وجود ندارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یادآور شد: در مورد بیماران سرطانی که ادامه درمان آنها ضروری است، غیر از مسائل بهداشتی و رعایت قرنطینه پروتکل هایی برای افزایش سیستم ایمنی بدن وجود دارد تا با تزریق آمپول های مخصوص افزایش گلبول های سفید و داروهای مشخص سیستم ایمنی بدن آنان افزایش یابد.

صادقی در پایان با بیان اینکه هنوز ندانسته های زیادی در مورد بیماری کرونا وجود دارد، تاکید کرد: هنوز نیازمند کسب اطلاعات و دیتاهای بسیار قوی تر و گسترده تری برای درمان قطعی کرونا هستیم.

[mediaout][mediaout]

[aparat][aparat]