کد خبر : 346512
زمان انتشار : 14:15:00 - 1399/01/19
پایگاه خبری محیط زیست ایران
کاربرد سونوگرافی ریه برای موارد شک به کووید 19 ناشی از کرونا ویروس
کاربرد سونوگرافی ریه برای موارد شک به کرونا در شرایط بحرانی ناشی از تعدد مراجعات و شلوغی مراکز

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، طبق گفته کادر درمانی بیمارستان دانشگاهی سنت لوییجی گونزالای ِ تورین ایتالیا بدنبال هجوم بیماران متعدد به منظور تشخیص بیماری کووید ۱۹ به بیمارستان آنها روش خود را برای انجام سریع تریاژ ابداع نموده اند.
در ابتدا فرض پزشکان بر این بود که افراد با سن بالاتر بیشتر در معرض درگیری با نوع شدید بیماری می باشند اما با مشاهده تعداد بیشتری از مراجعه کننده، این فرضیه از نظر آنان مردود شد.
پزشکان نتوانستند همبستگی آشکاری بین پارامتر سن و شدت پونومونی در بیماران مبتلا به کرونا ویروس پیدا کنند و در نتیجه نیاز به یک رویکرد جدید برای اولویت بندی ارائه خدمات به مراجعین داشتند. به همین منظور دکتر Volpicelli که یک متخصص برجسته در معالجه بیماران کووید 19 به دنبال ایجاد روشی جهت جداسازی موارد کم خطر از موارد مرگ بار بود. دکتر Volpicelli در این تحقیقات به نتایج ارزشمندی دست یافت، از جمله اینکه سونوگرافی ریه باید برای همه بیماران مشکوک به ویروس کرونا حتی افراد با علائم بسیار خفیف انجام شود. طبق نظر ایشان بیماران حتی با علائم خفیف ممکن است به سرعت به سمت پونومونی و اختلال تنفسی شدید پیش بروند.
تجربیات دکتر نشان داد که انجام سونوگرافی ریه در تفکیک بیماران نیازمند به بستری و بیماران قابل ترخیص و یا موارد قرنطینه خانگی بسیار موثر است. ایشان و همکارانش با مشاهده یکی از علائم خفیف تب، سرفه و تنگی نفس در بیماران اقدام به سونوگرافی ریه نمودند و نتایج نشان داد که در برخی موارد با وجود اینکه chest X-ray نرمال بود اما در سونوگرافی ریه، پونومونی بینابینی مشاهده شد. همچنین در بیماران با علائم خفیف یا حتی بدون علامت همراه با تب خفیف علائم پونومونی ریه در سونوگرافی ریه مشاهده شد.
در افراد با سونوگرافی ریه نرمال در اورژانس بیمارستان نمونه با swab از بینی جهت تست (rRT-PCR) انجام شد و بیماران با هدف قرنطینه خانگی به منزل فرستاده شدند در حالیکه بیماران با سونوگرافی حاکی از احتمال پونومونی ریه می بایست تا آماده شدن جواب PCR و chest X-ray به مدت ۲۴  تا ۳۶ ساعت در بیمارستان بستری و ایزوله گردند. طبق نظر ایشان پس از مشاهده سونوگرافی ریه مثبت و حتی قبل از آماده سازی نتایج آزمایش، بیماران مشکوک می توانند تحت درمان با آنتی ویروس و هیدروکسی کلروکین قرار گیرند.
طبق نظر دکتر Volpicelli تایید روش آنها نیاز به زمان بیشتری دارد ولی به شدت توصیه شده که از تمامی بیماران مشکوک به کووید۱۹ سونوگرافی ریه بعمل آید.
✍ دکتر سارا رودگری متخصص گوش و حلق و بینی

کارگروه تازه های پژوهشی کرونا
سازمان نظام پزشکی کشور
آدرس منبع :
 

https://www.ebmedicine.net/topics/infectious-disease/COVID-19

[mediaout][mediaout]

[aparat][aparat]