کد خبر : 346510
زمان انتشار : 12:15:00 - 1399/01/19
پایگاه خبری محیط زیست ایران
کارشناسان بهداشت محیط مدافعان گمنام سلامت
کنترل محیطی جهت مبارزه با کرونا از اقدامات علمی و عملی بی وقفه کارشناسان بهداشت محیط است که در عرصه سلامت به صورت گمنام خدمت می کنند.

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، برای مقابله با کرونا جبهه های گوناگونی از همدلی و مهرورزی شکل گرفت و در هر سنگر قشری از جامعه مشغول به خدمت شدند.

از کادر درمان و پرستاران به مدافعان سلامت نام برده می شود و در ستایش فداکاری سفیدپوشان همین بس که با موافقت رهبر انقلاب شهید خدمت محسوب می شوند.

گروه های جهادی، نیروهای خودجوش مردمی، بسیجیان، اصناف... تاکنون در عرصه مبارزه با این ویروس اقداماتی انجام دادند که به نوبه خود در رسانه ها انعکاس یافت اما به نظر می رسد اقدامات علمی و عملی کارشناسان بهداشت محیط مغفول واقع شده است.

حسن شکوهمندی کارشناس بهداشت محیط در خصوص خدمات و فعالیت های این قشر در صحنه مبارزه با کرونا نوشت: بهداشت محیط این گونه تعریف می شود« کنترل همه عواملی که اثر سوء بر پایدار ماندن سلامت انسان می گذارد و به عبارت دیگر کنترل عواملی از محیط زندگی که به گونه ای سلامت انسان را تحت تأثیر قرار می دهد و محیط به مجموعه ای از آب، هوا و خاک و روابط بین آنها و کلیه موجودات زنده اطلاق می گردد.

از این تعریف چنین برداشت می شود که سلامت انسان در گروه سلامت دو محیط بنا شده است؛ یکی محیط زیست داخلی انسان و دیگری محیط بیرونی. پس   نقش بهداشت محیط در دو جبهه که شامل سلامت انسان که هدف مستقیم بهداشت محیط است و دیگری سلامت محیط زیست و هدف غیر مستقیم آن است خلاصه می شود.

این دو هدف در موازی با هم قرار دارند و لازم است همواره در یک نقطه تعادل با هم قرار بگیرند و در صورتی که این تعادل و توازن از بین برود نتیجه آن پدیدار شدن «بیماری» است.

استراتژی مهم بهداشت محیط در کنترل بیماری های مهم واگیر و غیر واگیر تحت عنوان موانع چندگانه نام برده می شود.

موانع چندگانه مهم بهداشت محیط در مقابله با بیماری COVID19 بر اساس پروتکلهای بهداشتی تدوین شده به صورت خلاصه عبارتند از:

*نظارت بر دفن اجساد مبتلا به کووید۱۹ 

*گندزدایی آمبولانس های حمله اجساد مبتلا به بیماری کووید ۱۹ و منازل بیماران مبتلا و مشکوک به این بیماری

 *گندزدایی مراکز رفاهی و خدمات عمومی نظیر پمپ بنزبنزین ها و پارکها

*نظارت و گندزدایی مراکز دولتی، بانکها عابر بانک ها و غیره 

*نظارت بر مسائل بهداشتی و گندزدایی زندان ها 

*توزیع پوسترها و بروشورهای بهداشتی در جهت آموزش های بهداشت به اصناف مختلف

* پلمب نمودن مراکز حیاتی و حساس تهیه و توزیع مواد غذایی که پروتکل های بهداشتی مبارزه با کرونا ویروس را رعایت نمودند 

* گندزدایی نقاط بحرانی( نقاطی که دارای موارد مشکوک یا تایید نهایی مبتلا به کووید۱۹ بوده اند)

 *نظارت بر گندزدایی محیط های پرتردد و مکانها و دپارتمان های مختلف شهری 

*جلوگیری از عرضه مواد غذایی به صورت فله و دستفروش ها

* لایه برداری کانالهای روباز انتقال پساب با حساسیت بیشتر و نظارت دقیق تر

*نظارت و بازرسی از پایانه های مسافربری درون شهری و سیستم های حمل و نقل شهری و گندزدایی آن ها 

*جمع آوری مراکز عرضه قلیان

با درنظر گرفته خلاصه موارد چندگانه فوق می توان با رعایت اصول بهداشت محیط، درصد زیادی از ابتلا به یک بیماری واگیر کنترل گردد که در این راستا مجموعه کارشناسان بهداشت محیط اعم از کارشناسان شاغل در معاونت های بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی استان های مختلف تا کارشناسان مشغول به فعالیت در دپارتمان های HSE صنایع مختلف از جمله صنعت نفت، گاز و پتروشیمی، با بروز نمودن اطلاعات علمی و نحوه اجرایی نمودن آنها مطابق با آخرین دستورالعمل ها و پروتکل های بهداشتی بین المللی و ملی، جهت ایجاد محیطی سالم و امن برای تمامی مردم از اولین روزهای شیوع بیماری COVID19 بدون در نظر گرفتن زمان و مکان در حال انجام خدمت صادقانه بوده و هستند.

علاوه بر محیط های زندگی شهری و تامین سلامت مردم در صنعت نیز از مهمترین چالش های کارشناسان بهداشت محیط، کنترلی محیطی جهت مبارزه با کرونا ویروس است که تحت مدیریت دپارتمانهای HSE هر سازمان، نقش علمی و عملی کارشناسان بهداشت در ایجاد و تامین محیط سالم بیش از پیش مشهود می باشد.

حجم زیادی از فعالیت ها به صورت لحظه ای و بدون وقفه حتی در تمام تعطیلات از زمان شیوع بیماری COVID 19  در تمام سطح جامعه در حال انجام است که از مهمترین آنها بدون شک می توان به اقدامات کاملا علمی و عملی کارشناسان بهداشت محیط اشاره نمود که همچنان پرتلاش و باانگیزه تر از قبل و بر حسب وظیفه کاری و انسانی در حال انجام است و کنترل محیطی که از اجزای جدایی ناپذیر کنترل بیماری های عفونی و واگیر است، با عملکرد صحیح و درست کارشناسان بهداشت محیط تا از بین بردن کامل کرونا ویروس در تمام نقاط مختلف کشور ادامه خواهد داشت.

[mediaout][mediaout]

[aparat][aparat]