کد خبر : 346487
زمان انتشار : 11:15:00 - 1399/01/17
پایگاه خبری محیط زیست ایران
آسیب پذیری کروناویروس در برابر پادتن ویروس سارس
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافتند که نوعی پادتن انسانی می تواند به مقابله با کروناویروس و محافظت در برابر آن کمک کند.

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از مدیکال اکسپرس، نوعی پادتن که از بدن یکی از نجات یافتگان "سارس"(SARS) در اوایل سال ۲۰۰۰ به دست آمده است، احتمال آسیب پذیری کروناویروس را نشان می دهد.

پژوهشی که در "موسسه تحقیقاتی اسکریپس"(Scripps Research) آمریکا انجام شده، برای نخستین بار از تعامل یک پادتن انسانی با کروناویروس در مقیاس اتمی نقشه برداری کرده است. اگرچه این پادتن در واکنش به عفونت ناشی از سارس تولید شده اما علیه کروناویروس نیز واکنش نشان می دهد.

این نقشه برداری ساختاری، بخشی از کروناویروس را نشان می دهد که پادتن به آن متصل می شود و ناحیه ای مهم و آسیب پذیر برای خانواده کروناویروس به شمار می رود.

"لن ویلسون"(Lan Wilson)، از نویسندگان این پژوهش گفت: آگاهی در مورد این بخش ها می تواند به طراحی واکسن ها و روش های درمانی کروناویروس کمک کند و به پیشگیری از مشکلاتی منجر شود که در آینده ظاهر می شوند.

دکتر "نیکلاس وو"(Nicholas Wu)، از نویسندگان این پژوهش گفت: هدف نهایی ما، دست یافتن به اطلاعاتی در مورد پادتن ها، محل اتصال آنها در ساختار ویروس و به کار بردن آنها در طراحی واکسن کروناویروس است.

پژوهشگران در این پروژه، بر نوعی پادتن موسوم به "CR3022" تمرکز کردند که در سال ۲۰۰۶ در هلند ایزوله شد. گزارشی که در اوایل سال جاری توسط دانشمندان چینی منتشر شد، حاکی از این است که این پادتن، نسبت به کروناویروس نیز واکنش نشان می دهد.

نکته مهم دیگر در این پژوهش، یافتن بخشی از ویروس بود که پادتن به آن متصل می شود. دکتر "منگ یوآن"(Meng Yuan)، از نویسندگان این پژوهش گفت: ما دریافتیم که این بخش معمولا درون ویروس پنهان است و فقط هنگامی تحت تاثیر قرار می گیرد که تغییراتی در ساختار آن رخ دهد.

یافته های این پژوهش نشان می دهند که این بخش از ویروس، یک بخش آسیب پذیر به شمار می رود که پادتن می تواند به آن متصل شود و ویروس را خنثی کند. اگر این پادتن های خنثی کننده به درمان تبدیل شوند، شاید بتوانند به درمان بیماران مبتلا به کروناویروس و پیشگیری از ابتلای افراد سالم کمک کنند.