کد خبر : 346472
زمان انتشار : 07:15:00 - 1399/01/15
پایگاه خبری محیط زیست ایران
سازمان جهانی بهداشت نظر نزدن ماسک توسط افراد سالم را پس گرفت
سازمان بهداشت جهانی، تز قبلی خود را درباره نزدن ماسک توسط افراد سالم پس گرفت.

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به گزارش توییت پرس، ویروس کشنده کرونا می تواند از فاصله 8 متری به فرد دیگر در هوا منتقل شود، سازمان جهانی بهداشت: افراد سالم هم باید ماسک بزنند،
مقامات WHO تا پیش از این توصیه می کردند که افراد سالم نیازی به زدن ماسک ندارند، اما ظاهرا حرف خود را پس گرفته اند. مطالعات جدید نشان داده کروناویروس با عطسه 8 متری در هوا قابل انتقال است. در واقع ویروس کشنده می تواند از فاصله 8 متری به فرد دیگر در هوا منتقل شود و به همین خاطر توصیه بر نزدن ماسک افراد سالم، اشتباه بوده است. به گفته محققان، ابر عظیمی از ویروس حتی با سرفه در هوا تشکیل می شود و به همین خاطر باید از هر چیزی که جلوی انتشار ویروس را می گیرد، از جمله ماسک، استفاده کرد.


سازمان جهانی بهداشت: افراد سالم هم باید ماسک بزنند

به گزارش پایگاه مهندسی بهداشت محیط ایران خبرها و نگرانی های مربوط به کمبود ماسک باعث شده بسیاری راه چاره ای برای آن بیاندیشند؛ از تدابیر دولتی و ماسک دوختن توسط بازداشتی ها در آلمان تا تولید ماسک توسط برند مد ایتالیایی "پرادا". آیا واقعا به ماسک نیاز داریم؟ در تمامی عکس ها و فیلم هایی که از چین در زمان اوج شیوع کرونا به جهان مخابره می شد و حتی در این روزها که چین خبر از کنترل بحران می دهد، یک عنصر مشترک وجود دارد و آن هم چهره های است که با ماسک پوشیده شده اند. این کشور از ماه فوریه، پوشیدن ماسک را در شهرهای بزرگ، برای کندکردن سرعت انتشار ویروس، اجباری کرد. از سوی دیگر روزی نیست که در کنار اخبار مربوط به آمار مبتلایان و مرگ و میر در اثر کرونا، خبری در مورد کمبود ماسک و پوشاک محافظتی برای کادر درمانی نبینیم و نشنویم؛ موضوعی که مختص یک کشور و یک قاره نیست و همه جهان را به خود مشغول و بسیاری را از کمبود این کالاها نگران کرده است. اما آیا ماسک زدن از ما در برابر کرونا محافظت می کند؟ وضعیت تولید و کمبود ماسک در آلمان چگونه است؟ آیا می توان جایگزینی برای ماسک های آماده پیدا کرد؟ در این نوشته به این پرسش ها پاسخ داده ایم.

چه نوع ماسک هایی وجود دارد؟

نخستین موضوعی که پاسخ چندان روشنی به آن وجود ندارد این است که وقتی از کمبود ماسک سخن می گوییم، منظورمان دقیقا چگونه ماسکی است. تقاضا برای ماسک که امروزه در سراسر جهان به کالایی کمیاب تبدیل شده ، همه انواع ماسک را شامل می شود؛ از ماسک های ساده گرفته تا ماسک های ویژه پزشکی. حتی ماسک های ساده ای هم که گفته می شود تقریبا هیچ سدی در برابر ویروس نیستند، اکنون با بهای بالا در بازار عرضه می شوند. در آلمان به گفته مقامات مسئول در حوزه بهداشت و درمان این کشور، در مراکز درمانی، بیش از همه از دو نوع ماسک استفاده می شود: ماسک های معمولی که همیشه برای نمونه برای بیماران در اتاق عمل برای حفاظت از آنها در برابر تنفس کادر پزشکی به هنگام جراحی استفاده می شد و ماسک های FFP2 و FFP3 یا Filtering Face Pieces که از موادی مقاوم تر ساخته شده و فیلتردار هستند.

به گفته یکی از کارشناسان بهداشتی در آلمان با توجه به اندازه ی ویروس های کرونا، تنها ماسک های FFP هستند که ساختارشان اجازه عبور ویروس را نمی دهد.

ماسک نباید روی صورت شل باشد و هنگامی که مرطوب شد، باید آن را عوض کرد

از سوی دیگر کارشناسان بهداشت و درمان آلمان به اشخاص بیمار توصیه می کنند، هنگام رفت و آمد در محیط ها و اماکن عمومی، ماسک بزنند. در این مورد گفته می شود، هرچند زدن ماسک به معنای جلوگیری کامل از آلوده شدن دیگران به این ویروس نیست اما می تواند جلوی ذرات آلوده را که با تنفس، سرفه و عطسه فرد بیمار در هوا پخش می شود بگیرد و خطر ابتلا را کاهش دهد. وزارت بهداشت و درمان آلمان و سازمان جهانی بهداشت به کسی که مبتلا به ویروس یا کلا بیمار نیست، زدن ماسک را توصیه نمی کنند. چرا که از یک سو به گفته آنان، زدن ماسک از آنها در برابر بیماری محافظت نمی کند و از سوی دیگر زدن ماسک در آنها حس امنیتی کاذب پدید می آورد که باعث می شود، فرد اقدامات بهداشتی مهم دیگر مانند شستشوی دست را فراموش کرده یا دست کم بگیرد. توصیه ها در مورد نحوه درست ماسک زدن هم این است که ماسک نباید روی صورت شل باشد و هنگامی که مرطوب شد، باید آن را عوض کرد.

عمر ماسک های FFP چه قدر است؟

توصیه می شود، ماسک هایی که معمولا کادر درمانی در تماس با مبتلایان به ویروس یا افراد مشکوک به ابتلا از آنها استفاده می کند، بعد از دوساعت از چهره برداشته و کنار رئیس مؤسسه روبرت کخ در آلمان می گوید، استفاده از ماسکی که خود شهروندان دوخته باشند هم جلوی انتشار قطره ها را به وسیله سرفه و عطسه می گیرد گذاشته یا تعویض شوند. این در حالی است که در سوئیس، مرکز پیشگیری از بیماری های عفونی این کشور، چند وقت پیش به کادر درمانی توصیه کرد، از ماسک ها تا ۸ ساعت استفاده کنند، حتی اگر تفنس و کار با آن ها به دلیل مرطوبشدن راحت نباشد.

مصرف روزانه ماسک در بیمارستان ها و مراکز درمانی در حال حاضر چه قدر است؟

اطلاعات در این مورد دقیق نیست. بنا بر گزارش های انجمن بیمارستان های ایالات متحده آمریکا، نیاز مراکز درمانی ۹ برابر آن تعداد ماسکی است که در حالت شیوع عادی آنفولانزا هرساله به آن نیاز است. خبرگزاری رویترز می نویسد، دولت سوئیس (کشوری با ۶ /۸ میلیون جمعیت) تخمین می زند، در حال حاضر یک میلیون ماسک در روز در این کشور استفاده می شود.

چرا در حال حاضر با کمبود ماسک در جهان روبرو هستیم؟

دلایل گوناگونی دارد؛ کشورهای آسیایی از جمله در چین بخش عمده تولید ماسک در جهان را به خود اختصاص داده اند. چین می گوید می تواند ۲۰ میلیون ماسک در روز (سخنی از نوع ماسک نیست) تولید کند.

برخی شرکت های اروپایی مثل شرکت Uvex از ایالت بایرن آلمان هم ماسک های خود را در چین تولید می کنند. این شرکت برای نمونه اعلام کرده است که تولید ماسک ها در چین که متوقف شده بود، دوباره در آنجا از سر گرفته شده است. این شرکت همچنین اعلام کرده، در انبارهایش تنها چند ده هزار ماسک موجود است که آنها را تنها در اختیار مراکز درمانی و بیمارستان ها قرار خواهد داد.

دلیل دیگر کمبود ماسک افزون بر کاهش تولید یا توقف تولید به دلیل شیوع کرونا در چین، نیاز خود این کشور به شمار بالایی از ماسک در روز است. در برخی شهرها و ایالت های چین، بر پایه مقررات وضع شده توسط دولت، به شرکت ها و بخش های اقتصادی تنها در صورتی اجازه آغاز دوباره فعالیت هایشان داده شده که ثابت کنند به اندازه کافی برای کارکنانشان ماسک و کالاهای حفاظتی در انبار دارند. دلیل دیگر برای کمبود ماسک برای مثال در آلمان این است که بیمارستان ها، مراکز درمانی و مطب های پزشکان به اندازه کافی ماسک و روپوش های محافظتی برای کارکنانشان ذخیره و انبار نکرده بودند. وزیر بهداشت ایالت نوردراین وستفالن آلمان، یکی از ایالت های به شدت درگیر با شیوع کرونا، عدم موجودی کافی برای کارکنان مراکز درمانی را "شرم آور و نقض تعهدات مربوط به ایمنی کار" از سوی بیمارستان ها و این مراکز درمانی در قبال کارکنانشان نامیده است. دلیل دیگر کمبود ماسک خرید از سوی شهروندان برای مصارف شخصی عنوان می شود یا خرید انبوه از سوی خرد ه فروشانی که به امید کسب سود، اقدام به خریداری شمار زیادی ماسک کرده اند؛ اقدامی که باعث بالارفتن بهای ماسک و کمبود آن در بازار شده است.

آلمان برای جبران کمبود ماسک و تجهییزات حفاظتی چه می کند؟

دولت آلمان تلاش می کند با کنار زدن برخی مقررات مثل لزوم تشریفات مزایده و مناقصه، به خرید محموله های بزرگ این دست کالا ها از عرضه کنندگان سرعت ببخشد. دولت آلمان همچنین به ارتش این کشور برای تهیه کالاها و اقلام پزشکی -محافظتی مأموریت داده است. وزارت کشور و بهداشت با تصمیم دولت دستور ممنوعیت صدور اقلامی چون روپوش های محافظتی و ماسک را صادر کرده است. در پی صدور این دستور، در روزهای گذشته، یک کامیون با محموله ۲۴۰ هزار ماسک که از آلمان به سوییس می رفت، متوقف شد.

در اتریش استفاده از ماسک در هنگام خرید الزامی شده است

از سوی دیگر، بسیاری از شرکت ها و کارخانه های آلمانی که تا پیش از بحران کرونا به کاری دیگر مشغول بوده اند، در این شرایط خط تولید ماسک و پوشاک محافظتی را هم به راه انداخته اند. برای نمونه شرکت آلمانی تولید پوشاک "تری گما" در آلمان وعده داده است که تا هفته ی دیگر تقریبا ۳۰۰ هزار ماسک روانه بازار کند. از سوی دیگر برخی بازداشتگاه ها دست به کار تولید ماسک برای عرضه به بازار شده اند. در دیگر کشورهای اروپایی هم شرکت ها و کارخانه هایی که به ویژه در بخش پوشاک فعال بودند، مشغول دوختن ماسک شده اند؛ برای نمونه برند مد ایتالیایی "پرادا" یکی از آنهاست.

ماسکی که خودمان می دوزیم، شالی که دور دهان می پیچیم ...

رئیس مؤسسه روبرت کخ در آلمان می گوید، پوشیدن ماسکی که خود شهروندان دوخته باشند هم جلوی انتشار قطره ها را به وسیله سرفه و عطسه می گیرد و بنابراین کمکی است برای حفاظت از دیگران در برابر ویروس. کریستین دورستن، ویروس شناس آلمانی هم می گوید، حتی یک شال یا یک روسری که به صورت چند لایه جلوی دهان پیچیده شود هم می تواند دیگران را در برابر انتشار قطره های احتمالی از راه های تنفسی ما حفاظت کند.

[mediaout][mediaout]

[aparat][aparat]