کد خبر : 345425
زمان انتشار : 17:15:00 - 1398/07/05
پایگاه خبری محیط زیست ایران
چرا زباله سوزها در شمال به سرانجام نمی رسند
درباره معضل زباله استان های شمالی سؤال اینجاست که چرا کاری که در کلان شهرها به سرانجام رسید، در شهرهای شمالی ناکام اند؟! سؤال دوم اینکه چرا هزینه بسیار سنگین و هدررفتنی انتقال زباله پرداخت می شود، اما هزینه تکمیل زباله سوزها به دولت واگذار می شود؟!

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، زباله، معضل زیست محیطی شمال کشور، سال های سال است که زباله، به تهدیدی محیط زیست شمال و مشخصا” مازندران مبدل شده و تمام شهرها و حتی روستاهای مازندران بطور جدی درگیر چگونگی مواجهه با این معضل شاید فراتر از زیست محیطی اند؛ چرا که این روزها شاهد تجمعات، طومارها، مراجعات، تنش ها، مقالات، مکاتبات، اعتراضات و حتی واکنش های تخریبی و تهییجی در مناطق آلوده به زباله ایم.

البته نمی توان انکار کرد که همو اره احتمال تحریک طیف های تأثیرپذیر از افراد و جناح های سیاسی و رقبای مدیریتی نیز مطرح است، اما از مباحث و تنش های مقطعی که بگذریم، ما نمی توانیم و نباید این معضل ضدبهداشتی، ضد رفاهی، ضد محیط زیستی و ضد زندگی اجتماعی را به مسائل حاشیه ای گره زده و از شدت پیگیری آن بکاهیم.

جالب اینجاست که این معضل برای بلاد کبیره ای مثل تهران و تمامی کلان شهرها با مشارکت بخش خصوصی حل شده و حتی بخاطر تولید محصولات قابل ارائه به شهروندان مثل تولید کالاهای خاص و حتی برق و غیره، به درآمدی پایدار ارتقاءیافته تا جائی که بحث خرید زباله های خاص که در مبدأ تفکیک می شوند، بطور جدی مطرح و نیز در حال اجراست و این روزها مخصوصا” در ادبیات کشورهای پیشرفته جهان از آن به طلای کثیف تعبیر می شود!

همه این اتفاقات در حالی است که در شهرهای مازندران بخش عمده ای از درآمدهای شهرداری ها که بعضا” با اجحاف از مردم و مراجعان دریافت می کنند، به شرکت های قارچ گونه ای داده می شود که بزرگ ترین هنرشان جمع آوری و انتقال زباله ها به مناطق خاص و عمدتا” دوردست و دفن غیراصولی و معضل آفرین در اعماق زمین موسوم به دفن غیربهداشتی است.

[mediaout][mediaout]

[aparat][aparat]