کد خبر : 345412
زمان انتشار : 16:15:00 - 1398/07/03
پایگاه خبری محیط زیست ایران
برنج تراریخته در بازار وجود ندارد
مدیر فرآورده های خوراکی و آشامیدنی سازمان غذاودارو با بیان اینکه برنج تراریخته در بازار وجود ندارد، گفت: تمام مواد غذایی که در سیستم رسمی وجود دارد، تحت کنترل است.

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمد حسین عزیزی مدیر فراورده های خوراکی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو در برنامه تهران کلینیک رادیو تهران در رابطه با محصولات تراریخته بدون برچسب گفت: بیش از ۹۰ درصد روغن هاى مصرفى وارداتی است. بحث روغن هاى تراریخته بحث امروز نیست بلکه حدود 40 سال است که روغن هاى تراریخته وارد و استفاده مى شود و فقط در مورد سویا و ذرت وآفتابگردان وپنبه دانه است که در روند آن اصلاحاتی انجام شده است.

وی افزود: سویا تراریخته است و روی پروتئین و ژن ها را تغییر می دهد. در سراسر دنیا این محصولات تصفیه می شوند و برچسب روی آن ها ثبت نمی شود ولی ما این کار را تا حدودی انجام داده و روی روغن ها عنوان تراریخته یا غیر تراریخته نوشته شده است.

عزیزی در رابطه با برنج های تراریخته بیان کرد: در دنیا ما برنج تراریخته نداریم و در ایران هم به هیچ عنوان برنج تراریخته نه وارد و نه مصرف مى شود، بلکه فقط در مورد برخی محصولات مانند پنبه دانه و ذرت صدق می کند .

وی افزود: تمام مواد غذایی که در سیستم رسمی وجود دارد، تحت کنترل است و نسبت به محصولات تراریخته اکثر نظرات مثبت است و اکثرا موافقند.

عزیزی خاطرنشان کرد: موضع وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو در زمینه مصرف مواد تراریخته موضع موافق است. از نظر سازمان غذا و دارو تمام محصولاتی که در بازار تولید و توزیع شده است ضرری ندارد و ما صرفا جهت اطلاع برچسب گذاری انجام می دهیم.

[mediaout][mediaout]

[aparat][aparat]