کد خبر : 345339
زمان انتشار : 10:15:00 - 1397/11/11
پایگاه خبری محیط زیست ایران
جاذب هایی که از خوردگی تجهیزات پالایشگاهی جلوگیری می کنند
رئیس پردیس پایین دستی پژوهشگاه صنعت نفت از تولید جاذب های جیوه و گوگرد مورد استفاده در پالایشگاه های گاز خبر داد و گفت: در صورتی که جیوه داخل برخی از تجهیزات مانند مبدل ها شود، موجب خوردگی و از بین رفتن تجهیزات خواهد شد و جاذب جیوه برای رفع این چالش در پالایشگاه های گاز کاربرد دارد.

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر اکبر زمانیان از آغاز مطالعه برای توسعه ۳ نوع کاتالیست خبر داد و گفت: توسعه تولید جاذب "سیلیکا ژل" که یکی از محصولات پر مصرف به شمار می رود را در دستور کار داریم.

وی با بیان اینکه این محصول به عنوان جاذب جیوه در صنعت پالایش گاز مورد استفاده قرار می گیرد، خاطر نشان کرد: علاوه بر آن جاذب 4A (جاذب جیوه) و نسل جدید کاتالیست اتیلن اکساید نیز در دستور کار قرار دارد.

زمانیان با بیان اینکه کاتالیست های اتیلن اکساید در صنعت پتروشیمی استفاده می شود، اظهار کرد: این کاتالیست در پالایشگاه ها برای تولید اتیلن اکساید کاربرد دارد و از جمله کاتالیست های استراتژیک و گران قیمت به شمار می رود.

رئیس پردیس پایین دستی پژوهشگاه صنعت نفت افزود: کاتالیست 4A نیز برای جلوگیری از ورود جیوه در صنعت استفاده می شود.

به گفته وی اگر جیوه داخل برخی از تجهیزات شود مانند مبدل ها و یا سیستم های تبرید، موجب خوردگی و از بین رفتن تجهیزات خواهد شد.

زمانیان توسعه فناوری های مورد نیاز صنعت نفت و گاز و پتروشیمی در حوزه پایین دستی را از رسالت های این پردیس دانست و افزود: کسب دانش فنی جداسازی مرکاپتان از میعانات گازی از جمله پروژه های این پردیس است. اخیراً با سخت گیری های محیط زیستی ایجادشده و قوانین الزامی زیست محیطی و استانداردهای سخت گیرانه ای که در حال حاضر وجود دارد، از جمله یورو ۵ باید فرآورده های نفتی به سمت کاهش فرآورده های گوگردی سوق یابند.

وی ادامه داد: بعد از تحقیقات توسعه ای در پژوهشگاه صنعت نفت، دانش فنی با عنوان DMC را توسعه دادیم تا با استفاده از آن مرکاپتان های موجود در میعانات گازی به حد استانداردهای روز زیست محیطی دنیا برسد، علاوه بر آن با استفاده از این دانش فنی ۳ واحد تحت لیسانس در پتروشیمی "خارک" طراحی و ساخته و اجرا شد.

رئیس پردیس پایین دستی پژوهشگاه صنعت نفت از طراحی و ساخت واحدهای مرکاپتان زدایی برای فازهای پارس جنوبی خبر داد و یادآور شد: در کنار واحدهای عملیاتی در پارس جنوبی که از سوی شرکت های خارجی طراحی و ساخته شده اند، تنها واحد تحت لیسانس ایرانی واحد DMC است که طراحی فازهای ۲، ۳، ۴، ۵، ۹ و ۱۰ پارس جنوبی را اجرایی کردیم.

زمانیان طراحی و ساخت واحد صنعتی ماده بودارکننده گاز طبیعی را از دیگر دستاوردهای این واحد نام برد و گفت: به منظور هشدار برای جلوگیری از نشت گاز طبیعی، لازم است ماده بودارکننده به گاز مصرفی تزریق شود. در حالی این ماده بودارکننده تاکنون به کشور وارد می شد که این ماده به شکل خدادادی در میعانات گازی پارس جنوبی وجود داشت و با اجرای مطالعاتی در این زمینه و انجام مراحل تحقیقاتی فاز آزمایشگاهی و پایلوت به مرحله تجاری سازی تولید ماده بودارکننده گاز طبیعی رسیدیم.

منبع ایسنا