کد خبر : 344941
زمان انتشار : 09:45:00 - 1397/09/11
پایگاه خبری محیط زیست ایران
اجرای برنامه بارورسازی ابر ها در ۱۰ استان کشور
اجرای برنامه بارورسازی ابر ها در ۱۰ استان کشور

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از وزارت نیرو، فرید گلکار، با بیان اینکه برای اجرای این پروژه با همکاری نیروی هوا و فضای سپاه هیچ مانعی نداریم و به زودی عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد، تصریح کرد: این پروژه در استان های یزد، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، خوزستان، کرمان و از طریق هواپیما و مناطقی همچون خراسان جنوبی و آذربایجان شرقی و غربی از طریق پهپاد اجرا خواهد شد. در صورت تامین اعتبار، باروری ابر ها در استان کرمانشاه نیز به شیوه زمینی و از طریق ژنراتور انجام خواهد شد.

وی اظهار کرد: قرارداد تامین پهپاد، مواد باروری، هواپیما و تجهیزات قابل نصب روی آن با نیروی هوا و فضای سپاه آماده شده و به زودی وارد فاز اجرا خواهیم شد.

گلکار با اشاره به تامین «فلیر» و «پیروپاترون» به عنوان مواد قابل استفاده در باروری ابر ها تصریح کرد: فلیر توسط نیروی هوافضا و پیروپاترون توسط صنایع دفاع در داخل تولید می شود. امکان خرید خارجی این مواد نیز وجود دارد، اما از چندین منظر، بهتر و شایسته است از تولید داخل استفاده شود.

این مقام مسوول با بیان اینکه تا اواخر اردیبهشت ماه امکان اجرای بارور سازی ابر ها در کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: در صورت تسریع در انجام امور و تبادل تفاهم نامه با نیروی هوافضا امکان آغاز و آمادگی برای اجرای پروژه های افزایش بارش نیز وجود دارد.