کد خبر : 344307
زمان انتشار : 06:00:00 - 1397/07/08
پایگاه خبری محیط زیست ایران
حادثه مسمومیت مشروبات الکلی دست ساز
«مسمومیت و مرگ بر اثر مصرف مشروبات الکلی دست ساز»؛ حادثه ای که خبر آن، این روزها فراگیری بسیاری پیدا کرده و هر روز بر آمار مسمومان، فوتی ها و افراد بسیار بدحال مرتبط با آن اضافه می شود. بر اساس آخرین گزارش ها (تا زمان تنظیم این مطلب) در چهار استان کشور شامل هرمزگان، خراسان شمالی، کهگیلویه و بویراحمد و البرز، کار بسیاری از مصرف کنندگان به جای باریک کشیده است.

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، - به گفته «پیرحسین کولیوند» سرپرست اورژانس کشور تا بعد از ظهر روز شنبه، تعداد مسمومان به 290 نفر رسیده. از این تعداد 24 نفر جانشان  را از دست داده و سه نفر نیز دچار مرگ مغزی شده اند.
استان هرمزگان صدرنشین این مسمومیت ها است. 16 نفردر این استان جانشان  را از دست داده اند و در استان های خراسان شمالی و البرز هم در هر کدام چهار نفر فوت کرده اند، کار سه نفر از مسمومان در کهگیلویه و بویراحمد نیز به مرگ مغزی کشیده است.

گرچه بروز چنین مسمومیت های مرگباری تازگی ندارد؛ نه در داخل کشور و نه در سایر کشورها، نه مرگ های ناشی از مصرف الکل دست ساز و نه کشف کارگاه های تولید این مشروبات توسط عوامل انتظامی در داخل کشور؛ اما فراگیری و گستردگی اتفاق اخیر را می توان تلنگری قلمداد کرد برای پرداختن به چند نکته قابل تامل.

یکی از جدیدترین اتفاق ها از این دست را در فروردین امسال شاهد بودیم. دو توریست بر اثر مصرف مشروبات الکلی دست ساز دچار مرگ مغزی شدند. هر چند در این نمونه عنوان شده بود که این افراد مشروبات را از خارج کشور تهیه کرده و با خود به ایران آورده بودند.

در همان زمان ، یعنی در فروردین، خبر مشابه دیگر این بار اما در اندونزی رسانه ای شد؛ خبری که حکایت از مرگ 45 نفر در این کشور بر اثر استفاده از  مشروبات خانگی دست ساز داشت و نکته اینکه در این مورد، رسانه های محلی هر چند چنین اتفاقی را مسبوق به سابقه می دانستند اما این مورد را یکی از گسترده ترین نمونه ها نام برده بودند.

در ایران نیز نمونه های دیگری از سال های دور را هم می توان مطرح کرد، از جمله موردی که در در سال 87 و در بندرعباس رخ داد. در آن سال 85 نفر بر اثر مسمومیت با مشروبات الکلی دست ساز در این استان بستری شدند و نزدیک به 10 نفر از آنها جان خود را از دست دادند.

 در همان سال و باز هم در بندرعباس، مورد قابل توجه دیگری ثبت شد: مسمومیت 33 نفر در یک مراسم عروسی. از میان این افراد هم تعدادی بر اثر ایست قلبی و تعداد دیگر بر اثر مرگ مغزی جان خود را از دست دادند.  آن زمان «امیر رضا مصباحی» رئیس بیمارستان شهید محمدی بندر عباس علت این مسمومیت ها را وجود درصد قابل توجهی الکل چوب (متانول) در این مشروبات عنوان کرده بود؛ عاملی که به نظر می رسد در سایر موارد هم اصلی ترین دلیل مرگباربودن مشروبات الکلی دست ساز باشد.

در مورد آمارهای مربوط به مرگ ناشی از مصرف این نوع از مشروبات می توان به آماری در سال 89 نگاهی انداخت. سردار «روزبهانی»، رئیس وقت پلیس امنیت اخلاقی ناجا آن زمان مرگ سالانه بر اثر مصرف مشروبات الکلی دست ساز را بین 20 تا 30 نفر عنوان کرده بود. همزمان با مرگ و میرهای ناشی از مصرف این نوع مشروبات فعالیت هایی از سوی عوامل انتظامی برای شناسایی و کشف کارگاه های مشروب سازی در بخش های مختلف کشور نیز صورت می گرفت. به عنوان مثال در دی ماه 84 یک کارگاه مشروب سازی در شهریار شناسایی و کشف شد. در نمونه اخیر نیز عوامل انتظامی کشفیاتی داشتند، از جمله اینکه روز جمعه در پی افزایش مسمومیت ها و فوتی ها در استان هرمزگان، سردار «عزیز الله ملکی»، فرمانده انتظامی استان، از شناسایی و دستگیری زن و شوهری خبر داد که خانه را به کارگاه ساخت مشروبات الکلی تبدیل کرده بودند. 

همان روز سردار «علیرضا مظاهری» فرمانده انتظامی استان خراسان شمالی نیز از انهدام یک کارگاه که در این استان اقدام به تولید مشروبات دست ساز کرده بود خبر داد.

با وجود رسیدگی های درمانی به مسمومان چنین حوادثی در سال های مختلف و همینطور دستگیری افرادی که اقدام به تولید این مشروبات در داخل کشور می کنند، با بررسی سابقه این مسمومیت ها و مقایسه آن با مورد اخیر، به نظر می رسد می توان چند جنبه را قابل تامل دانست و بررسی ریشه ای آن را مد نظر قرار داد؛ از جمله اینکه در حادثه اخیر تعداد افرادی که فوت کرده اند برابر با میانگین مرگ هایی است که به عنوان آمار سال 89 اعلام شده بود.
مسئله دیگری که در حادثه اخیر می توان مد نظر قرار داد توجه به سن افرادی است که دچار مسمومیت شده اند. «فاطمه نوروزیان» مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، اعلام کرده این افراد در بازه سنی 17 تا 50 سال بوده اند و حتی در میان آنها یک نفر 15 ساله در قشم بستری ثبت شده است؛ بنابراین حضور مصرف کنندگان در سنین پایین در حادثه اخیر نیز یکی دیگر از مواردی است که جای اندیشه و تامل بیشتر دارد و زنگ های خطر بیشتری را به صدا درمی آورد.

نکته دیگری که در حادثه اخیر قابل توجه است، بروز آن در ابعادی نسبتا وسیع و همزمان در چهار استان کشور در ایام محرم است. این مسئله از آن جهت اهمیت دارد که در زمینه های فرهنگی و اجتماعی ایران در سالیان سال می توان مصادیقی را مشاهد کرد که افرادی در طول سال مشروبات الکلی مصرف می کردند اما در ایام محرم و صفر به عنوان احترام به یک باور عرفی حداقل موقتا دست از چنین کاری می کشیدند؛ بنابراین اتفاق اخیر را می توان در بستری فرهنگی نیز بررسی کرد.

جنبه دیگر موضوع را که از اهمیت ویژه ای هم برخوردار است می توان با مباحث بهداشتی مرتبط دانست. از آنجا که در ایران از نظر قانونی مصرف مشروبات الکلی ممنوع است و مجازات هایی در پی دارد ، همین طور از جنبه شرعی و عرفی نیز این موضوع چندان قابل طرح در جامعه نیست و به واسطه پنهان ماندن اصل مسئله، فضای کمتری برای پرداختن به توصیه های بهداشتی ایجاد می شود، آگاهی و حساسیت آنهایی که مصرف کننده هستند نسبت به خطرات استفاده از چنین محصولاتی پایین می ماند، که نوع پرداختن به این موضوع همچنین با در نظر گرفتن مصرف کنندگانی با سن پایین در موارد اخیر و در صورت مفروض دانستن کاهش سن مصرف الکل، چه بسا ضروری تر از هر زمان دیگری به نظر برسد.