کد خبر : 21320
زمان انتشار : 16:36:00 - 1397/06/05
املاک وزارت بهداشت مستند می شوند
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت گفت: بخش زیادی از املاک این وزارتخانه مستندسازی نشده بود، اما با توجه به سامانه ای که در این زمینه راه اندازی شده است، تمام اسناد حوزه سلامت به روزرسانی و املاک این حوزه تجمیع خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر ابراهیم گلمکانی در نشست خبری امروز وزارت بهداشت که به مناسبت هفته دولت برگزارشد، درباره طرحی مبنی بر ادغام اورژانس، امداد و نجات هلال احمر و سایر دستگاه های متولی در امر بحران و ایجاد «وزارت بحران» گفت: تقریبا مخالفت های زیادی با این طرح وجود دارد. ما در شرایط بحران مدیریت کاملی نداریم و بعید می دانم این فکر که راهکار آن ایجاد وزارتخانه باشد، به نتیجه برسد. ما می توانیم با نگاه فرابخشی، بخش های مختلف را با یکدیگر ادغام کنیم، اما مفهومی که در این طرح آمده به نظر غیرممکن است.

وی درباره وضعیت شکایات علیه وزار ت بهداشت در شعب دیوان عدالت اداری، گفت: در سال ۹۶ بالغ بر ۱۱ هزار دعوی علیه حوزه سلامت در شعب دیوان عدالت اداری وجود داشت که ۹۰۰۰ مورد آن مختومه اعلام شد. این آمار نسبت به سال قبل افزایش قابل توجهی داشته است؛ یکی از دلایل آن آزمون هایی است که وزارت بهداشت برگزار می کند و باعث شده حجم شکایات بالا رود. بخشی از این شکایات نیز مربوط به پرداختی های پرسنل حوزه سلامت است.

وی ادامه داد: دانشگاه های علوم پزشکی اهواز، کرمانشاه و اصفهان بیشترین موارد شکایات را داشته اند. از میان موضوعات مطرح شده در شعب دیوان عدالت اداری، پرداخت وجوه مرخصی مناطق محروم با ۱۰ درصد، فوق العاده جذب با ۹ درصد و همچنین حق بیمه با ۶.۹ درصد بیشترین آمار را داشته اند. وزارت بهداشت در هیات عمومی نیز ۱۵۰ پرونده داشته است؛  ۴۰ درصد آن رسیدگی شده و بخش زیادی از آرا به نفع وزارت بهداشت صادر شده است.

املاک وزارت بهداشت مستندسازی می شود

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت در ادامه تصریح کرد: بخش زیادی از املاک این وزارتخانه مستندسازی نشده بود، اما با توجه به سامانه ای که در این زمینه راه اندازی شده است، تمام اسناد حوزه سلامت به روزرسانی و املاک این حوزه تجمیع خواهد شد.

به گفته گلمکانی، سال گذشته بالغ بر ۶۰ پرونده در هیات عالی تجدید نظر از اعضای هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی رسیدگی شده است.

تنقیح قوانین سلامت توسط وزارت بهداشت

وی ادامه داد: با توجه به اینکه همه وزارتخانه ها موظف شده اند قوانین خود را به مجلس ارائه کنند تا کار برنامه های اجرایی به سهولت پیش رود، وزارت بهداشت به عنوان یکی از اولین دستگاه های اجرایی، قوانین حوزه سلامت را در قالب دو کتابچه به مجلس و دولت تنقیح کرده است. این کار می تواند به حل مشکلات ساختاری در زمینه حقوقی کمک کند.

گلمکانی با اشاره به ابلاغ قانون ممنوعیت تبلیغ کالاهای آسیب رسان به سلامت اظهار کرد: طبیعی است که در این مورد مقاومت هایی وجود داشته باشد. نگاه صنعت و کارآفرینان به این موضوع متفاوت است و دلایلی نیز برای خود می آورند، اما باید مسئولان اجرایی پای کار آورده شوند که بخشی از آن می تواند در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی محقق می شود.

وی افزود: یکی از طرح هایی که به مراحل پایانی خود نزدیک می شود، طرح مالیات بر ارزش افزوده است. هدف این طرح ایجاد منابع پایدار برای حوزه سلامت است. لایحه مدیریت خدمات کشوری نیز در حال بررسی است تا جایگزین قوانین قبلی شود.

گلمکانی درباره نحوه برخورد وزارت بهداشت با دخالت صنایع در سیاستگذاری ها توضیح داد و گفت: تا کنون نگاه ما به این موضوع رفتار اقناعی بوده است. برای مثال برای تصویب عوارض بر دخانیات، با ۱۲۰ نماینده به صورت چهره به چهره صحبت کردیم. استراتژی ما این برخورد بوده است؛ چون اعتقاد داریم که برخی قوانین بین المللی هنوز در کشور ما جا نیفتاده است. مثلا صاحبان صنایع دخانی نباید در سیاستگذاری دخالت کنند، اما اینجا می توانند لابی کنند؛ چون این حوزه زمانی دولتی بوده و هنوز ارتباطات خود را دارند.

تدوین آیین نامه جلوگیری از دخالت صنایع دخانی در مباحث سلامت محور

در ادامه این نشست، فاطمه افشاری- مسئول اداره طرح ها و لوایح معاونت حقوقی وزارت بهداشت، با اشاره به تدوین آئین نامه ای برای جلوگیری از دخالت صنایع دخانی در سیاستگذاری های حوزه سلامت، اظهار کرد: این آئین نامه آماده شده و پس از بررسی های تکمیلی به امضای وزیر بهداشت می رسد. در این طرح جزئیات چگونگی جلوگیری از دخالت صنایع در سیاستگذاری های این حوزه تشریح شده است.

انتهای پیام