کد خبر : 118853
زمان انتشار : 09:29:00 - 1397/06/11
محصولات تراریخته در ایران
لزوم تحقیقات کافی برای محصولات تراریخته در ایران
یکی از پیچیده ترین علوم دنیا، مهندسی ژنتیک است که اخیراً کاربردش را در سفره های خودمان هم می بینیم. اما پیچیده بودن این علم، نباید باعث شود به اثرات آن بی توجه باشیم و از آسیب های احتمالی اش غافل شویم.

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به قول انیشتین: «وقتی چیزی را خوب فهمیده ای که بتوانی آن را برای مادربزرگت توضیح بدهی!». توضیح علوم، به زبان ساده و قابل فهم برای دیگرانی که سررشته ای از آن علم ندارند، هنری است که بعضی توانایی اش را دارند.

دکتر علی کرمی، متخصص بیوتکنولوژی پزشکی و فوق تخصص مهندسی ژنتیک، استاد دانشگاه و مشاور سازمان پدافند غیرعامل، یکی از این افراد است که به سؤالات ما درباره وضعیت محصولات تراریخته در ایران و مجوز اخیر برای کشت این محصولات پاسخ می دهد. گفت و گوی «صبح نو» با او را بخوانید:

** ماجرای مجوز برای واردات محصولات تراریخته دوباره جنجالی شده است. اصل ماجرا چیست؟
در یک کلام و به صورت خلاصه می توان گفت که بعضی تلاش می کنند ایران را تراریخته کنند. اما نکته این است که آنان برای اینکه بتوانند به صورت قانونی بذری را در مزرعه هایشان بکارند، باید از سه نهاد مجوز بگیرند: وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت و سازمان محیط زیست. طرفداران تولید و واردات محصولات تراریخته ابتدا تلاش شان بر این بود که برنج را تراریخته کنند، اما با مذاکرات و روشنگری هایی که صورت گرفت، موفق نشدند. اما به تازگی مجوز کشت گسترده پنبه تراریخته در استان گلستان (از سال 1398) صادر شده است. شاید به نظر برسد پنبه تراریخته به دلیل خوراکی نبودن، آسیب چندانی ندارد؛ اما بر اساس نتایج چندین مقاله، این پنبه بسیار خطرناک است.

محصولات تولیدی از پنبه (مانند پوشک بچه، پانسمان، لباس و...) بسیار حساس و مهم هستند. ضمن این که تراریخته کردن پنبه ها، تنها گام طرفداران این تغییر ژنتیکی نیست و آنان در گام بعدی، قطعاً به سراغ تراریخته کردن برنج، ذرت و غذاهای اساسی می روند.

** الان وضعیت محصولات تراریخته در بازار ایران چگونه است؟
متأسفانه برخی مدیران ارشد حاضر در بدنه و معاونت های دولت به جای اینکه به مشکلات محیط زیست رسیدگی کنند، مدام درباره تراریخته و مشکل گشایی آن، حرف می زنند و این خیلی خطرناک است. اطلاع رسانی شفافی در مورد محصولات تراریخته موجود در بازار انجام نمی شود؛ ضمن اینکه این اطلاع رسانی باید بر مبنای آزمایش های دقیق و علمی صورت بگیرد. اما نکته قابل تأمل در این ماجرا آن است که در گمرکات کشور ما، آزمایشگاه تراریخته وجود ندارد. در حالی که کشورهای اروپایی، در گمرکات کشورشان، محصولات وارداتی را آزمایش می کنند.

از سویی دیگر خبر کشت قاچاقی و پنهانی تراریخته را هم در بعضی مزارع کشور داریم. فیلم «برنج خونین» ساخته امیر قویدل را ببینید که بدانید در سال 1347 چه آفتی را وارد مزارع برنج شمال کشور کردند؛ الان سی درصد برنج کشور، اسیر آفت است. نسل جدید تروریست ها به نام «تروریست های کشاورزی» بذرهای تراریخته را قاچاقی می آورند و مزارع را آلوده می کنند. اما در نگاهی کلی می توان گفت در حوزه تراریخته، کم کم در حال نزدیک شدن به بحران هستیم.

** پس با این حساب، این ادعا که «همه چیز در ایران تراریخته است»، ادعای نادرستی است. شما منشأ گسترش این ادعا را چه می دانید؟
این ادعا قطعاً غلط است؛ فقط ذرت، سویا، کلزای وارداتی و روغن ها، تراریخته هستند. طبق آمار مرکز بین المللی ISAAA (که آمار کشت تراریخته دنیا را منتشر می کند)، بین سال های 1996 تا 2006 در ایران حدود دو میلیون هکتار برنج تراریخته کشت شده است؛ وزیر کشاورزی نیز اعلام کرد که این رقم غیرممکن است و چنین مجوزی هم صادر نشده. به رییس مرکز (آقای کلایت جیمز) ایمیل زدم و او گفت این اطلاعات را مسوولی از ایران فرستاده است. سؤال مهم اینجاست که چه کسی و چرا این اطلاعات را داده؟!
این خبرسازی ها را انجام می دهند تا بگویند «دیگر ایران تراریخته شده و کار از کار گذشته. اجازه کشت بی حد و مرز را صادر کنید.» می شود گفت که تمام محصولات کشاورزی ما اصلاح شده هستند. اما تراریخته خیر!

** فرق محصولات دستکاری شده از نظر ژنتیکی با محصولات تراریخته چیست؟
بگذارید با مثالی برایتان این موضوع را روشن کنم. دو نوع سلول در بدن هست؛ سلول های سوماتیک (تمام سلول های بدن، به جز سلول های جنسی) و سلول های جنسی. هیچ کس در دنیا حق دستکاری سلول های جنسی را ندارد؛ زیرا دستکاری اسپرم یا تخمک، یعنی دستکاری نسل بعد و دخالت در خلقت، که جنایت است! اما اجازه دستکاری سلول های سوماتیک را داریم، چون تغییرات، به نسل بعد منتقل نمی شود.

در اصلاح ژنتیکی، به عنوان مثال سلول های خود گیاه را دستکاری می کنند و ویژگی هایش را با استفاده از ژن های خودش تغییر می دهند. اما در تراریخته، یک ژن بیگانه (حتی ژن خوک، کوسه و...) را وارد بدن گیاه می کنند که قطعاً ضرر دارد.

**پس با این حساب می توان ادعا کرد که محصول دستکاری ژنتیکی مفید هم وجود دارد؟
قطعاً. رهبر معظم انقلاب، خطاب به اساتید دانشگاه می فرمایند: «از علم تان برای کمک به حل مشکلات کشور استفاده کنید.». مثلاً این همه کویر در ایران داریم که بسیار خشک هستند؛ در همان کویرها، گیاهان خاصی رشد می کنند. می توان با علم مهندسی ژنتیک، ژن این گیاهان را در گیاهان دیگری قرار داد تا آنها هم به خشکی و شوری خاک مقاوم شوند. این، از کاربردهای خوب این علم است.

** آسیب کشت تراریخته برای کشاورزی چیست؟
با کشت تراریخته، بعد از مدتی، کل زمین ها و محصولات منطقه، به دلیل گرده افشانی و آلودگی خاک، تراریخته می شود. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید در هندوستان، آمارهایی از خودکشی کشاورزان هندی به دلیل مشترک و قابل تأملی وجود دارد. بر اساس قانون کشت تراریخته، کشاورزان هندی باید هر سال بذر بخرند و نمی توانند از بذرهای به دست آمده استفاده کنند (وگرنه کمپانی تولید بذر، کشاورز را به دادگاه می کشاند.) آنان به دلیل فقر، برای خرید بذر، وام می گیرند و نمی توانند وام را پرداخت کنند.

اگر این قانون در ایران تصویب شود، کشاورزان ما هم باید هر سال بذر بخرند و خدای نکرده به سرنوشت کشاورزان هندی مبتلا شوند. در حالی که اکنون بدون ترس از هیچ مزاحمی، کمی از بذرشان را برای کشت سال بعد نگه می دارند.

برخی که اعتقادی به کشاورزی و خودکفایی در حوزه محصولات کشاورزی ندارند، متصدی امور این بخش شده اند. و جالب است افرادی که خودشان محصولات ارگانیک مصرف می کنند (مستند چشمان بیدار، تولید سازمان پدافند را در هفت قسمت ببینید)، کمر به تراریخته کردن غذا و کشاورزی ایرانیان بسته اند.

نکته مهم دیگر آن است که اصلاً ما در کشور، مشکل کمبود غذا نداریم؛ بلکه بی عدالتی در توزیع غذا داریم. عده ای کم می خورند و عده ای زیاد. اگر عادلانه غذا را توزیع کنیم، گرسنه ای باقی نخواهد ماند. اینکه کسی در زباله دانی های جنوب شهر به دنبال غذا بگردد و در زباله دانی های شمال شهر، چندین پرس غذا دور ریخته شود، یعنی بی عدالتی. استاد دانشگاه، حق و بلکه وظیفه نقد علمی دارد. اما اخیراً اساتیدی را که در مورد خطرات تراریخته صحبت می کنند، از دانشگاه اخراج یا آنها را تهدید می کنند؛ به آنها برچسب و تهمت می زنند. هدف، بیمار کردن مردم و فروش خدمات پزشکی است؛ چون یکی از گران ترین تجارت های دنیا، تجارت بیماری است.

** تجربه کشورهای دیگر در مورد استفاده از محصولات تراریخته چیست؟
سوئیس دومین تولید کننده بذرهای تراریخته دنیاست، اما 15 سال است که تراریخته نمی کارد. زیرا سرزمین سوئیس به امنیت معروف است و نمی خواهد به کشاورزی، سلامت مردم و محیط زیست، آسیب برساند. پاکستان، چهارمین کشور تولیدکننده پنبه جهان است که 80 تا 90 درصد تولیداتش، تراریخته است. شخصی به نام یوسف ظفر، 17-16 سال پیش، پنبه پاکستان را تراریخته کرد؛ نکته جالب و قابل تأمل این ماجرا آن است که این فرد تربیت یافته بنیاد راکفلر آمریکاست.

طبق اسناد موجود در کتابخانه کنگره آمریکا، محدودیت های کشت تراریخته در رژیم صهیونیستی آن قدر سخت گیرانه است که حتی اجازه یک متر کشت را هم نمی دهند. مسوولان باید از خود بپرسند که اگر تراریخته خوب است و مشکلات غذایی و کشاورزی کشورها را حل می کند، چرا تولیدکنندگان بذر تراریخته، خودشان این بذرها را نمی کارند و محصولاتش را استفاده نمی کنند؟ کشت تراریخته در 37 کشور پیشرفته دنیا (از جمله اتریش، انگلس، فرانسه، روسیه، آلمان و...) ممنوع است. روسیه، کشت، واردات و مصرف را ممنوع کرده است؛ حتی اگر مثلاً در یک سس، از فلفل یا روغن تراریخته استفاده شود، تولید کننده سس، مجرم شناخته شده و محاکمه می شود. در اسناد منتشر شده از کمپانی مونسانتو (تولیدکننده بذر تراریخته) در مورد نوعی ذرت، آمده که این محصول، سیستم ایمنی بدن موش های آزمایشگاهی را فلج می کند.

چندی پیش، نیویورک تایمز تیتر زد «گفته بودید تراریخته به جمعیت در حال افزایش جهان غذا می دهد، گفتید سموم کشاورزی کم می شود! بیست سال به ما دروغ گفتید.» در چند روز گذشته نیز، نخستین دادگاه مردمی علیه مونسانتو در آمریکا تشکیل شده است. این نشان می دهد که اعتراضات مردم دنیا دارد به بار می نشیند و جواب
می دهد!

** ماجرای برچسب گذاری محصولات تراریخته به کجا رسید؟
اخیراً سازمان غذا و دارو، قانون برچسب گذاری محصولات تراریخته را ابلاغ کرده که از ابتدای مهرماه لازم الاجرا است. باید اجرای این قانون را پیگیری کنیم. مردم ایران باید یاد بگیرند مطالبه گر باشند و حقوق خود را از مسوولان مطالبه کنند. طبق قانون حقوق شهروندی، باید به مردم حق انتخاب داد و به ایشان اطلاع داد که کدام محصولات موجود در بازار، تراریخته هستند.

ضمناً باید فرهنگ خانم های جامعه را ارتقا بدهیم که هنگام خرید خوراکی ها به مشخصات آ نها دقت کنند؛ ما مسلمانیم و طبق دستور صریح قرآن، باید به غذای خود دقت کنیم!

** فکر می کنید مسوولان در مورد کشت، واردات و تحقیقات تراریخته چه سیاستی باید اتخاذ کنند؟
پیشنهاد می کنم به مدت پنج سال اجازه ندهیم بذر تراریخته در خاک جمهوری اسلامی ایران کشت شود. ورود محصولات تراریخته را هم ممنوع کنیم؛ در صورت ورود، اطلاع رسانی عمومی انجام دهیم و روی محصول هم برچسب بزنیم. تحقیقات در مورد تراریخته ها را تا لبه های مرز دانش پی بگیریم؛ در گلخانه ها و آزمایشگاه های مخصوص، این بذرها را بکاریم و با حشرات و حیوانات، تست شان کنیم. معتقدم تا پنج سال آینده، جواب خیلی از ابهامات و سؤالات درباره تراریخته ها به دست می آید و می توان یک تصمیم خردمندانه گرفت که به نفع ملت و مملکت باشد. برای تراریخته کردن ایران، نباید این قدر عجله کرد!

البته مخالف کسانی هستم که کلاً مخالف تراریخته هستند. نمی توان با علم مخالفت کرد. اگر مواد تراریخته ضرر دارند، به دلیل نقص علمی است؛ باید این نقص را برطرف کنیم.

منبع: روزنامه صبح نو؛ 1397،6،11
انتهای پیام /*