کد خبر : ۸۳۹۸۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

48 قلاده تنها بازمانده یوزهای آسیایی دنیا

استفاده از لقاح مصنوعی برای تکثیر یوزپلنگ آسیایی

در روز ملی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی مدیرکل حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه بر اساس پایش های 16 سال گذشته تنها 48 یوزپلنگ آسیایی شناسایی شده است، از تمرکز سازمان بر تکثیر و پرورش یوز در اسارت با استفاده از روش های مصنوعی خبر داد.

استفاده از لقاح مصنوعی برای تکثیر یوزپلنگ آسیایی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،  مجید خرازیان مقدم ، در مورد آخرین آمارها از تعداد یوزپلنگ آسیایی که تنها بازماندگان آن در ایران وجود دارد، گفت: سرشماری دقیقی در مورد یوزها وجود ندارد و هر کسی که چنین ادعایی داشته باشد غلط است. چون زیستگاه یوز در کشور بیش از 12 میلیون هکتار است. اما برای سرشماری کارشناسانه تنها اقدام انجام شده این است که طی 16 سال اخیر، از طریق پروژه بین المللی یوز 48 فرد یوز در کشور شناسایی شده است. 

وی با بیان اینکه روش های تخمینی اشتباه است، اظهار کرد: دقیق ترین روش تکنیک خال شناسی (نقش و نگارهای روی بدن یوز)است که با کمک دوربین های تله ای و عکس ها انجام می شود. طبیعتا در طی این سال ها تعدادی از این 48 یوز شناسایی شده، مرده اند و تعدادی هم زاد و ولد کرده اند.

مدیرکل حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در مورد آخرین وضعیت پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی با بیان اینکه این موضوع در سازمان محیط زیست از طریق معاونت محیط زیست طبیعی پیگیری می شود، اظهار کرد: پیش نویس فاز سوم پروژه بین المللی یوز بعد از برگزاری جلسه کمیته تخصصی با حضور بخش های مختلف معاونت طبیعی از جمله دفتر حیات وحش، پروژه بین المللی یوز، کارشناسان بخش پستانداران  نهایی شده و به زودی بین سازمان محیط زیست و برنامه عمران ملل متحد مبادله خواهد شد.

خرازیان مقدم با اشاره به پنج ساله بودن پروژه بین المللی یوز در فاز سوم گفت: این پروژه یک برنامه کامل است و با توجه به شرایط فعلی یوزپلنگ، پاسخگوی نیازها خواهد بود. نکته متمایز فاز سوم پوژه بین المللی یوز در این است که گرچه مشابه فازهای قبلی، حفاظت از یوز در زیستگاه اولویت اول است اما بحث تکثیر و پرورش یوز در اسارت و مطالعات آن مورد توجه قرار می گیرد تا بتوانیم در فازهای بعدی امکان سنجی رهاسازی و معرفی توله را به زیستگاه داشته باشیم چون در موقعیت کنونی باید برای هر فرد یوز به طور جداگانه برنامه داشته باشیم.

وی با اشاره به جلب همکاری سمن ها در اجرای پروژه بین المللی یوزپلنگ آسیایی تصریح کرد: در تهیه پیش نویس به طور موردی از سمن ها نظرخواهی شده است اما سعی داریم به منظور تقویت کمیته تخصصی معاونت محیط زیست طبیعی، از سمن ها و صاحب نظران داخل کشور استفاده کنیم تا خرد جمعی در مرحله اجرای پروژه حاکم شود.

مدیرکل حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست همچنین در مورد مسائل مالی پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی گفت: بخشی از منابع مالی مورد نیاز این پروژه توسط برنامه عمران ملل متحد و بخشی هم توسط سازمان محیط زیست تامین می شود. پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در صورت تمدید بازوی کمکی سازمان محیط زیست در این موضوع خواهد بود.

خرازیان مقدم در پایان  با اشاره به اینکه اقدامات سازمان محیط زیست به منظور حفظ یوزپلنگ آسیایی محدود به پروژه بین المللی یوز نیست، تصریح کرد: وظیفه سازمان محیط زیست این است که تحت هر شرایطی چه پروژه بین المللی باشد و چه نباشد برای حفاظت از یوز به عنوان مهمترین گربه سان کشور تلاش کند و برنامه داشته باشد. در حال حاضر هم بحث پایش و تکثیر یوز را با جدیت دنبال می کنیم. برای مثال در روزهای آینده یک قرارداد بین معاونت محیط زیست طبیعی و پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار امضا می شود که بحث  تکثیر در اسارت یوز را با استفاده از روش های مصنوعی دنبال می کند. چون در سه سال گذشته موفق به گرفتن توله از کوشکی و دلبر (دو قلاده یوز نگهداری شده در پارک پردیسان) به روش طبیعی نشدیم؛ قصد داریم با استفاده از ظرفیت ملی و در صورت نیاز متخصصان بین المللی تکثیر در اسارت یوز را با روش هایی مثل لقاح مصنوعی انجام دهیم و امیدوارم که در گرفتن موالید موفق عمل کنیم.

به گزارش ، یوز آسیایی پوشش نخودی رنگ با خال های سیاه در سر و کمر، بدن این جانور را پوشانده است. مشخصه این جانور، نوار سیاه رنگ اشک مانندی است که از گوشه چشم ها شروع شده و تا کنار بینی ادامه می یابد. یوزپلنگ ها هر دو نوع آفریقایی و آسیایی، سریع ترین حیوانات زمین هستند که از سرعت شان برای شکار بزهای کوهی، غزال ها و دیگر شکارهای سایز متوسط استفاده می کنند.

انواع زیادی از تهدیدات متوجه یوز آسیایی است. تصادفات جاده ای مهمترین عامل تلفات یوز در ایران است همچنین از بین رفتن زیستگاه ها خطری است که بقای بازماندگان یوز آسیایی را تهدید می کند.

انتهای پیام

کلید واژه :

یوزپلنگ آسیایی

،

یوزپلنگ

ثبت نظرات
captcha