کد خبر : ۷۷۱۹۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تاثیر ازن بر سلامت و محیط زیست

آلودگی هوای تهران به ازن و تاثیر ازن بر سلامت و محیط زیست

آلودگی هوای تهران به ازن و تاثیر ازن بر سلامت و محیط زیست

آلودگی هوای تهران به ازن و تاثیر ازن بر سلامت و محیط زیست

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران ، ازن هوای امسال پایتخت را آلوده کرده است. اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوا نشان می دهد تعداد روزهایی که هوای تهران توسط ازن آلوده بوده امسال نسبت به سال پیش به شکل عجیبی افزایش پیدا کرده و در حالی که پارسال هوای پایتخت فقط برای 7 روز درگیر آلایندگی ازن بوده، از ابتدای امسال تاکنون تعداد روزهای آلوده ازن به 15 روز رسیده است.

نیو صدر: شروع فصل پاییز و زمستان ممنون شروع فصل آلودگی هوای تهران بود، اما حالا آمار کیفیت هوای تهران در تابستان امسال نشان می دهد که با تاثیر نور خورشید و البته و افزایش استفاده از خودرو تابستان های پایتخت هم مثل زمستان ها آلوده می شوند.

در چند سال های گذشته تعداد روزهایی که هوای تهران با آلاینده  «اوزون» آلوده شده به سرعت افزایش پیدا کرده و ان قضیه امسال به اوج خودش رسیده است.

اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوا نشان می دهد تعداد روزهایی که هوای تهران توسط ازن آلوده بوده امسال نسبت به سال پیش به شکل عجیبی افزایش پیدا کرده و در حالی که پارسال هوای پایتخت فقط برای 7 روز درگیر آلایندگی ازن بوده، از ابتدای امسال تاکنون تعداد روزهای آلوده ازن به 15 روز رسیده است.

اما اگر روند تولید منابع ایجاد ازون در تهران ادامه پیدا کند امکان دارد که آلاینده ای جدید اینبار در گرمای تابستان سلامت شهروندان تهرانی را به خطر بیاندازد.

 براساس تحقیق دانشگاه استکهلم در سال 2017، آلاینده ازون منجر به مرگ زودرس سالانه 1میلیون نفر می شود. 79 درصد از جمعیت این یک میلیون نفر در آسیا زندگی می کنند 400هزار نفر از آن ها از هند و 270هزار نفر آن ها از چین هستند.

دانشگاه شریف در یادداشت تحقیقی خود در این رابطه نوشته است: «اگرچه ازن موجود در لایه استراتوسفر برای حیات موجودات زنده ضروری میباشد، ولی ازن موجود در نزدیکی سطح زمین زیانبار میباشد. ازن یک اکسیدان بسیارقوی است و میتواند سبب بروز مشکلات تنفسی متعدد نظیر حملات آسمی، کاهش عملکرد ریه و بیماری های جدی تنفسی شود.»

در ادامه این تحقیق در این رابطه نوشته شده است: «از طرف دیگر، ازن توانایی گیاهان در جذب دی اکسید کربن و فتوسنتز را کاهش داده و باعث تغییر در رشد و تنوع گیاهی می شود. این آلاینده می تواند با اثرگذاری بر چرخه اکوسیستم باعث آسیب رساندن به سلامت و بهرهوری گیاه شده و تولید محصولات غذایی را به خطر اندازد.

کلید واژه :

آلودگی هوای تهران

،

ازن

ثبت نظرات
captcha