کد خبر : ۷۵۳۷۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سربازی فارغ التحصیلان دانشگاهی

نحوه خدمت فارغ التحصیلان ارشد و دکتری

وزیر علوم،تحقیقات و فناوری با بیان این نکته که برای سربازی فارغ التحصیلان دانشگاهی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری با ارتش هماهنگ شده است، افزود: طرحی با عنوان مهارت افزایی دانشجویان در حین تحصیل ایجاد شده است، به این منظور که حس میشد فارغ التحصیلان در بخش اجرایی صنعت مستعد به کارگیری نیستند چرا که اساتید در دانشگاه ها معمولا علوم روز را ارائه می دهند اما در صنعت هنوز از فناوری ها استفاده نشده است و این عدم همخوانی این تصورات را پیش آورده مبنی بر اینکه دانشجویان بیشتر به دنبال تحصیلات دکتری و جذب به عنوان اساتید هستند.

نحوه خدمت فارغ التحصیلان ارشد و دکتری

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، منصور غلامی ظهر امروز هشتم شهریورماه در دیدار با مسئولان دانشگاهی شهرستان قوچان که در سالن اجتماعات  دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه صنعتی این شهرستان برگزارشد، عنوان کرد: طی سالیان اخیر میزان توجه مردم و مسئولین و وجود ظرفیت های مختلف باعث شده در کشور توسعه آموزش عالی بیش از حد تصور باشد، هرچندگاهی به این توسعه در مراکز و مناطقی که به اندازه کافی پشتیبانی نشده و ظرفیت های آن با کارشناسی اولیه تعریف نشده نقدهایی وارد می شود اما در برخی مراکز از جمله قوچان اینگونه به نظر می رسد که برنامه ها خوب تدوین شده است. 

وی بابیان این نکته که طرح کلی ساماندهی آموزش عالی کشور در حال اجراست، عنوان کرد: تعداد واحدهای آموزش عالی از 2856 دانشگاه، مرکز و واحد آموزش عالی به 2300 رسیده و همچنان این تعداد در حال کاهش است.

وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی مجاز به ایجاد دانشکده یا دانشگاه نیستند

غلامی با بیان این نکته که با مصوبه شورای عالی کشور وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی مجاز به ایجاد دانشکده یا دانشگاه نیستند، افزود: برخی دانشگاه ها همچون  دانشگاه پیام نور واحدهای سراسری دارند و این دانشگاه در سطح کشور 500 واحد را به خود اختصاص داده است. همچنین دانشگاه فنی و حرفه ای هم به آموزش عالی ملحق شده است و در کنار این ها دانشگاه های وابسته به دستگاه های اجرایی داشتیم که اخیرا طی مصوبه ای در حال جمع شدن است و تعدادی خیلی کمی از آن باقی مانده است. 

وی اضافه کرد: درخانواده آموزش عالی تلاش داشته ایم که در اجرای قانون برنامه ششم توسعه کشور و مصوبه انقلاب فرهنگی در راستای حذف و یا محدودسازی تصدی گری سایر دستگاه های غیر مرتبط در آموزش عالی را کم کنیم و به سمت افزایش کیفیت و کیفی سازی و ماموریت گرا کردن مراکز آموزش عالی در سطح محلی، منطقه ای، ملی و بین المللی حرکت کنیم و در این راستا دانشگاه های مادر استان ها به عنوان نماینده محلی وزارت علوم و دانشگاه معین متولی کمک به دانشگاه های کوچک تر در راستای توسعه و ماموریت های کارشناسی شده و حمایت برای کیفی سازی آن ها هستند که موظف شدند به دانشگاه های کوچکتر کمک کنند تا ماموریت هایی که دارند اعم از آموزشی پژوهشی و... پیش ببرند. 

وزیر علوم،تحقیقات و فناوری با تاکید بر لزوم داشتن برنامه راهبردی و برنامه اجرایی پنج ساله در راستای مامویت گرا کردن مراکز اموزش عالی،گفت:اکثریت دانشگاه ها برنامه راهبردی را مصوب و برنامه اجرایی را مصوب هیات های امنا کرده اند و وزارت هم موظف میداند خود را در راستای محقق کردن این مصوبات، حمایت ها را به لحاظ پشتیبانی قانونی و حمایت موردی و هماهنگی کلان و ملی انجام دهد. 

وی با بیان این نکته که هدف از ساماندهی آموزش عالی در کشور تقویت بهبود شرایط و ارتقا کیفیت و تاثیرگذاری وجودی این مراکز دانشگاهی در سطح منطقه، ملی و فراملی است، تاکید کرد: علی رغم جوان بودن دانشگاه صنعتی قوچان این علائم و آثار این تقویت را شاهد هستیم.

غلامی با اشاره به بحث همکاری بین دانشگاه، جامعه و صنعت به عنوان موارد مولد در دولت دوازدهم، تصریح کرد: در ابتدای انقلاب اسلامی هدف دانشگاه ها تربیت نیروی انسانی متخصص و کارشناسی بود، چرا که در ابتدا کمبود کارشناس در حوزه های پزشکی، صنایع مهندسی  به لحاظ فنی وابسته به کارشناسان خارجی بودیم این ضرورت ایجاد شده بود که در مقطعی 10 تا 12 ساله با هدف تربیت نیروی انسانی وارد آموزش عالی شویم.

وی اضافه کرد: پس از طی این روند با شکل گیری تحصیلات تکمیلی حوزه های پژوهشی را در دانشگاه ها وارد کردیم و اساتید و دانشجویان  شروع به فعالیت پژوهشی کردند و در فاصله 10 ساله دانشگاه ها از آموزش محوری به آموزش و پژوهش تغییر کرد.

وزیر علوم،تحقیقات و فناوری با بیان این نکته که در هشت سال گذشته فناوری ها، اختراعات، مراکز رشد، پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان شکل گرفته است، اظهارکرد: دانشگاه ها در حال حاضر سهم خود را در تربیت نیروی انسانی انجام داده و این روزها به دلیل کاهش جمعیت، در دانشگاه های کوچک که از شهرهای بزرگ فاصله دارند با کاهش ورود دانشجو مواجه هستیم.

اعضای هیئت علمی می توانند در صنعت فرصت مطالعاتی داشته باشند

وی با بیان این نکته که یکی از راهکارهایی که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای معطل ماندن ظرفیت های دانشگاهی دارد ماموریت گرا کردن و رو آوردن به بخش های فناوری مانند مراکز رشد و پارک های فناوری است که به تدریج عملیاتی می شود، ادامه داد: یکی از اتفاقات در این حوزه همکاری دانشگاه با صنعت ،معدن و تجارت است به طوریکه با حرکت های داوطلبانه دانشگاه برای مشاوره های فکری و علمی و بدون تحمیل هزینه به بخش صنعت، این خواسته را محقق کنیم.

غلامی در ادامه خاطرنشان کرد: در مورد فرصت مطالعاتی اساتید و فارغ التحصیلان دانشگاهی در مقاطع دکتری در صنعت توافق شده است که اعضای هیئت علمی می توانند در صنعت فرصت مطالعاتی داشته باشند تا با شرایط صنعت خاص مرتبط با رشته خود آشنایی بیشتر پیدا کرده و ایده، فکر و نظرهای جدید را به مجموعه انتقال دهند تا ارتباط مستمری بین اساتید و بخش صنعتی ایجاد شود. 

هماهنگی با ارتش برای سربازی فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری

وی با بیان این نکته که برای سربازی فارغ التحصیلان دانشگاهی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری با ارتش هماهنگ شده است، افزود: طرحی با عنوان مهارت افزایی  در دانشجویان در حین تحصیل ایجاد شده است به این منظور که حس میشد فارغ التحصیلان در بخش اجرایی صنعت مستعد به کارگیری نیستند چرا که اساتید در دانشگاه ها معمولا علوم روز را ارائه می دهند اما در صنعت هنوز آن فناوری استفاده نشده است و این عدم همخوانی این تصورات را پیش آورده است و دانشجویان بیشتر به دنبال تحصیلات دکتری و جذب به عنوان اساتید هستندکه در حال حاضر تعداد فارغ التحصیلان دکتری زیاد است و جذب دانشگاه ها خیلی زیاد نیست.

وی با اشاره به ارزیابی طرح مهارت افزایی و کسب رضایت از نتایج اجرای این طرح ادامه داد: این طرح باعث شده است دانشجویان در مقاطع ارشد و کارشناسی به دنبال شغل باشند و ما نیز باید کمک کنیم به اشتغال مناسب دسترسی پیداکنند بر همین اساس کارگاه هایی در طرح مهارت افزایی در دانشگاه ها طراحی شده است که شرکت در دو کارگاه با هزینه دانشگاه امکان پذیر است و بعد از آن در صورت نیاز و علاقه دانشجو، با صرف هزینه برگزار می شود و بر این اساس دانشجویان در هر رشته با مشاغل متناظر در آن رشته در بیرون و در بخش خصوصی و صنعت و دولتی آشنا کنند.

تدوین و اجرای برنامه جامع ارتباط با صنعت و اشتغال

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به تدوین و اجرای برنامه جامع ارتباط با صنعت و اشتغال، تصریح کرد: دانشگاه ها این نگاه را داشته اند که مسئولیتی در قبال  دانش آموخته پس از فارغ التحصیلی ندارند که با اجرای  این برنامه احساس مسئولیت به وجود آمده است.

وی در ادامه با اشاره به انعقاد قرارداد با وزرات کشور و سایر نهادها برای حل مسائل جامعه و هدایت پایان نامه ها به سمت حل مسائل و مشکلات و امتیاز گذاری برای آن ها، تاکید کرد: در حوزه های ارتباط با جامعه پروژه های کلان ملی مانند ورود به مسائل و مشکلات اجتماعی جامعه را کلید زده ایم و بخش های توانمند دانشگاه های بزرگ را درگیر مسائل جامعه کرده ایم.

غلامی ادامه داد: پروژه بزرگی با سازمان حفاظت محیط زیست و همکاری چندین دانشگاه در حال انجام است که کل مجموعه کلان کشور در زمینه های مختلف مشکلات زیست محیطی مانند ریزگردها و خشکسالی را تحت پوشش قرار می دهد. همچنین با وزارت نفت چند قرارداد اکتشاف داریم که  براین اساس دانشگاه های سطح استان درگیر شده اند که قبلا اصولا مربوط به دانشگاه های مستقر در تهران می شد و مورد اعتراض دانشگاه های استان می شد. به عنوان مثال قرارداد ساخت دستگاه های استخراج نفت و افزایش راندمان استخراج با دانشگاه شهید چمران منعقد شده است.

وی افزود: همه دانشگاه ها با صنایع دفاع قراردادهای متعدد دارند و در کار تجهیزات صنایع دفاع در بخش های الکترونیک، مکانیک و... انجام شده و بیش از 1200 قرارداد و طرح در این رابطه انجام داده اند. 

وزیر علوم،تحقیقات و فناوری بابیان این که دانشگاه ها و مراکز پژوهشی به سمت همکاری با مجموعه های صنعتی و اجتماعی تحقیقاتی پیش می روند،عنوان کرد: برای حل مسائل جامعه حرکت جدی و وسیعی اتفاق افتاده است که به تدریج شاهد آثار مثبت در حل مشکلات خواهیم بود.

وی ادامه داد: در حوزه بین الملل نیز دانشگاه ها تلاش های خوبی را داشتند و به لحاظ شاخص علمی در دنیا اساتید شناخته شده ای داریم و تعدادی اساتید تاثیرگذار در علوم جهانی هستند. همچنین دانشگاه های بزرگی در رده بندی دنیا داریم و در کنار این نخبه های ایرانی در دانشگاه های مختلف کار تحقیقاتی انجام می دهند که می تواند ظرفیت های داخلی را درکنار هموطنان و دانشمندان خارج از کشور کنار هم قرار دهد و علاوه بر نام و آوازه علمی منافع حاصل را در داخل کشور به کمک بگیریم.

غلامی با تاکید بر حمایت از دانشگاه های جوان فعال دارای ظرفیت مناسب در استان ها،گفت: ماموریت گرا شدن دانشگاه ها به معنای عمق بخشیدن به نقش و اثر است و اگر در دانشگاه های صنعتی توانمندی ها را تقویت کنیم نمود محلی و منطقه ای به نمود ملی تبدیل می شود و از تکرار مراکز مشابه جلوگیری می شود.

وی با اشاره به حمایت از رشته های جدید در دانشکده ها و دانشگاه های تخصصی، تصریح کرد: دنیا به سمت علوم جدید می رود و نوآوری ها به سرعت اتفاق میافتد و برهمین اساس در حوزه برنامه ریزی وزارت چند صد عنوان درسی را تغییر دادیم و چندین دوره دانشگاه به دلیل به روز نبودن متوقف شده اند.


انتهای پیام

کلید واژه :

سربازی فارغ التحصیلان دانشگاهی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha