کد خبر : ۷۳۱۶۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

غلظت ذرات معلق هوای زابل

غلظت ذرات معلق در هوای زابل به 17 برابر حد مجاز رسید

کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: لحظاتی قبل سرعت طوفان و گردوخاک در زابل به 115 کیلومتر بر ساعت رسید و غلظت ذرات معلق در هوای این شهر را به 2487 میکروگرم بر مترمکعب یعنی 17 برابر حد مجاز رساند.

غلظت ذرات معلق در هوای زابل به 17 برابر حد مجاز رسید

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مرتضی فرجی در گفت وگو با ، اظهار کرد : وزش باد شدید و گردوخاک که از دیروز در شمال استان شروع شده، امروز شدت گرفت و تبدیل به طوفان و گردوخاک شد به طوری که دید افقی در محدوده فرودگاه زابل به 500 متر کاهش یافت .

کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: بیشینه سرعت لحظه ای طوفان نیز به 32 متر بر ثانیه معادل 115 کیلومتر بر ساعت رسید و غلظت ذرات معلق با اندازه 10 میکرون در هوای این شهر را به 2487 میکروگرم بر مترمکعب یعنی 17 برابر حد مجاز رساند .

وی با بیان اینکه باد شدید و گردوخاک هر پنج شهرستان شمال استان را فرا گرفته، افزود: شدت طوفان و گردوخاک به حدی است که سبب اختلال در ترددهای برخی محورهای مواصلاتی شمال استان شده است .

فرجی با بیان اینکه کم ترین دید افقی ناشی از طوفان در شهر زهک رخ داده است، گفت: لحظاتی قبل طوفان و گردوخاک در شهر زهک گزارش شد که به سبب آن دید افقی در این شهر به 200 متر کاهش یافت .

کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: با توجه به شدت طوفان انتظار می رود توده عظیم گردوغباری در نواحی شمال شرق استان شکل گرفته و رفته رفته به نواحی مرکزی و جنوبی تر استان نیز نفوذ کند که پیامد این شرایط کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا در این مناطق است .

وی  با بیان اینکه وزش باد شدید و گردوخاک همچنان در شمال استان تداوم دارد، گفت: براساس الگوهای پیش یابی تا پنج شنبه هفته آینده وزش باد شدید و گردوخاک و گاهی طوفان گردوخاک در پنج شهرستان زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز ادامه دارد .

فرجی تصریح کرد: شدت طوفان به حدی است که در محورهای مواصلاتی زابل- نهبندان، زاهدان-نهبندان،زاهدان-زابل،زاهدان-بم و ایرانشهر –بم بیشترین کاهش دید رخ می دهد. علاوه بر این احتمال اختلال در حوزه حمل ونقل جاده ای ،ریلی و هوایی نیز وجود دارد .

کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در این مدت علاوه بر نفوذ گردوغبار به نواحی مرکزی، مرز شرقی و نیمه جنوبی استان، باد و گردوخاک با شدت کمتر منجر به خیزش گردوخاک در این نواحی می شود .

وی با بیان اینکه کاهش دمای هوا از دیگر تغییرات جوی پیش رو در شمال استان است، افزود: انتظار می رود به سبب وزش بادهای شمالی دمای هوا در نیمه شمال استان بین 3 تا 5 درجه کاهش یابد.

کلید واژه :

غلظت ذرات معلق

،

ذرات معلق

،

ذرات

ثبت نظرات
captcha