کد خبر : ۵۹۲۴۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پسماندهای عادی و عفونی بیمارستانی

استان مرکزی همچنان گرفتار معضل پسماندهای بیمارستانی

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی گفت: معضل رسیدگی به وضعیت پسماندهای عادی و عفونی بیمارستانی در استان مرکزی همچنان به قوت خود باقیست.

استان مرکزی همچنان گرفتار معضل پسماندهای بیمارستانی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، رضا میرزایی در نشست مطبوعاتی به مناسبت هفته دولت با تاکید بر اینکه محیط زیست هیچ گاه نسبت به آلودگی ها بی تفاوت نیست و در چارچوب قانون نسبت به مسائل دغدغه مند است، گفت: مباحث زیست محیطی اولویت دولت تدبیر و امید است و بواسطه رشد آگاهی زیست محیطی جامعه مطالبه گری بیشتری را شاهد هستیم.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در تالاب میقان اراک بیان کرد: از اعتبار نقدی در نظر گرفته شده برای مقابله با ریزگردها در خوزستان در سال گذشته، ٩٧٣ میلیون تومان توسط استان مرکزی برای مقابله با ریزگردها در تالاب جذب شد.

میرزایی افزود: تاکنون ١٤٣ هکتار کاشت قره داغ در اراضی حاشیه تالاب انجام گرفته است و امسال نیز برای کاشت ٢٧٠ هکتار هدف گذاری شده است.

وی با اشاره به اجرای برنامه جامع مدیریت زیست بومی تالاب میقان که به مانند نقشه راه در اختیار است، گفت: مشکل فعلی تالاب ورود پساب تصفیه خانه اراک و پدیده ماندآب در منطقه است. برای جلوگیری از ورود این آب به اراضی کشاورزی اراضی تالاب، دایک حفاظتی احداث می شود که تاکنون ٧٠ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و همچنین مسیر کانال به زودی باز خواهد شد تا جریان آب از میان نی های تالاب عبور کند و ماندآب بروز نکند.  

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی بیان کرد: از اعتبارات استانی 570 میلیون تومان برای تالاب میقان در اختیار است و تاکنون در بحث شناسایی منابع آلاینده ورودی به تالاب 90 درصد کار پیشرفت داشته است، همچنین با توجه به اینکه قره داغ های کاشته شده در سال گذشته در مواردی دچار خشکی شده اند در قالب قرارداد واکاوی، احیای این گیاهان انجام خواهد شد.

وی با اشاره به مقاوم سازی و ایمن سازی برج پرنده نگری در تالاب گفت: در حاشیه برج، هزار هکتار زمین جهت توسعه پرنده نگری در اختیار گرفته شده است که کار فنس کشی در حال انجام است، همچنین قرارداد سپیا(تدوین و اجرای برنامه عملیات ظرفیت سازی و آگاهی رسانی به مخاطب) به تصویب رسیده است که ارتباط و آموزش و مشارکت جوامع محلی اطراف تالاب و هماهنگی زندگی و معیشت اطراف تالاب در آن مدنظر قرار می گیرد، همچنین بازگشت یک میلیون تن باطله های حاصل از برداشت سولفات سدیم توسط شرکت املاح ایران در تالاب هدف گذاری شده است که این امر توزیع یکنواخت آب در سطح تالاب را ممکن می کند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر خیزش هیچ گونه گردوغباری از سطح تالاب میقان صورت نمی گیرد و تنها خیزش از سمت کویر است که امکان آب پوشانی منطقه وجود ندارد چراکه سطح کویر از تالاب بالاتر است.

میرزایی در خصوص وضعیت آلودگی هوای اراک نیز با اشاره به اینکه در سال جاری تاکنون به نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 17 روز ناسالم به ثبت رسیده است که کاهشی 38 درصدی را نشان می دهند و کاهش تعداد دیگ های قدیمی شرکت ایرالکو از 750 دیگ به کمتر از 50 دیگ، توزیع سوخت یورو 4 در اراک و شازند، تجهیز پالایشگاه شازند به سیستم گوگردزدایی، گازسوز شدن نیروگاه، ایجاد 340 هکتار فضای سبز در اراک و گاز سوز شدن کوره های آجرپزی و ایجاد 2 منطقه در اراک جهت خروج صنوف آلاینده و مزاحم بخشی از اقدامات صورت گرفته در دولت تدبیر و امید و در قالب مصوبات کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک بوده است.

وی تعداد واحدهای آلاینده ذوب ضایعات خاصه ذوب آلومینیوم را 185 واحد عنوان کرد که به صورت غیرقانونی فعالیت دارند و باید به شعاع 30 کیلومتری شهرها منتقل شوند و تحت کنترل هستند، گفت: تصفیه خانه شهرک صنعتی ایبک آباد که بخشی از آن به سمت اراضی حاشیه تالاب میقان هدایت می شود باید بهینه سازی شود که تا پایان شهریور ماه فرصت بهسازی به این شهرک داده شده است و باید استانداردسازی شود.

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی عنوان کرد: در این دوره تعداد صنایع آلاینده استان نیز روند کاهشی داشته است به طوری که سال گذشته 24 و امسال 17 واحد آلاینده به ثبت رسیده است و علاوه بر این، ایجاد تقا طع های غیرهمسطح در شهر اراک، خرید 50 دستگاه اتوبوس گازسوز و ایجاد مسیر دوچرخه سواری و ممانعت از استقرار صنایع تا شعاع 30 کیلومتری از عوامل موثر در کاهش آلودگی هوا در اراک است.

وی تاکید کرد: پارامترهای آلودگی هوای اراک نسبت به گذشته تغییر کرده است به طوری که امروز اکثر آلودگی ها مربوط به ذرات کمتر از 2.5 میکرون است که ناشی از ریزگردهای خارجی و اگزوز خودروهاست که راه اندازی کمربندی شمالی می تواند نقش موثری در کاهش این ذرات در هوا داشته باشد.

میرزایی با اشاره به وضعیت مدیریت پسماند در استان تصریح کرد: پسماندهای عادی و عفونی بیمارستانی در استان همچنان معضل است، اقدامات صورت گرفته از سوی شهرداری اراک در مرکز پسماند تاکنون نمود عینی نداشته است و تنها 2 ترانشه برای زباله های عادی و عفونی ایجاد شده است، اما با توجه به خطرات و پیچیدگی کار در بحث پسماندهای عفونی تنها راهکار موثر استفاده از زباله سوز است که این امر در قالب قرارداد شهرداری اراک با ماشین سازی و ساخت یک دستگاه زباله سوز در حال پیگیری است، همچنین از هفته گذشته با دستور دادستان تیمی از سوی محیط زیست جهت مدیریت این حوزه و برخورد با تولیدکنندگان زباله های عفونی وارد عمل شده اند.

وی با اشاره به صدور 678 مورد مجوز استقرار، بهره برداری، توسعه و افزایش ظرفیت واحدهای صنعتی موجود که رشد 30 درصدی را نشان می دهد و انجام هفت مورد ارزیابی صنعتی در سال جاری، افزود: خوشبختانه با رویکرد مناسب ریاست سازمان محیط زیست کشور 90 درصد تصمیم گیری ها به استان های تفویض شده و در حال حاضر حتی یک نامه بی پاسخ مانده توسط محیط زیست استان وجود ندارد.

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی با بیان اینکه در سال جاری حتی یک متر هم تصرف اراضی ملی صورت نگرفته است، تجهیز ادارات به لوازم اطفای حریق و تامین تجهیزات حفاظتی از سوی وزارت دفاع را بخشی از اقدامات صورت گرفته در سال جاری عنوان کرد.

میرزایی اضافه کرد: استان در حال حاضر 35 محیط بان دارد که در سال جاری جذب 10 نیروی دیگر در دستور کار قرار دارد، تمامی 16 پاسگاه محیط بانی استان فعال است و در نظر است که از تجهیزات ویژه برای محیط بانی مانند پهپاد و دوربین نظارتی در سرشماری و رصد بیماری ها استفاده شود، همچنین در بحث نیروی انسانی نیز با تعامل با وزرات دفاع مقرر است که سالانه 10 سرباز در اختیار استان قرار گیرد و در سال جاری نیز 4 نیروی کارشناس جذب شده اند.

انتهای پیام

کلید واژه :

پسماندهای عادی و عفونی بیمارستانی

،

پسماندهای عفونی بیمارستانی

،

پسماند عفونی بیمارستانی

،

پسماند عفونی

،

پسماند بیمارستانی

ثبت نظرات
captcha