کد خبر : ۵۸۹۷۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

آلودگی هوا در هند

افزایش آلودگی هوا به ذرات معلق زیان آور سرطانی در پایتخت هند

دهلی نو - پایگاه خبری محیط زیست ایران - ذرات آلوده معلق (PM) که به گفته محققان مانند تنباکو و یا سرطان کشنده هستند، هوای شهر های هند بخصوص دهلی نو پایتخت این کشور را آلوده کرده است.

افزایش آلودگی هوا به ذرات معلق زیان آور سرطانی در پایتخت هند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محققان موسسه فناوری هند در دهلی نو در گزارشی اعلام کرده اند که سطح ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در هوای دهلی نو حدود 97.4 میکروگرم در هر متر مربع هوا بوده است. این مقدار دو برابر بیشتر از استاندارد های تعیین شده هند ( 40 میکرو گرم در هر متر مربع) است.
با توجه به گزارش ژورنال علوم زیستی و تکنولوژی، ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در هوا از عمر متوسط هندی حدود 1.53 سال کم می کند.
بر اساس این گزارش، تاثیر ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در جنوب آسیا بسیار بالا است و از عمر افراد تا 1.56 سال می کاهد.
با این حال 30 درصد از شهر های هند هنوز هیچ طرحی برای پاک سازی هوای آلوده خود ندارند. سازمان مرکزی کنترل آلودگی هند اعلام کرده است که از 103 شهر مشخص شده به دلیل آلودگی شدید آنها، تنها 73 شهر برنامه مقابله با آلودگی هوای خود را معرفی کرده اند.
سازمان مرکزی کنترل آلودگی هند چندین پیشنهاد از جمله کاهش آلودگی خودرو ها، تعلیق گرد و غبار جاده ای، توقف آتش زدن زباله های جامد شهری، کاهش آلودگی صنعتی و فعالیت های ساخت و ساز و تخریب را به شهر های این کشور جهت کاهش سطح آلودگی در هوا ارائه کرده است.
در ماه مه سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد دهلی و واراناسی در میان 14 شهر هند قرار دارند که درفهرست آلوده ترین شهر های جهان معرفی می شوند.
همچنین طوفان های کشنده خاک در مناطق پست شمالی هند یک رویداد جدید در هوای به شدت آلوده هند است که اقتصاد 2.3 تریلیون دلاری این کشور را تحت تاثیر قرار می دهد.
طوفان های شدید گرد و خاک صد ها نفر از مردم هند را به کام مرگ کشانده و هزاران خانه و زمین کشاورزی را نابود کرده و موجب لغو چند چندین پرواز شده است.
معمولا گرد و خاک به همراه دود ناشی از آتش زدن زمین های کشاورزی در فصل زمستان هوای دهلی نو را آلوده می کند.
سونیتا نارین رئیس مرکز علوم و محیط زیست دهلی نو گفت: حقیقتا این یک رویداد جدید است. شدت و موارد تکرار این طوفان ها بی سابقه است. طوفان های اخیر نتیجه نابودی جنگل ها، بیابان زایی و استفاده بیش از حد از منابع آب زیرزمینی است.
در هند شرایط وخیم آب و هوایی سریعا می تواند به تلفات انسانی و سختی های اقتصادی منجر شود. بانک جهانی تخمین می زند شرایط بد زیست محیطی در هند سالانه 80 میلیارد دلار به اقتصاد این کشور صدمه می زند.
تنها در سال 2018 بیش از 50 طوفان شدید در 16 ایالت هند رخ داده است که به دلیل آن بیش از 500 نفر جان خود را از دست داده اند. این آمار در سال های 2003 تا 2017 نزدیک به 22 طوفان بوده درحالی که بین سال های 1980 تا 2003 تنها 9 طوفان شدید اتفاق افتاده است.
در سال های اخیر ، آلودگی هوای دهلی نو پایتخت هند بسیار افزایش یافته است که این امر نارندرا مودی نخست وزیر هند را مجبور کرده تا به صورت مستقیم اقدامات انجام شده برای کاهش آلودگی هوا را نظارت کند.
گاز های منتشر شده توسط خودرو ها در شهری که دارای حمل و نقل محدود است، آلودگی ناشی از ساخت و ساز و آلودگی تولید شده در نیروگاه های انرژی اطراف شهر دهلی نو از جمله منابع اصلی آلوده کننده در این شهر می باشند. این آلودگی در فصل زمستان به دلیل آتش زدن غیر قانونی زمین های کشاورزی شدید تر می شود.
سال گذشته ارویند کجریوال سروزیر ایالت دهلی که متعلق به یک حزب مخالف است، دهلی نو را به یک اتاق گاز تشبیه کرد.
پزشکان می گویند ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در هوا از طریق جریان خون وارد قلب می شود و باعث بروز بیماری های قلبی ،حمله های قلبی و فشار خون می شود.
به گفته مقامات بهداشتی هند، آلودگی هوا باعث آسیب دائمی به ریه ها و مرگ 1.3 میلیون نفر در سال در این کشور می شود.
هند کشوری است که به دلیل توسعه صنعتی از سوخت های دیزلی به مقدار فراوان استفاده می کند ،یکی از راهکارهای دولت هند برای مبارزه با آلودگی هوا ، استفاده حداقلی از سوخت دیزلی است.
گرد وغبار،ترافیک،دود ناشی از سوخت های فسیلی آلاینده و جمعیت زیاد، دهلی نو پایتخت هند را در ردیف آلوده ترین شهرهای جهان قرار داده است.
دولت دهلی نو در ماه نوامبر سال گذشته به دلیل آلودگی شدید هوا مجبور شد بیش از 1800 مدرسه را در این شهر به مدت سه روز تعطیل کند.
محققان در دانشگاه های تگزاس بریتیش کلمبیا، موسسه تاثیرات سلامتی بوستن و غیره در مقاله ای مشترک با استفاده از داده های تحقیق موانع جهانی بیماری در سال 2016، کاهش عمر به دلیل وجود ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در هوای 185 کشور را اندازه گیری کردند.
سپس آنها یافته های خود را با سایر عوامل خطرناک برای سلامت مانند مصرف تنباکو و ابتلا به سرطان مقایسه کردند. یافته های این محققان نشان می دهد که مصرف تنباکو 1.51 سال و ابتلا به سرطان 1.26 سال عمر افراد را کاهش می دهد که این مقدار کمتر از تهدید آلودگی هوا برای سلامت مردم می باشد.
این محققان در گزارش خود گفتند: به طور خلاصه تاثیر آلودگی هوا بر امید به زندگی مشابه سایر ریسک های بزرگ سلامتی است.
آساق**267**1663

انتهای پیام /*

کلید واژه :

آلودگی هوا

،

هند

ثبت نظرات
captcha