کد خبر : ۴۴۷۵۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تفریحی که جان می گیرد

آمار متوفیات ناشی از غرق شدگی

تابستان که می شود، آب تنی و شنا مشتری های پروپاقرص خودش را دارد، اما روایت قربانیان شنا در مناطق ممنوعه حکایت «آب بازی» با مرگ است، تفریحی که جان می گیرد.

آمار متوفیات ناشی از غرق شدگی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، صدای دست وپا زدن و فریادهای پسربچه توی گوش کوه و دشت می پیچد، مادرش بی هوا به دل آب می زند و پدر هم می خواهد هوای مادر و بچه اش را داشته باشد و حالا وسط رودخانه سه نفر دست وپا می زنند.

صدایشان کم کم ، کمتر شده  و آرام در گوش خروش رودخانه خاموش می شود، دیگر صدایی نمی آید و تنها خبری که به سر خط رسانه ها می رود «مرگ سه نفر از اعضای یک خانواده» است که هنوز جسد یکی از آن ها پیدا نشده است.

این حکایت روزهای گرم تابستانی در استان های مختلف کشور است، روزهایی که حادثه روی حادثه می آید و آمار قربانیان آب بازی با مرگ بیشتر و بیشتر می شود.

نیمی از افراد غرق شده زیر ۲۵ سال هستند

غرق شدگی یکی از علل شایع مرگ ومیر در دنیا بوده و سالانه حدود ۳۷۰ هزار نفر در جهان براثر غرق شدگی جهان خود را از دست می دهند که آمارها نشان می دهد نیمی از افراد غرق شده زیر ۲۵ سال هستند.

حوادث غرق شدگی در کشور ۲.۵ درصد مرگ ومیرها را به اختصاص داده و بی شک استان های ساحلی نظیر مازندران، گیلان و استان های جنوبی در این زمینه بیشترین تعداد فوتی را داشته اند.

دراین بین استان های غیر ساحلی معمولاً آمارهای کمتری در بحث غرق شدگی دارند، بیشترین علت غرق شدگی در این گونه استان ها شنا در مناطق غیر ایمن و غیرمجاز ازجمله در کانال ها و بندهای کشاورزی، دریاچه سدها و رودخانه ها گزارش می شود.

آمار متوفیات ناشی از غرق شدگی در سه ماهه سال ۱۳۹۷

در تابستان امسال نیز استان های مختلف کشورمان شاهد حوادث ناشی از غرق شدگی در مناطق ناامن و غیرمجاز بود، به طوری که معاون فنی و مدیر گروه پیشگیری از حوادث دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت می گوید: غرق شدگی سومین عامل مرگ در کودکان زیر ۱۵ سال بعد از بیماری های سل و سرخک است و جزء ۱۰ عامل اصلی مرگ در افراد زیر ۲۵ سال است.

غرق شدگی از ساحل تا غیرساحل

الگوی غرق شدگی در سه استان شمالی کشور بسیار متفاوت با سایر مناطق است. در این مناطق خانواده هایی که برای گذراندن تعطیلات و به قصد تفریح به شمال کشور سفر می کنند به طور ناخودآگاه درگیر این پدیده می شوند. سواحل شمالی کشور در استان های مازندران، گیلان، و گلستان با دارا بودن مجموعاً ۷۴۰ کیلومتر ساحل که باید رودخانه های محلی را به این مقدار افزود، به طور سنتی به عنوان تفرجگاه عمومی مورداستفاده مسافران قرار می گیرند.

بیشترین موارد غرق شدگی در مناطق خارج از طرح دریا و در مناطق خلوت و ممنوع شنا و یا در زمان هایی که دریا طوفانی بوده و مناطق حفاظت شده طرح سالم سازی دریا تعطیل بوده، رخ می دهدهرسال تابستان آمار کسانی که در اثر غرق شدگی جان خود را ازدست داده اند، مرتب از رسانه ها پخش می شود و مسئولان سعی می کنند به مردم راجع به این خطر هشدار دهند. اما شاید بسیاری ندانند که خطر غرق شدگی فقط در ساحل های شلوغ و مناطق طرح سالم سازی دریا نیست. بلکه بیشترین موارد غرق شدگی در مناطق خارج از طرح دریا و در مناطق خلوت و ممنوع شنا و یا در زمان هایی که دریا طوفانی بوده و مناطق حفاظت شده طرح سالم سازی دریا تعطیل بوده، رخ می دهد.

دکتر علیرضا مغیثی در این رابطه می گوید: بر اساس ثبت های موجود، کل تعداد غرق شدگان در سال نودوشش، ۵۳۰ نفر بوده است که متأسفانه ۱۲۸ نفر ( ۲۴ درصد) از آن ها فوت شدند. ازنظر جنسیت، از کل کسانی که دچار حادثه غرق شدگی شدند، ۷۳.۴ درصد مرد و ۲۶.۶ درصد زن بودند و از کل فوت شدگان این حادثه ۸۲.۰۳ درصد مرد و ۱۷.۹۷ درصد زن بودند.

مغیثی ادامه می دهد: ۶۰ درصد از قربانیان غرق شدگی در این سال، زیر سن ۳۰ سال سن داشتند و ۱۱ درصد از آنان، زیر سن ۱۰ سال بودند.

افزایش آمار غرق شدگی

وی یادآوری می کند: از کل موارد غرق شدگان، در محدوده خارج طرح دریا، ۱۶.۷۹ درصد فوت شدند و ۶۳.۰۲ درصد با احیاء نجات یافتند. نسبت توفیق در احیاء (نجات) در گروه سنی ۵۵ تا ۵۹ سال بیشتر بوده است.

مغیثی می گوید:  ۹۰ درصد بیشترین موارد غرق شدگی در گروه سنی ۲۵ تا ۳۰ سال و بیشترین مرگ ناشی از غرق شدگی در همان گروه سنی بوده است. از کل غرق شدگان ۱۴.۵۳ درصد در محدوده داخل طرح غرق شدند و ۷۹.۸۱ درصد حوادث در محدوده خارج طرح بوده است.

و اما پزشکی قانونی تهران هم اعلام کرد: در فصل بهار امسال ۱۷ نفر بر اثر غرق شدگی جان خود را ازدست داده اند که این تعداد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که تعداد فوت ناشی از غرق شدگی ۱۱ نفر اعلام شده بود، ۵۴درصد افزایش یافته است.

در این گزارش نگاهی به آمار غرق شدگان در استان های مختلف کشورمان می اندازیم، موضوعی که ضرورت چاره اندیشی و فرهنگ سازی رو دوچندان می کند.

آذربایجان غربی؛ قربانیان زرینه رود

همین چند روز پیش بود که ۲ جوان بوکانی در رودخانه های ساریقامیش و کانی کوزله زرینه رود غرق شدند و جان خود را از دست دادند. این دو حادثه مشابه در حالی رخ داده که زرینه رود امسال تاکنون بیش از ۱۳ قربانی گرفته است.

باقر بهرامی رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان آذربایجان غربی در گفتگو با با بیان اینکه آمارهای واقعی از تعداد غرق شدگان بیش از آمارها رسمی است افزود: تاکنون ۲۷ نفر به دلیل عدم آشنایی به فنون شنا در آب های غیرمجاز غرق شده اند که پیش بینی می شود آمار واقعی غرق شدگی ۳۷ نفر باشد.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان با اشاره به اینکه بروز مشکلات غرق شدگی افراد اغلب در رودخانه های شمال و جنوب استان رخ می دهد، تأکید کرد: آشنایی جزئی با شنا برای ورود به این آب ها کافی نیست.

شنا در آب های آزاد و منابع آبی غیرمجاز در روزهای گرم سال باوجود نصب تابلوهای هشداردهنده متأسفانه سالانه جان بیش از ۴۰ نفر از هم وطنان در آذربایجان غربی می گیرد.

آذربایجان شرقی؛ غرق شدگی در حاشیه عروسی

در شهر میانه استان آذربایجان شرقی هم فیلم بردار و دستیارش در قایقی مشغول فیلم برداری از عروس و دامادی بودند که ناگهان با آمدن موجی قایق واژگون شده و این دو نفر غرق شدند.

زنجان؛ مرگ ۳ نفر از اعضای یک خانواده

آخرین خبرها از زنجان هم حکایت از آن دارد که طی هفته گذشته سه نفر از اعضای یک خانواده در سد کینه ورس ابهر غرق شدند.

تلخی ماجرا آنجاست که  فرزند این خانواده در حال غرق شدن بود و پدر و مادر برای  نجات وی اقدام می کنند که متأسفانه هم پدر و هم مادر نیز غرق می شوند.

ایلام، افزایش تلفات شنا در مناطق ممنوع

مرور حوادث اخیر در استان ایلام هم نشان می دهد که طی هفته گذشته یک نفر در محدوده آبشار اِما شهرستان ملکشاهی به علت شنا در مناطق ممنوعه و غیرمجاز جان خود را از دست داد.

معاون اجتماعی انتظامی استان ایلام از غرق شدن هشت نفر در سدها و رودخانه های ایلام طی سال جاری خبر داده است. سرهنگ فرزاد یاسمی در جمع ان با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون متأسفانه تعداد هشت نفر در استان به علت شنا و آب تنی در مکان های غیرمجاز جان خود را ازدست داده اند، گفت: خانواده ها مراقب فرزندان خود باشند.

وی اظهار داشت: هرساله با شروع فصل تابستان و گرما تعداد کثیری از جوانان و نوجوانان به شنا و آب تنی روی می آورند که توصیه می شود برای این کار ، هیچ گاه رودخانه ها و سدها را با استخرهای شنا اشتباه نگیرند.

وی با بیان اینکه در مقایسه با پارسال ، تلفات انسانی به علت شنا در مناطق ممنوعه رشد ۶۰ درصدی داشته است، افزود:  آشنایی کامل با اصول و فنون شنا، علت محکمی برای استفاده از این مناطق غیرمجاز نیست چراکه آب پشت سدها دارای سطحی آرام و فریبنده است اما یک جریان شدید زیرین وجود دارد که از دید شناگران پنهان است و  می تواند خطرات مرگباری را به وجود آورد.

معاون اجتماعی انتظامی استان ایلام گفت:  عواملی همچون کاهش هزینه بلیت استخرها در استان ، نصب و توجه جدی به علائم هشداری شنا ممنوع ، نصب حفاظ و نرده کشی در محیط پیرامونی سدها، اطلاع رسانی در خصوص پیامدهای شنا در مناطق غیرمجاز ، می تواند از علل پیشگیری از این تفریح مرگبار باشد.

رودخانه های چهارمحال و بختیاری قربانی گرفت

در آخرین حوادث غرق شدگی در استان چهارمحال و بختیاری هم مسئول روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی از غرق شدن دو نفر در رودخانه های چهارمحال و بختیاری خبر داد.

محسن ابراهیمی اظهار داشت: یک مرد ۳۸ ساله در رودخانه بهشت آباد شهرستان اردل غرق شد. در حادثه دیگر نیز جوان ۳۲ ساله در رودخانه خرسان شهرستان لردگان جان خود را از دست داد.

سیستان و بلوچستان؛ قربانیان نوار ساحلی «رمین» چابهار

در حوادث اخیر غرق شدگی در استان سیستان و بلوچستان نیز ۴ نفر بدون توجه به علائم شنا ممنوع در منطقه خطرآفرین نوار ساحلی «رمین» شهرستان چابهار اقدام به شنا کردند که به علت ناآشنایی به فنون شنا غرق شدند.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر با بیان اینکه ۲ نفر از این افراد قبل از اعزام به بیمارستان فوت شدند، افزود: دو نفر مصدوم این حادثه نیز بلافاصله به بیمارستان امام علی (ع) شهرستان چابهار منتقل شدند که یکی از مصدومان به بخش (ICU) منتقل و یک نفر دیگر نیز در حال حاضر تحت نظر است.

کردستان؛ سد وحدت جان گرفت

«غرق شدن جوان ۲۴ ساله اهل شهرستان پاوه در سد وحدت» از دیگر حوادث طی هفته های اخیر بوده است. رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سنندج در این رابطه گفته است: این جوان  ۲۴ ساله اهل شهرستان پاوه استان کرمانشاه و در سنندج دانشجو بوده است که به همراه تعدادی از دوستان خود اقدام به شنا در سد وحدت کرده و متأسفانه به دلیل عدم آشنایی با فنون شنا غرق شد.

کرمانشاه؛ قربانیانی از سد زاگرس تا رودخانه چشم بشیر

در استان کرمانشاه هیچ کس فکرش را نمی کرد روزی «چم بشیر» این رودخانه زیبا و آرام که سراب طاق بستان را به رودخانه قره سو متصل می کند به کابوسی برای شهروندان تبدیل شود. دیواره های زمخت بتنی این رودخانه قاتل حالا پرتگاهی وحشتناک برای ساکنان حواشی آن شده و مرگ شور و اشتیاق کودکان برای بازی اطراف آن را رقم زده است.

اردیبهشت ماه امسال بود که خبر غرق شدن ۲ کودک در این رودخانه منتشر شد. این کودکان در حال بازی به داخل کانال بتونی این رودخانه سقوط کرده و به مرگ سوگند ۳ ساله ختم شد؛ همان طفل معصومی که حتی جسدش هم پیدا نشد.

خبرها از استان کرمانشاه حاکی از آن است که یکی از مسافران راهیان نور اعزامی از سپاه استان اراک در سد زاگرس گیلان غرب غرق شده است. مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمانشاه هم از غرق شدن دختربچه پنج ساله بر اثر بی احتیاطی در رودخانه چم بشیر خبر داده است.

آتشپاد غلامرضا رضایی افزود: دختربچه ای پنج ساله که همراه پدرش در کنار رودخانه چم بشیر مشغول بازی بود متأسفانه بر اثر بی احتیاطی به داخل رودخانه سقوط کرده است.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمانشاه گفت: سه تیم امداد و نجات به همراه معاونت عملیات سازمان با تجهیزات کامل و قایق در محل رودخانه قره سو عملیات جست وجو را انجام دادند.

گلستان؛ قربانی شنا در «چشمه گل»

«غرق شدن یک جوان ۲۴ ساله در چشمه گل شهرستان رامیان» از دیگر حوادث هفته های اخیر بود.

محمود سالاری فرماندار رامیان در گفتگو با اظهار کرد: یک جوان ۲۴ ساله رامیانی به نام «هاتف صادقلو»، در «چشمه گل» این شهرستان غرق شد.

وی ادامه داد: این دومین حادثه در سال جاری است و با وجود ممنوعیت شنا در این مکان، شاهد بی احتیاطی مردم هستیم.

گیلان؛ غرق شدگی در نوار ساحلی آستارا

در استان گیلان هم دو شخص بدون توجه به علائم شنا ممنوع در خارج از محدوده طرح سالم سازی و در منطقه خطرآفرین غلام محله شرقی شهرستان  آستارا اقدام به شنا کردند که به علت ناآشنایی به فنون شنا غرق شدند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار آستارا با بیان اینکه یکی از آن ها پس از بیرون کشیدن از دریا به هنگام اعزام به مرکز درمانی فوت کرد و تلاش ها برای یافتن جسد نفر دوم غرق شده توسط نیروهای امدادی، ناجیان غریق و مردم محلی ادامه دارد، افزود: متأسفانه آمار افراد غرق شده در تابستان امسال آستارا به پنج نفر رسید.

لرستان، غرق شدگی از افرینه تا کشکان

غرق شدن جوان ۱۷ ساله کوهدشتی در آبشار «افرینه» دیگر حادثه ای بود که موجب تلخ کامی مردم منطقه شد. همچنین اخیرا پسر جوان خرم آبادی که به قصد شنا وارد دریاچه «کیو» شده بود جان خود را از دست داد.

فرمانده انتظامی پلدختر هم از غرق شدن دختر ۲۶ ساله روستایی در رودخانه «کشکان» این شهرستان خبر داد.

سرهنگ همایون بخشی بیان داشت: این دختر به نام «حدیث عزیزی» قصد داشت عرض رودخانه را برای رفتن به روستای خود طی کند که در حوالی «آب تاف» در رودخانه «کشکان» پلدختر غرق شد.

مازندران، خزر همچنان جان می گیرد

جانشین انتظامی مازندران هم شمار غریق در دریای خزر را در سال جاری ۲۷ نفر اعلام کرد.

قربانیان استخرهای غیراستاندارد

و اما علاوه بر غرق شدن افراد در رودخانه و دریا و مکان های غیرمجاز امسال شاهد مسمومیت برخی شناگران در استخرها هم بودیم، موضوعی که ضعف نظارت ها رو نشان می دهد.

استان قم یکی از استان هایی بود که شاهد مسمومیت شناگران بود، مهدی فراهانی سخنگوی اورژانس قم در تشریح این ماجرا گفت: از یکی از استخرهای قم با اورژانس مبنی بر اعلام مسمومیت تماس گرفته شد که بلافاصله آمبولانس اورژانس به محل اعزام شد.

حوادث در استخرهای غیراستاندارد طی تابستان امسال

استان

تعداد مصدومان

قم

۱۰ نفر

همدان

۴۱ نفر

خراسان رضوی

۲۷ نفر

وی بیان کرد: نخستین آمبولانس ظرف کمتر از پنج دقیقه به محل رسید و پس از اعلام نیاز به آمبولانس های بیشتر سه دستگاه آمبولانس دیگر نیز اعزام شد.

سخنگوی اورژانس قم افزود: در این حادثه متأسفانه ۱۰ دختر کم سن و سال دچار گاز گرفتی محدود با گاز کلر شدند که هشت نفر آن ها به بیمارستان منتقل و دو نفر نیز در محل درمان شدند.

در استان همدان هم سرهنگ شااحمد ساکی در گفتگو با اظهار داشت: بعدازظهر یکشنبه به علت نشت دو عدد کپسول گاز کلر در یکی از استخرهای نهاوند ۴۱ خانم دچار مسمومیت شدند. فرمانده انتظامی نهاوند با بیان اینکه آب استخر سالم بوده و علت مسمومیت نشت گاز کلر از دو کپسول در زیرزمین استخر است، گفت: این استخر در حال حاضر پلمب شده و تحقیقات بیشتر در مورد علت این حادثه ادامه دارد.

سیروس سوریان رئیس هیئت نجات غریق و غواصی استان همدان در گفتگو با با اشاره به موضوع مسمومیت ۴۱ خانم به علت نشت گاز کلر در یکی از استخرهای شهرستان نهاوند اظهار داشت: این استخر توسط بخش خصوصی به بهره برداری رسیده و مدت ها تعطیل بود چراکه مجوز فعالیت ندارد و افراد به صورت غیرقانونی این استخر را فعال کرده اند.

خدا رحم کرده که شاهد فوت کسی در این اتفاق نبودیم، چرا که مسئولان به سادگی با جان مردم بازی کرده اندوی بابیان اینکه خدا رحم کرده که شاهد فوت کسی در این اتفاق نبودیم، گفت: مسئولان نهاوند به سادگی با جان مردم بازی کرده اند. وی گفت: رئیس اداره ورزش و جوانان نهاوند چگونه رئیسی است که از باز شدن یک فضای ورزشی در نهاوند آن هم بدون مجوز اطلاع نداشته و آیا چنین چیزی اصلاً ممکن است.

سوریان عنوان کرد: این فرد باید بگوید چرا استخری که پروانه فعالیت ندارد نباید فعال باشد. وی با اشاره منسوخ شدن سیستم کلرزنی در استخرها بیان کرد: تمامی استخرهایی که از سیستم کلرزنی استفاده می کنند باید پلمب شوند و سؤال وجود دارد که چرا این استخر فعالیت می کرده است.

علاوه بر حوادث ناشی از غرق شدگی صبح چهارشنبه تعدادی از بانوان مشهدی دریکی از استخرهای این شهر  واقع در بولوار خیام دچار مسمومیت شدند که پس از اعلام موضوع به مرکز فوریت های پزشکی عوامل اورژانس در محل حاضر شدند.

در همین رابطه رئیس اداره حوادث و مدیریت بحران دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفتگو با اظهار کرد: پس از  اعلام مسمومیت تعدادی خانم در یکی از استخرهای مشهد تیم های امدادی به محل موردنظر اعزام شدند. 

شهرام طاهرزاده بیان کرد: به دلیل تعداد بالای مسمومان، به صورت هم زمان ۶ آمبولانس و یک اتوبوس آمبولانس به محل اعزام و کار مداوای مصدومان را آغاز کردند. وی خاطرنشان کرد: درمجموع ۲۷ نفر در این  استخر دچار مسمومیت شدند که ۲۱ نفر به بیمارستان ثامن الائمه(ع) مشهد و ۶ نفر نیز برای ادامه مداوا به بیمارستان امام رضا(ع) منتقل شدند.

ثبت نظرات
captcha