کد خبر : ۴۲۹۶۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

بحران

بالاترین نرخ بحران در آب، هوا و خاک ایران

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست گفت: اگر سه عنصر آب، خاک و هوا را رکن اساسی زمین قرار دهیم، می بینیم که کشور ما شرایط مطلوبی ندارد.

بالاترین نرخ بحران در آب، هوا و خاک ایران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مسعود تجریشی به مناسبت هفته دولت با اشاره به وظایف معاونت محیط زیست انسانی گفت: وقتی انسان را محور می گیریم، آنچه پیرامون انسان شکل می گیرد، درحوزه معاونت محیط زیست انسانی قرار می گیرد. آب، خاک وهوا که مجموع آنها می شود محیطی که انسان بر آن اثر می گذارد و بر اساس عملکردش از آن اثر می پذیرد.

 وی افزود: اگر آب و خاک و هوا را بخواهم به عنوان سه رکن اصلی مطرح کنیم می بینیم در هیچ کدام شرایط خوبی نداریم.

تجریشی با تاکید بر این که بالاترین نرخ برداشت آب را در دنیا داریم گفت: نحوه الگوی مصرف و استفاده از آب به سمتی رفته که در پنج دهه اخیر از کشوری که می توانستیم مصارف بهینه منابع آبی داشته باشیم به سمتی رفتیم که آبهای سطحی و منابع آبی زیر زمینی را به بیشترین شکل استفاده و به وسیله پمپ ها استخراج کردیم. در حال حاضر شاهد مصرف ۱۱۰ درصدی آب های تجدید پذیر هستیم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با طرح این که بالاترین نرخ فرسایش خاک را نیز ایران دارد گفت: تمام اتفاقات در محیط های انسانی به سیاست و مدیریت خود ما باز می گردد. فرسایش خاک به واسطه فعالیت های کشاورزی و چرای نا محدود دام است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه کلانشهرهای ایران بالاترین نرخ آلودگی هوا را دارند نیز تصریح کرد: عمده مشکلات و معضلات زیست محیطی به عدم هماهنگی دستگاه ها و الگوی زندگی باز می گردد.

تجریشی به آلودگی شدید هوا و وضع نامطلوب کیفیت آن اشاره کرد و گفت: در بحث هوا نیز برخی سیاست ها، نحوه نگاه، تصمیم گیری ها و سبک زندگی ما تاثیر عمیقی گذاشته است. در تهران و کلانشهرهای دیگر الگوی تک سرنشینی و استفاده از خودروی شخصی بر استفاده از وسایل حمل نقل عمومی غالب شده که همین امر باعث افزایش آلودگی هوا در کلانشهرها شده است. البته می توانیم  تهدیدها را به فرصت های خوبی تبدیل کنیم.

وی تاکید کرد: وقتی به جایگاه جهانی مان نگاه می کنیم در بین ۸۰ تا۱۱۰  کشورهستیم که عمده آن به عدم هماهنگی بین دستگاهها داریم و از منابع طبیعی به عنوان موتور توسعه استفاده کردیم و مردم کم کم احساس کردند محیط زیست وظیفه دولت است. فرصت هایی هم هست می بینیم می توانیم این تهدید ها را به فرصت هایی تبدیل کنیم. اول باید به این جمع بندی برسیم که مشکل وجود دارد و خودمان این مشکل را ایجاد کردیم و باید به دنبال راه کار حل این مشکلات باشیم.

ثبت نظرات
captcha