کد خبر : ۳۹۸۶۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

احداث سد لاسک بر رودخانه امامزاده ابراهیم

خسارت های احداث سد لاسک جبران ناپذیر است

فعالان محیط زیست در نامه ای به حسن روحانی نسبت به پیامدهای جبران ناپذیر احداث سد لاسک بر رودخانه امامزاده ابراهیم و بر سازندی آهکی و رسوبی و در نزدیکی گسل فعال آستارا- تالش- فومن هشداردادند.

خسارت های احداث سد لاسک جبران ناپذیر است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، جمعی از فعالان و سمن های محیط زیستی در نامه ای خطاب به حسن روحانی که نسخه ای از آن را در اختیار قرار داده اند، نسبت به آغاز عملیات اجرایی سد لاسک بر رودخانه امامزاده ابراهیم و بر سازندی از جنس آهکی و رسوبی و در نزدیکی گسل فعال آستارا- تالش- فومن هشدار دادند.

گروه هم اندیشی سازمان های غیردولتی تالابی کشور موسسه سبزکاران بالان، شبکه محیط زیست چهارمحال و بختیاری، انجمن تسنیم چهارمحال و بختیاری، انجمن رفتگران طبیعت استان گیلان، گروه ۱۳فروردین، همیاران زیست سبز، انجمن احیاگران کمجان، انجمن دنیای سالم، موسسه موج شکن انزلی و دبیرخانه جشنواره ملی تالاب دوخان امضا کنندگان این نامه هستند و رونوشتی از آن را به رضا اردکانیان وزیر نیرو و عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست نیز فرستاده اند.

متن این نامه که نسخه ای از آن در اختیار قرار گرفته به شرح زیر است:

جناب آقای حسن روحانی، رئیس جمهور محترم

آنچه امروز به عنوان بحران محیط زیست با جنبه هایی چون خشک شدن تالاب ها، هجوم ریزگردها، تخریب طبیعت و ... خود را با شدیدترین حالت ممکن نشان می دهد، پی آمد چند دهه بی توجهی به ابتدایی ترین آموزه های زیستن در کنار طبیعت بوده است. تفکری که نیازهای بوم شناسی را نه یک ضرورت و امر حیاتی، بلکه خواسته ی لوکس طرفداران محیط زیست انگاشته و با هر حربه ای سعی در متهم کردن و منزوی ساختن صداهایی داشته که این نیازها را فریاد زده اند. از میان صدها آسیب وارده به طبیعت این سرزمین، سه نمونه بارز و جدیدترین آن ها؛ خشکیدن دریاچه ارومیه، هجوم کشنده ریزگردها به خطه های شهید پرور خوزستان و سیستان و بلوچستان و افزایش نگران کننده شوری کارون بزرگ در اثر گنبدهای نمکی سد گتوند که به شوری بیش از حد دریاهای آزاد رسیده است. این ها دست آوردهای متخصصان و مدیرانی است که به عمد یا به سهو نصیحت دلسوزان محیط زیست را نشنیده، به بیراهه رفته و افزون بر تهدید سلامتی مردم، خسارت های جبران ناپذیری به طبیعت و منافع ملی وارد کرده اند.

اکنون پس از آزمون و خطاهای فراوان، در سرزمین گیلان، یکی دیگر از این دست تصمیم های متضاد با قوانین حاکم بر طبیعت در حال رخ دادن است. به رغم مخالفت های متخصصین و اعضای کمیته ارزیابی محیط زیستی استان، عملیات اجرایی سدی به نام «لاسک» بر روی رودخانه «امامزاده ابراهیم» و بر سازندی از جنس آهکی و رسوبی و در نزدیکی گسل فعال آستارا- تالش- فومن در حال آغاز شدن است! هدف از احداث سد لاسک را تامین آب شرب شهرهای شفت، صومعه سرا، رشت و انزلی از محل رودخانه «امامزاده ابراهیم» شفت اعلام می کنند. از آن جا که این رودخانه به تالاب انزلی ریخته و این تالاب نیمه جان را مشروب خواهد کرد در صورت ساخت سد و نگه داشتن آب در بالادست و مخزن سد، این تالاب با ارزش جهانی به شدت در معرض آسیب های جدی و خطر خروج از لیست کنوانسیون بین المللی رامسر قرار می گیرد.

ساخت این سد اضافه بر خسارت های محیط زیستی فوق الذکر، سه روستای لاسک، کلوان و ویسرود با جمعیتی بالغ بر ۱۶۳۰ نفر را به طور کامل به زیر آب برده و ۷ روستای زیرمجموعه روستای لاسک را با مشکل کمبود آب مواجه خواهد کرد که مشکلات اقتصادی-اجتماعی-فرهنگی عدیده ای را برای مهاجران این مناطق بر جای گذاشته و بیش از ۶۶ هکتار شالیزار منطقه و ۴۳ هکتار اراضی باغی و چای کاری را در مخزن سد دفن خواهد کرد.

خسارت های ساخت این سد به همین ها ختم نشده بلکه ۱۰۰ هکتار از شمشادستان های جنگل های ارزشمند هیرکانی که در شمار گونه های ممنوع القطع قرار دارند را نابود خواهد کرد.

مهم ترین دلایل مخالفان این سد را در چند فراز مشخص زیر می توان خلاصه کرد:

۱) کاهش قابل توجه آب ورودی به تالاب با ارزش جهانی انزلی؛ این موضوع سبب خشکی مداوم بخشی از تالاب و تبدیل آن به یک منشا ریزگرد فعال شده و شهرهای شفت و رشت و روستاهای اطراف آن را تهدید می کند.

۲) از بین بردن ۱۰۰ هکتار از تنها بازماندگان شمشادهای هیرکانی که اکنون با چالش آفت شب پره شمشاد نیز دست به گریبانند

۳) رسوب گذاری فراوان اراضی بالادست حوضه سد که سبب پر شدن مخزن آن در کوتاه مدت می گردد.

۴) بالا آمدن سطح سفره آب زیرزمینی در اراضی پایین دست سد و خطرات احتمالی برای اراضی کشاورزی باغی و صیفی

از این رو امضاکنندگان، ضمن هشدار خسارت های غیرقابل جبران محیط زیستی و نارضایتی ها و تنش های اجتماعی ناشی از ساخت این سد در منطقه، از جنابعالی به عنوان رئیس جمهوری که دولت خود را دولتی محیط زیستی می داند تقاضای صدور دستور بررسی کارشناسی جامع نگرانه و توقف ساخت این سد را داریم.

کلید واژه :

سد لاسک

،

سد

ثبت نظرات
captcha