کد خبر : ۳۶۹۷۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

آثار خشکسالی

مهم ترین آثار خشکسالی در حوزه آب روستایی است

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: مهم ترین آثار خشکسالی در حوزه آب روستایی است. پنج هزار و 549 روستا در استان است که از این تعداد دو هزار و570 روستا دارای شبکه آبرسانی است. هزار و 257 روستا به صورت سقایی آبرسانی می شود که به دلیل خشک شدن 343 منبع آبی روستایی و غیر فعال شدن 248 سامانه آبرسانی، احتمال افزایش روستاهای متقاضی آبرسانی سیار محتمل است.

مهم ترین آثار خشکسالی در حوزه آب روستایی است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دانیال محبی افزود: نداشتن کشت در چند هزار هکتار از اراضی زراعی استان به دلیل فقدان منابع آب کافی، سبب شد خسارات مختلفی به فعالیت اقتصادی و کسب و کار وارد شود.

استاندار سیستان و بلوچستان در ادامه گفت: کاهش 29 هزار و 500 راس دام سنگین و پنج هزار و 830 تن در تولید شیر خام و هزار و 622 تن گوشت قرمز از جمله این خسارت هاست اما کاهش بیش از 74 هزار هکتار در سطح زیر کشت و 1.5 میلیون تن در تولیدات زراعی استان و کاهش 100 هزار تنی در تولیدات باغی مانند انگور، پسته، مرکبات، میوه های گرمسیری و کاهش تولید علوفه استان به میزان 1.1 میلیون تن  از جمله آثار خشکسالی در استان است.

وی تبدیل بستر تالاب هامون به بیابان و کانون ریزگردها و استفاده بیش از حد از ظرفیت آب چاه نیمه ها، رشد جلبک ها در چاه نیمه ها و ایجاد بوی نامطبوع در آب شرب مصرفی شهری و روستایی، پرشدن کانال های آبرسانی با ماسه بادی، کاهش حجم مخازن سدها و افت آب های زیر زمینی را تاثیرهای خشکسالی در حوزه آب منطقه ای استان اعلام کرد.

به گفته وی، از بین رفتن فرصت های شغلی و افزایش فقر و مهاجرت اهالی به دیگر مناطق کشور، مدفون شدن روستاها و اماکن مسکونی در زیر توده های ماسه بادی و احتمال تخلیه جمعیت، بروز مشکلات فراوان در معیشت و زندگی روزمره مردم، ناتوانی در بازپرداخت تسهیلات دریافتی از بانک ها و موسسات به دلیل فقدان درآمد و از بین رفتن سرمایه وآتش سوزی در بستر خشکیده تالاب هامون از جمله تاثیرهای خشکسالی در حوزه اقتصادی و اجتماعی است که بایستی به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به تصویب 101 مصوبه اخیر سفر وزیر کشور به سیستان برای کاهش قسمتی از محرومیت های موجود و تسکین آلام ساکنان منطقه تصریح کرد: این مصوبات به دستگاه های اجرایی استان ابلاغ شد تا از طریق مراجع ذیربط و وزارتخانه ها برای تامین اعتبار پیگیری کنند .

استاندار گفت: برای بهبود شرایط و آماده کردن محیط برای زندگی با بحران بی آبی باید کارگروه ملی احیای هامون و مقابله با خشکسالی تشکیل شود.

وی خاطرنشان کرد: در ایجاد خشکسالی منطقه و خشک شدن هامون عوامل مختلفی وجود دارد که برخی در داخل سرزمین و برخی نیز خارج از مرزهای ایران است.

محبی گفت: خشکسالی در این منطقه می تواند به تهدید امنیت ملی تبدیل شود، برای رفع این معضل علاوه بر این که باید انسجام و اراده ملی ایجاد شود باید از ظرفیت سازمان های بین المللی و تجربه دیگر کشورها استفاده کرد.


انتهای پیام

کلید واژه :

خشکسالی

ثبت نظرات
captcha