کد خبر : ۳۶۶۰۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

هرچه پیش می رویم ریزگردهای با منشا داخلی بیشتر می شوند

مدیرکل منابع طبیعی خوزستان گفت: در سال 94 مشخص شد که 85 درصد ریزگردها منشا داخلی دارند و 10 درصد منشا خارجی و 5 درصد نیز دارای منشا مشترک هستند اما هرچه پیش می رویم ریزگردهای با منشا داخلی بیشتر می شوند چراکه به عواملی که موجب کاهش ریزگردها می شود توجه کافی نداریم.

هرچه پیش می رویم ریزگردهای با منشا داخلی بیشتر می شوند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، احمد مطیعی در نشستی که شامگاه پنجم شهریورماه در نمایشگاه هفته دولت برگزار شد، اظهار کرد: بحث ریزگردها، محیط زیست و جنگل ها و مراتع از جمله مشکلاتی هستند که در خوزستان وجود دارند و همه در حال حاضر آن ها را لمس کرده اند.

وی افزود: اگر کارشناسان در گذشته برای اطلاع و آگاهی مردم مطالبی را بیان می کردند امروز می بینیم که همه با مساله ریزگردها درگیر هستند و مساله ای که همه با آن درگیر هستند باید هرچه سریع تر حل شود و برای حل آن باید هرچه سریع تر هر کاری انجام داد.

مدیرکل منابع طبیعی خوزستان گفت: در تمام جهان از جمله خوزستان شرایط اقلیمی درحال تغییر است به  شکلی که بارندگی ها کاهش یافته و دما درحال افزایش است. این تغییر اقلیم بر تمام جانداران تاثیر می گذارد و می تواند موجب تغییر مراحل رشد گیاهان شود و موجب می شود گونه های گیاهی و جانوری دچار تغییر شوند.

مطیعی ادامه داد: به این ترتیب مواد جامد نیز در استان خوزستان دچار تغییر می شوند. این تغییرات اقلیمی در خوزستان بیشتر از دیگر مواقع به چشم می آیند و توجه ها به آن ها جلب شده است که دولت یازدهم و دولت دوازدهم در این زمینه توجه خاصی داشته اند.

وی تصریح کرد: در این دو سال حدود 20 هزار هکتار در استان خوزستان در کانون های هفتگانه ریزگرد درختکاری و نهال کاری انجام شده است. حدود 15 هزار هکتار مالچ پاشی نیز در استان خوزستان انجام شده است.  امیدواریم حمایت دولت در این زمینه ها ادامه داشته باشد.

مدیرکل منابع طبیعی خوزستان افزود: 50 سال است در خوزستان مالچ پاشی انجام می شود. در گذشته روش کنترل شن زارها، مالچ پاشی و درختکاری بود اما پدیده ریزگردها پدیده ای نو و در حال تغییر است و سابقه مقابله با آن بسیار کم است و شاید در کشور حدود 10 سال است که با این مساله روبه رو هستیم.

مطیعی گفت: آمارهای مختلفی درباره میزان منشا داخلی یا خارجی ریزگردها منتشر شده است و به جرات می توانم بگویم این آمارها در مقطع خودشان همه درست هستند. در سال 94 مشخص شد که 85 درصد ریزگردها منشا داخلی دارند و 10 درصد منشا خارجی و 5 درصد نیز دارای منشا مشترک هستند. این آمار درست بود اما هرچه پیش می رویم ریزگردهای با منشا داخلی بیشتر می شوند چراکه به چیزی که موجب از بین رفتن ریزگردها  شده یا آن ها را کمتر کند توجه نمی کنیم.

وی ادامه داد: به مساله مصرف آب و سوءمدیریت مصرف آب چندان توجه نداریم و بحث تخریب منابع طبیعی همچنان ادامه دارد. من می ترسم که این ریزگردها بیشتر شوند. در چندسال گذشته توجه خوبی به مساله ریزگردها و شن زارها به خصوص در خوزستان داشتیم اما کارهای باقی مانده بسیار بیشتر از کارهای انجام شده است.

مدیرکل منابع طبیعی خوزستان تصریح کرد: در سال 96 در استان خوزستان 136 آتش سوزی در مراتع و جنگل ها رخ داد و حدود 2 هزار و 667 هکتار از مراتع و جنگل های خوزستان در آتش سوخت.

با پیگیری های انجام شده با مشارکت جوامع محلی، دهیاری ها، آموزش های سازمانهای مردم نهاد این آمار کاهش پیدا کرد. در دی ماه امسال 64 فقره آتش سوزی رخ داد که در بروز این آتش سوزی ها در 30 مورد عوامل انسانی دخیل بودند و علت 30 مورد از این آتش سوزی ها نامعلوم است.

هر اتفاقی در خوزستان می تواند به محیط زیست ارتباط داشته باشد

به گزارش ، همچنین احمدرضا لاهیجان زاده، مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان در این نشست، اظهار کرد: سازمان حفاظت محیط زیست و ادارات تابعه آن وظایف نظارتی و حاکمیتی بر عهده دارند و در برخی موضوعات نیز هماهنگ کننده هستند و در حوزه اجرا کمتر وظیفه ای دارند.

وی افزود: هر اتفاقی در سطح استان خوزستان رخ می دهد می تواند به سازمان حفاظت محیط زیست ارتباط داشته باشد. بسیاری از مردم از محیط زیست توقع دارند در این مساله ها دخالت کند در صورتی که قانونگذار تفکیک وظایف کرده و هر وظیفه ای بر عهده دستگاهی گذاشته شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: در استان خوزستان با مسائل محیط زیستی بزرگی مواجه هستیم و دامنه این مسائل به دستگاه های متعددی باز می گردد که باید در حوزه حفاظت از محیط زیست فعالیت کنند. در چند سال اخیر نیز فعالیت های بسیار مناسبی آغاز شده است.

لاهیجان زاده با اشاره به بندهای مصوبه دولت در ۱۵ فروردین ماه افزود: بندهای این مصوبه نشان می دهد در حوزه های مهمی مانند آب، فاضلاب و ریزگرد با یک عقب ماندگی حداقل یک یا دو دهه ای مواجه هستیم اما این مصوبه شتاب خوبی به حل مسائل داده است.

وی تصریح کرد: در چند روز آینده نیز ایستگاه سنجش هوای شهرستان رامهرمز به بهره برداری می رسد. همچنین پاسگاه های محیطبانی تالاب میانگران و تالاب بامدژ به بهره برداری خواهد رسید.

لاهیجان زاده خاطرنشان کرد: پروژه های احداث پنج تصفیه خانه در شهرهای آبادان، خرمشهر، شادگان، بندر امام و ماهشهر پیشرفت ۶۵ تا 70 درصدی داشته اند و ظرف مدت 8 ماه تا یک سال دیگر به بهره برداری می رسند. پروژه های ایجاد شبکه فاضلاب این شهرها نیز پیشرفت حدود ۷۰ درصدی داشته است. قرارداد ساخت پنج تصفیه خانه دیگر نیز با چینی ها بسته شده است و تا سه سال آینده این تصفیه خانه ها آماده بهره برداری می شوند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان افزود: از این طریق 10 شهر مهم استان خوزستان مجهز به تصفیه خانه فاضلاب خواهند شد و میانگین تصفیه فاضلاب شهرهای خوزستان از نظر پوشش جمعیتی از ۳۵ درصد به حدود 50 درصد خواهد رسید.

وی اظهار کرد: بدین ترتیب می توان گفت فعالیت های یک سال گذشته در این حوزه معادل 10 سال گذشته بوده است. 

کلید واژه :

ریزگرد

ثبت نظرات
captcha