کد خبر : ۳۵۰۰۶۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

دستگاه های اجرایی باید با قدرت بیشتر به مسائل آبی ایران ورود کنند

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی با اشاره به ضعف دیپلماسی آب در منطقه تاکید کرد: سازمان محیط زیست و دستگاه های اجرایی باید با قدرت بیشتر به مسائل آبی ایران در سطح ملی و معضلات محیط زیست ورود کنند.

دستگاه های اجرایی باید با قدرت بیشتر به مسائل آبی ایران ورود کنند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، جلیل رحیمی جهان آبادی در مورد ضعف دیپلماسی آبی، گفت: خشکسالی که امروز شاهد هستیم، تنها مختص به فلات ایران نیست، بلکه قاره اروپا و سایر کشورها هم از این خشکسالی در امان نبودند و در طول تاریخ نیز این خشکسالی تکرار شده است.

نماینده مردم تربت جام ، تایباد ، باخرز و صالح آباد در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: جنگ هایی که در گذر زمان در کشورهای عراق و سوریه اتفاق افتاد، مسائل مربوط به محیط زیست را به حاشیه کشاند به فرض مثال موضوع تثبیت مسئله شن های روان و کنترل ریزگردها را در میانه جنگ ها رها کرد و دولت ها به مسائل اصلی از جمله حفظ امنیت و تامین نیازهای اساسی پرداختند، فارغ از اینکه که موضوعات و مباحث محیط زیستی می تواند ابعاد گسترده ای از مسائل را در بر بگیرد، البته در نظر بگیریم کاهش بارندگی بیش از هر علتی به رشد بی آبی و خشکسالی دامن زده است.

جلیل رحیمی جهان آبادی

چالش بشر در روزهاى آتى محیط زیست است

رحیمی جهان آبادی با بیان این که محیط زیست یکی از مسائل اصلی زندگی بشر است، تاکید کرد: سازمان محیط زیست و دستگاه های اجرایی باید با قدرت بیشتر به مسائل آبی ایران در سطح ملی و معضلات محیط زیست از قبیل ریزگردها در سطح داخلی و خارجی ورود داشته باشند. در حال حاضر قراردادهاى حفاظت از محیط زیست همچون کاهش گازهای گلخانه ای برای حفظ لایه ازن یا قرارداد محیط زیستی ریودوژانیرو بسته شد، جهان بخش عمده ای از فعالیت خود را به حفظ محیط زیست اختصاص داده است به جرات می توان عنوان کرد چالش بشر در روزهای آینده چالش های محیط زیست است.

 لبریزى وان در یک پرواز ١٠ دقیقه اى شاهدیم!

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی یادآور شد: مسائل محیط زیست در حال تبدیل شدن به بحران در سطح ملی و بین المللی هستند، در حال حاضر دریاچه ارومیه نفس های پایانی خود را می کشد اما در پرواز ۱۰ دقیقه ای شاهد لبریز بودن دریاچه وان ترکیه در همسایگی ایران هستیم، تمام این مسائل نشان می دهد ضعف مدیریت این شرایط را به وجود آورده است، برای حفظ محیط زیست از دستگاه های مختلف از جمله وزارت امور خارجه انتظار می رود با تقویت دیپلماسی حداقل شاهد کاهش تخریب محیط زیست در سطح داخلی و بین المللی باشیم.

کشورهای عراق، سوریه و ترکیه، هر کدام به سهم خود از قافله تخریب محیط زیست عقب نمانده و به طُرق ممکن به معضل بی آبى دامن زدند؛ در حال حاضر کم آبى در سطح منطقه ابعاد گسترده تری از خشکسالی در محیط زیست را به دنبال داشته است

وی در ادامه یادآور شد: کشورهای عراق، سوریه و ترکیه، هر کدام به سهم خود از قافله تخریب محیط زیست عقب نمانده و به طُرق ممکن به معضل بی آبى دامن زدند؛ در حال حاضر کم آبى در سطح منطقه ابعاد گسترده تری از خشکسالی در محیط زیست را به دنبال داشته است.

پرونده انتقال آب هیرمند درگیر و دار سیاست است

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: موضوع تامین حقابه ایران از رودخانه هیرمند، از اوایل دهه پنجاه محل بحث و مجادله مقامات ایرانی و افغانستانی بود تا در همان سال تصویب و مقرر شد در هر ثانیه ۲۶ مترمکعب آب (معادل ۸۵۰ میلیون مترمکعب در سال) سهم سیستان و دریاچه هامون باشد. متاسفانه با تغییر دولت ها در افغانستان شاهد عدم پرداخت حقابه بودیم.

نماینده مردم در مجلس یازدهم با انتقاد از عملکرد مقامات افغانستانی، یادآور شد: اشرف غنی رئیس جمهور دولت سابق افغانستان دچار یک جو زدگی مفرط شد و اقدام به احداث سدهایی کرد که مانع از ورود آب به خاک ایران شد؛ شرط و شروط آب در برابر نفت را عنوان کردند، تمام ماجرا به دولت سابق افغانستان باز نمی گردد در حال حاضر طالبان رویه شبیه به اشرف غنی را در پیش گرفته با این تفاوت که حقابه ایران را به شوره زار جاری کرد، عدم اجرای تعهدات حقوقی یک دولت در سطح بین المللی تبعات گرانی را به دنبال خواهد داشت.

وی در ادامه تاکید کرد: نگاه دولت جمهوری اسلامی نسبت به کشورهای همسایه نگاه انسانی و اسلامی است، طالبان باید بداند ایران ابزار واکنشی بسیاری دارد تا از حقوق خود به ویژه قرارداد آبی که در دهه ۵۰ امضا شده دفاع کند.

در مورد حقابه هیرمند به صورت جدی با طالبان وارد مذاکره نشده ایم

جهان آبادی با اشاره به ظرفیت هریرود ادامه داد: سد سلما در مرز خراسان بر روی هریرود احداث شده و آب ورودی از بخش هرات را مسدود شده که این ماجرا باعث شده حقابه ای  وارد سد دوستی نشود. باید تمام این موضوعات در دیپلماسی مورد رسیدگی قرار بگیرد. به اعتقاد بنده در مورد حقابه هیرمند یک ضعف داریم که به صورت جدی با طالبان وارد مذاکره نشده ایم و سیاستی را در قبال طالبان در پیش گرفته ایم آنها را به اشتباه انداخته است./

منبع: خانه ملت

کلید واژه :

دستگاه های اجرایی باید با قدرت بیشتر به مسائل آبی ایران ورود کنند

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha