کد خبر : ۳۵۰۰۶۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کنترل کیفیت مصالح پروژه های مسکن ملی در زنجان

رئیس اداره نظام مهندسی و مقررات ملی و کنترل ساختمان راه و شهرسازی استان زنجان گفت: کیفیت بتن تمام پروژه های طرح نهضت ملی مسکن در استان توسط آزمایشگاه های ذیصلاح کنترل می شود.

کنترل کیفیت مصالح پروژه های مسکن ملی در زنجان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، احسان ذبیحیان، رئیس اداره نظام مهندسی و مقررات ملی و کنترل ساختمان راه و شهرسازی استان زنجان  در زنجان اظهار کرد: با توجه به اهمیت نظارت صحیح بر عملیات اجرای پروژه های طرح نهضت ملی مسکن و رعایت مقررات ملی ساختمان، برنامه ریزی لازم قبل از آغاز پروژه ها انجام شده است.

رئیس اداره نظام مهندسی و مقررات ملی و کنترل ساختمان راه و شهرسازی استان زنجان با بیان اینکه با همکاری سازمان نظام مهندسی استان، شرکت های طراح و ناظر با حضور مهندسان استان تشکیل و پروانه اشتغال مهندسی برای آنان صادر شده است، ابراز کرد: تصمیم اداره کل مبنی بر واگذاری نظارت پروژه ها تنها به شرکت های حقوقی بوده تا هم ارائه خدمات بهتری در زمان اجرا صورت پذیرد و هم از خدمات آنها بعد از اتمام پروژه ها استفاده شود.

وی گفت: لایه های متعدد نظارت، در این پروژه ها تعریف شده است و با حضور ناظران مقیم در محل اجرای پروژه، تمام مراحل انجام کار تحت نظارت ناظران حقوقی انجام می گیرد.

ذبیحیان تاکید کرد: کارگزار پروژه ها و همکاران اداره کل راه و شهرسازی نیز لایه بعدی نظارت هستند و همچنین سازمان نظام مهندسی ساختمان استان نظارت مضاعف بر عملکرد شرکت های حقوقی دارد.

رئیس اداره نظام مهندسی و مقررات ملی و کنترل ساختمان راه و شهرسازی استان زنجان با بیان اینکه کیفیت بتن تمام پروژه های طرح نهضت ملی مسکن در استان توسط آزمایشگاه های ذیصلاح کنترل می شود، افزود: استفاده از مصالح استاندارد در پروژه های طرح نهضت ملی مسکن و رعایت مقررات ملی ساختمان مورد تاکید اداره کل راه و شهرسازی استان بوده و دستگاه نظارت پروژه ها موظف به کنترل موارد است.

وی گفت: طبق گزارش واصله این سخت گیری به گونه ای بوده که حتی در موردی مصالحی که دارای گواهینامه استاندارد بوده به دلیل نقص در مشخصات فنی به دستور دستگاه نظارت از کارگاه خارج شده و اجازه استفاده از آن داده نشده است.

ذبیحیان گفت: برای کنترل کیفیت بتن تولیدی، با هماهنگی دستگاه نظارت عوامل آزمایشگاه های تشخیص صلاحیت شده در محل حاضر شده و نمونه برداری انجام می شود.

رئیس اداره نظام مهندسی و مقررات ملی و کنترل ساختمان راه و شهرسازی استان زنجان با اشاره به صلاحیت آزمایشگاه هایی که در پروژه های طرح نهضت ملی مسکن استان خدمات لازم را ارائه می دهند، ادامه داد: در این راستا آزمایشگاه هایی انتخاب شده اند که علاوه بر داشتن پروانه اشتغال مهندسی، در زمینه آزمایشگاه، امتیاز لازم را در ارزیابی کمیته بازدید نظارت عالیه آزمایشگاه ها اخذ کرده اند.

وی ادامه داد: کمیته بازدید نظارت عالیه متشکل از نمایندگان اداره کل راه و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک استان است که به صورت سرزده و دوره ای از تمام آزمایشگاه ها بازدید کرده و با دقت زیاد و مطابق فرم های مربوطه آزمایشگاه ها را از لحاظ کیفی ارزیابی می کنند.

ذبیحیان متذکر شد: این ارزیابی به صورت جامع بوده و علاوه بر بررسی تجهیزات آزمایشگاهی و کالیبره بودن آنها، مطابقت روش انجام آزمایش با استاندارد مربوطه کنترل می شود.

رئیس اداره نظام مهندسی و مقررات ملی و کنترل ساختمان راه و شهرسازی استان زنجان با بیان اینکه آزمایشگاه های منتخب علاوه بر کنترل کیفیت بتن، در زمینه بررسی مصالح واقع در «بچینگ بتن» و ارایه طرح اختلاط در این پروژه ها همکاری می کنند، افزود: با توجه به حجم گسترده عملیات اجرایی پروژه های طرح نهضت ملی مسکن، همکاری تمام سازمانها و ادارات مرتبط در حوزه نظارت، از جمله اداره استاندارد، فارغ از بوروکراسی اداری و با هدف ارتقای کیفیت اجرا ضروری بوده و اداره کل راه و شهرسازی از همکاری آنها استقبال می کند.

منبع: فارس

کلید واژه :

کنترل کیفیت مصالح پروژه های مسکن ملی در زنجان

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha