کد خبر : ۳۵۰۰۵۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

احیای زاینده رود امکان پذير است

محرابیان گفت: یکی از مهم ترین برنامه های ما احیای زاینده رود است و به طور قطع این امر امکان پذير است.

احیای زاینده رود امکان پذير است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، آقای محرابیان وزیر نیرو در برنامه صف اول به سوالات زیر در حوزه آب پاسخ داد.

سوال: آماری از وضعیت تنش آبی در سال های گذشته دارید؟

محرابیان: براساس آمار تابستان سال گذشته ۳۰۰ شهر کشور و ۸ هزار روستا تنش آبی داشتند. مجموع میزان بارش ها نسبت به نرمال سال ۱۷ درصد کاهش داشته است امسال هم سال خشک محسوب می شود و شرایط برای تامین منابع آبی سخت تر می شود.

سوال: آیا بارش های اخیر در افزایش حجم ذخایر آبی توانسته کمک کند؟

محرابیان: بارش ها باعث افزایش سهم سد ها می شود. مجموع بارش ها برآیند مثبت بوده و حجم ذخایر تجدید پذیر را اضافه می کند البته اگر در نقاطی رخ دهد که سد داریم می توانیم مدیریت کنیم، اما اگر در سفره های زیرزمینی برود غنی می شود.

هرچه از شیوه های کنترل آبی بیشتر توانسته ایم استفاده کنیم با روش های مختلف از وقوع سیل جلوگیری کرده است.

سوال: چه اقداماتی در این بخش زمینه ساز تشدید وقوع سیل می شود؟

محرابیان: سازه های تقاطعی مانع گذر آب در حوزه  باعث وقوع سیل می شود بنابراین باید در این بخش دستگاه ها از جمله شهرداری ها همکاری کنند تا این سازه ها اصلاح شود.

۷۴۰۰ سازه های تقاطعی در این بخش شناسایی و استخراج شده اند و دستگاه ها مکلف شده اند که آنها اصلاح کنند و اصلاح آن ها باعث جلوگیری از خسارت ها می شود.

بیش از ۹۰ درصد خسارت های سیل ناشی از سازه های تقاطعی است. نزدیک ۲۰۰ سازه اصلاح شده است، ولی امروز متوجه خطر می شویم و سازه ها را اصلاح می کنیم و هزینه های آن ها کمتر از سیل است که رخ می دهد.

سوال: چه اقداماتی در حوزه آب صورت گرفته و چه برنامه ریزی انجام گرفته است؟

محرابیان:  سه برنامه از جمله اصلاح حاکمیت و حکمرانی آب داریم که براساس آن سندی تهیه شده است .  نخست توزیع آب در استان ها پیش بینی شده است طبق این سند میزان آبی که سالانه در اختیار داریم به صورت نیاز استانی توزیع می شود و با این ساز وکار مدیریت آب انجام می گیرد.

دومین مورد مدیریت مصرف آب است. امسال موفقیت ما در حوزه برق آبی براساس مدیریت مصرف است در بخش آب با مدیریت مصرف، از این میزان آب استفاده بهتری ببریم و شاهد رشد بهره وری و تولید بیشتر باشیم

سومین مورد پروژه های زیربنایی است. این پروژه ها را در سه بخش دنبال می کنیم که براساس آن اقدام به توزیع آب کنیم.

براساس این برنامه ها تعداد شهر هایی که تنش آبی داشته اند کاهش یافته است و آب را به نحو مطلوب تری توزیع می کنیم.

در۱۰ هزار روستا عملیات آبرسانی را انجام داده ایم و ۱۲۰۰ روستا عملیات آب رسانی تمام شده است. بسیاری از روستا ها در ماه های پیش رو و سال ۱۴۰۲ شروع می شود که براساس این پروژه های آبرسانی این روستا ها شاهد تولید آب پایدار و با کیفیت خواهد بود.

در پروژه غدیر آب پایدار و با کیفیتی را برای استان خوزستان تامین کرده ایم.

سوال: مشکل آب همدان ریشه در چه بخشی است؟

محرابیان: مشکل آب همدان از دهه ۷۰ شروع شده بود. ۱۷ سال پیش پروژه آب رسانی کلید خورده بود سال های اولیه ۸۶ تا ۹۰ به علت بحث های نظارتی متوقف بود و در این مدت پیشرفت کمی داشته است.

در سال گذشته با توجه به موجودی آب سد اکباتان و کم آبی اعلام کردیم که باید این پروژه تشدید شود و از طرف دیگر مشکلات تامین منابع مالی هم وجود داشت اما با دستور رییس جمهور در اسفند ماه اعتبارات ویژه تخصیص یافت و امسال هم مجدد اعتبارات دیگری برای تسریع در اجرای پروژه اختصاص یافت و امیدوارم در شهریور فاز اول آن به اتمام برسد .

در سال گذشته ۴۳ درصد کاهش بارش و سال ۹۹ هم خشکسالی شدیدی داشته ایم و با توجه به وسعت کشاورزی در اطراف همدان این میزان ورودی آب به این استان بیشتر شده بود.

۳۰ تا ۳۵ درصد آب استان همدان را از منابع دیگر تامین کرده ایم. حجم آبی که هم اکنون تامین شده است ۱۶۰۰ میلیون بر لیتر است و با خط رینگی که احداث می شود بخشی از مشکل کمبود آب برطرف خواهد شد تا پایان هفته رینگ نصب شده در استان همدان و مشکل برطرف می شود.

سوال: مشکل آب شهرکرد را توضیح دهید.

محرابیان: هیچ مشکلی در محدویت آب نداریم. در شرایط گرم بارندگی و وقوع سیل در چند وقت اخیر باعث آب شدن یخچال های طبیعی در این استان شد. این سیل در کوهرنگ به گونه ای بود که ما در این استان دیگر آب نداشتیم گل آب داشتیم و به گونه ای شده بود که ۶۰ درصد دیگر در این منطقه آب نداشتیم.

اما با برنامه ریزی صورت گرفته ۴ سامانه تعریف شد و در یک عملیات جهادی وظرف مدت کوتاه به مرور وارد مدار شده و هم اکنون در شهر کرد شرایطی داریم که منابع طبیعی باشد یا نباشد مشکل آب در این منطقه نداریم.


سوال : احیای زاینده رو به کجا رسید؟

محرابیان: یکی از مهم ترین برنامه های ما احیای آن است و به طور قطع احیای زاینده رود امکان پذير است. تمامی این صحبت ها که امکان پذیر نیست را رد می کنیم و احیا به گونه ای است که تامین آب مطمئن و پایدار است و رها سازی حداقل آبی در فصل ها و ماه های مختلف است.

جلسات متعدد با مسئولان مرتبط تشکیل شده است. در زاینده رود پروژه های مختلف مطرح شده اما نیمه کاره رها شده است. هم اکنون با همفکری و همگرایی با متخصصان برنامه ها به گونه ای طراحی شده که اجرایی شود و عملیات اجرایی این طرح شروع شده اما کند است. برنامه داریم که سرعت کار افزایش یابد البته به شرطی که تامین منابع مالی آن به موقع انجام شود.

سوال: وضعیت دریافت حق آبه ما از هیرمند به چه شکلی است؟

محرابیان: ما باید دیپلماسی آب را فعال کنیم و البته در این بخش هم تاکنون موفق بوده ايم. پای ثابت تمامی مذاکرات ما با کشورهای خارجی موضوع آب است و احیای حقوق آب خود را همواره پیگیری می کنیم.

در حوزه افغانستان و ترکیه ، ایران در منطقه پایین دست محسوب می شود که دریافت کننده است و پیش از این سازه هایی وجود داشت که مانع ورود آب می شد که طی سفر اخیر وزیر نیرو این سازه ها باید برداشته می شد، طرف افغانستانی موافقت کرد و موضوع بعدی رها سازی حق آبه ایران بود .طبق ماده ۱۵۱ باید این اقدام صورت می گرفت که هم اکنون رها سازی انجام شده و امروز طبق آخرین آمار ۱۳.۵ متر مکعب بر ثانیه را دریافت کرده ایم.

مطالبات آبی ایران از هیرمند در سال های گذشته ۸۲۰ میلیون متر مکعب بوده که باید دریافت می کردیم که در حال پیگیری آن هستیم.

با توجه به سد هایی که ترکیه ایجاد کرده نگرانی هایی برای ایران ایجاد شده بود که در مذاکرات با وزیر کشاورزی کشور ترکیه توافقاتی صورت می گیرد که در پایان این ماه این مذاکرات برگزار می شود.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان 

کلید واژه :

احیای زاینده رود امکان پذير است

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha