کد خبر : ۳۵۰۰۴۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تیشه خشکسالی بر پیکر درختان کهن نصف جهان

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: بسیاری از درختان کهن حاشیه زاینده رود و مادی های اصفهان خشک شده و با وزش باد سقوط می کنند.

تیشه خشکسالی بر پیکر درختان کهن نصف جهان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، خشکی زاینده رود از سال ها پیش تاکنون خسارات زیادی را به استان اصفهان تحمیل کرده که در این باره می توان به فرونشست، فعال شدن کانون های ریزگرد و عدم توانایی تامین آب مورد نیاز کشاورزی اشاره کرد. از آنجا که بخش قابل توجهی از مردم در استان اصفهان به کار کشاورزی مشغول هستند و از این طریق درآمد کسب می کنند، مشکلات آبی این حوزه بسیار مهم بوده و نیازمند توجه است.

یکی از عواملی که تعداد کانون های گردوغبار در اصفهان را افزایش می دهد بلا استفاده شدن زمین هایی است که در سال های گذشته با وجود آب در آن ها زراعت می شده و خشکی زاینده رود آن را به زمینی بدون گیاه تبدیل کرده است. از این نظر می توان حوزه کشاورزی را عاملی برای دیگر مشکلاتی دانست که در نتیجه خشکی زاینده رود ایجاد شده اند.

باید توجه داشت که استان اصفهان تعداد زیادی از کارخانجات مهم و حیاتی کشور را در پهنه جغرافیایی خود جای داده، اما علی رغم آورد اقتصادی که این مراکز صنعتی برای کشور دارند تنها آلایندگی بیش از حد را برای این استان به ارمغان می آورد. این مسئله توجه به افزایش مساحت فضا های سبز و درختان را برای جذب آلودگی حاصل از این صنایع را ضروری می سازد.

از طرفی منابع آبی ناکافی به دلیل خشکی های اخیر زاینده رود نه تنها امکان افزایش فضا های سبز را از استان اصفهان سلب می کند بلکه درختان موجود فعلی را نیز با خطر جدی مواجه کرده است به طوری که روزانه شاهد قطع تعداد بسیاری درخت در فضای سبز شهری و باغات استان هستیم.

از آنجا که درختان برای به ثمر رسیدن و داشتن توانایی لازم در جذب آلاینده ها سال های زیادی را صرف می کنند، هر یک از آن ها سرمایه ای گران بها محسوب می شود، اما متاسفانه این روزا به دلیل خشکسالی و کمبود آبیاری شاهد افزایش خشکی و مرگ آن ها در نقاط مختلف استان هستیم. وقتی یک درخت با کمبود آب مواجه می شود شرایط اسقرار آفات و بیماری ها بر آن فراهم شده و موجب تضعیف درخت می شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان  در ارتباط با آثار خشکی زاینده رود بر باغات و فضای سبز استان اظهار داشت: نزدیک به ۲۰ سال است که استان تحت تاثیر اثرات کم آبی قرار دارد و این موضوع و بارگزاری های انجام شده موجب قطع شدن جریان زاینده رود شده است؛ تداوم خشکسالی، بارگزاری های جدید، خشکی هوا، وزش باد های فصلی و کم بارشی باعث وارد شدن خساراتی به باغات و فضا های سبز شهری شده است.

 

 

خشکی زاینده رود موجب خزان زودرس درختان کهنسال شده

منصور شیشه فروش عنوان کرد: عدم کشت در بسیاری از اراضی استان موجب ایجاد کانون های گردوغبار شده و نیز عدم جریان زاینده رود اثرات فرونشست را افزایش داده و سبب کاهش سطح آب های زیرزمینی و کیفیت آن ها حتی تا حد شوری آب شده است.

او افزود: این عوامل موجب بروز آسیب در فضا های سبز روستا ها و شهر ها و به ویژه نوار سبز حاشیه زاینده رود که به طور مستقیم وابسته به جریان آب بوده، شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان در ارتباط با تاثیر خشکسالی بر درختان کهنسال استان بیان کرد: بسیاری از درختان کهن در حاشیه زاینده رود و کنار مادی های اصفهان که ریشه آن ها در خاک اطراف رودخانه بوده است اکنون با تنش های آبی مواجه هستند و به همین دلیل ما شاهد خشک و فرسوده شدن درختان و ایجاد خزان و ریزش برگ ها در فصل تابستان هستیم؛ همچنین تنش های آبی درختان موجب هجوم آفات به آن ها نیز می شود. خشک شدن درختان کهن حاشیه زاینده رود در این تابستان سبب شده که با باد های اندکی شاهد سقوط آن ها باشیم.

شیشه فروش با اشاره به کارایی سیستم های نوین آبیاری برای رفع تنش های آبی درختان تصریح کرد:۵۰ درصد از فضای سبز استان به آبیاری نوین مجهز شده اند، اما پاسخگوی درختان قدیمی که در گذشته به طور مستقیم وابسته به جریان آب بوده اند نیست و این درختان با تنش های آبی مواجهند.

او با بیان اینکه خشکی زاینده رود موجب بروز خسارات با اشجار و باغات شده است، گفت: ۱۶ هزار هکتار از باغات استان و نیز دو هزار هکتار از فضا های سبز و درختان تحت تاثیر تنش های آبی هستند و بسیاری از کشاورزان موفق به برداشت میوه های خود نشده اند؛ شهرداری ها با تانکر آبرسانی سیار انجام می دهند، اما گاهی این آب کیفیت خود را از دست داده و موجب بروز آسیب به درختان می شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان در ارتباط با قطع درختان در شهر اصفهان بیان کرد: شهرداری ها با توجه به وظیفه خود در راستا جلوگیری از بروز حوادث، در زمان های مناسب نسبت به پایش و حرس کردن درختان اقدام می کند.

 
مشکل کم آبی استان گریبان گیر تمام درختان استان هم در باغات و مزارع و هم در فضا های سبز شهری شده و خسارات فراوانی را به این دو بخش وارد کرده است. این درختان چه در باغات و چه در فضا های سبز شهری از اهمیت ویژه ای برخوردارند و حفظ آن ها مساوی حفظ هوای پاک و آینده استان است.

باید توجه داشت که اقتصاد باغداران اصفهانی به ثمردهی درختان در باغات استان وابسته است و هرگونه لطمه به این درختان زندگی این افراد را در معرض تهدید قرار می دهد. بسیاری از صاحبان باغ در اصفهان سال های زیادی را صرف کاشت و پرورش درختان کرده و هزینه های زیادی را برای نگهداری از آن ها متحمل شده اند، اما خشکی های پی در پی زاینده رود زحمات آن ها به طور کلی به نابودی می کشاند.

حفظ باغات و درختان استان در اولویت سازمان جهاد کشاورزی است

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان   اظهار داشت: اصفهان دارای ۸۵ هزار هکتار از باغات با درختان میوه گوناگون است که مقدار زیادی از آن ها به دلیل کمبود بارش و منابع آب های زیرزمینی در سنوات پیش دچار مشکل شده اند.

اصغر رستمی با بیان اینکه هیچگونه برنامه ای در جهت توسعه باغات استان نداریم، گفت: اولویت ما حفظ باغات، بهینه سازی باغات درجه دو، حذف باغات درجه سه کم بازده و حذف گیاهان زراعی با مصرف زیاد آب و جایگزینی آن ها با درختان و گیاهان کم آب بر است.

او با اشاره به اهمیت باغات در استان اصفهان عنوان کرد: بنابر قانون توزیع عادلانه آب، کشاورزی پس از شرب و پیش از صنعت در اولویت دوم قرار دارد، اما گاهی بعد از صنعت به آن توجه می شود؛ در بحث کشاورزی نیز باغات اولویت اول هستند و در سنوات گذشته نیز به هنگام مواجهه با مشکلات کمبود آب تلاش ما در جهت حفظ باغات بوده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان افزود: گاهی حتی برای حفظ باغات آبرسانی با تانکر را در دستور کار قرار دادیم و همه تلاش خود را کرده ایم تا حتی یک درخت هم خشک نشود چراکه در صورت خشک شدن آن زحماتی چند ساله نابود می شود، اما اگر زراعتی در یک سال انجام نشود در سالی دیگر قابل انجام است.

او در ارتباط وضعیت باغات در شهرستان های حاشیه زاینده رود تصریح کرد: ۹ شهرستان لنجان، مبارکه، فلاورجان، خمینی شهر، نجف آباد، اصفهان، برخوار، شاهین شهر و قسمتی از شهررضا از منابع آبی رودخانه استفاده می کردند که در سال های اخیر به نوسانات آبی دچار شدند و زراعت و باغات در این ۹ شهرستان به طور جدی تحت الشعاع کم آبی قرار گرفته است.

رستمی ادامه داد: با شرایط خشکی و نوسانات آبی زاینده رود، شاید درختان در این شهرستان ها زنده بمانند، اما دیگر توجیح اقتصادی نخواهند داشت.

او چشمه ها و قنوات انجام می شود؛ در این مناطق نیز تلاش کردیم تا کمترین آسیب دیدگی به درختان را داشته باشیم.


معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با اشاره به اقدامات انجام شده برای حفظ درختان و باغات گفت: مسئولان و دستگاه های مربوطه در تلاش بودند که آب مورد نیاز باغات در سه ماهه گرم تابستان تامین شود و این محقق شد؛ امیدواریم که منابع آبی به ما اجازه تامین آب مورد نیاز در یک ماه گرم پیش رو را هم بدهند.

او  اظهار داشت: درختان و باغات اطراف زاینده رود نوعی فضای سبز برای شهر ما ایجاد می کنند و در زمان خشکی زاینده رود با مشکل مواجه شده اند؛ امیدواریم که با جریان دائمی آب در رودخانه شاهد حذف این درختان نباشیم.

او در ارتباط با تاثیرات خشکی بر درختان گفت: اگر درختان و گیاهان زراعی به خشکی و کم آبی قرار دچار شوند به لحاظ علمی در معرض آسیب و بیماری قرار می گیرند و آفات شرایط مناسب تری برای حمله به درخت دارند و همین موجب خشکی کامل درخت می شود.

رستمی با بیان اینکه بسیاری از باغات استان شرایط تغییر آبیاری را ندارند، تصریح کرد: درختی که چند دهه از عمر آن می گذرد نمی توان با قطره قطره آبیاری سیراب کرد و ما برای زنده بودن آن ها بر آبرسانی سیار تاکید کردیم.

او افزود: با این حال سازمان جهاد کشاورزی استان در آبیاری باغات و زمین های زراعی که امکان استفاده از روش های نوین آبیاری را دارند سعی در تامین آن کرده است و در حال حاضر سطح قابل توجهی از باغات و زمین های زراعی استان به این سیستم ها مجهز شده اند.

آمار ها نشان می دهد که شهر اصفهان در آلایندگی از تهران پیشی گرفته و در برخی روز ها آلوده ترین هوا در کشور را دارد. آنچه می تواند به عنوان یک راهکار علمی برای کاهش میزان آلودگی هوا در اصفهان مطرح شود، افزایش نوار سبز شهری و حفظ درختان است.

علی رغم اهمیت این موضوع درختان شهر اصفهان دچار بیشترین آسیب دیدگی هستند و روزانه تعدادی از آن ها قطع می شوند. خشکی زاینده رود تاثیر به سزایی در بروز خسارات به درختان دارد و ادامه این روند می تواند مشکلات بزرگتری را برای اصفهان به دنبال داشته باشد.


اصفهان نیازمند فضای سبز چند صد برابری است

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان   با اشاره به تاثیر خشکی زاینده رود بر فضای سبز شهر اصفهان اظهار داشت: خشکی زاینده رود که از سال ۱۳۷۸ آغاز شد تاثیر صد درصدی بر فضای سبز و مباحث محیط زیستی شهر اصفهان داشته است و این خشکی محیط زیست اصفهان را به قهقرا برده است؛ ادامه این خشکی می تواند تمدن اصفهان را نابود کند.

مجید عرفان منش با بیان اینکه درختان در سطح شهر اصفهان دچار خسارت های فیزیولوژیکی شدید شده اند، عنوان کرد: در ادوار گذشته به ویژه سال های اخیر خشکی زاینده رود موجب ایجاد تنش برای درختان سطح شهر شده و ادامه این تنش سبب بیماری و تضعیف درخت و در نهایت مرگ آن می شود.

او افزود: درختان اصفهان به علت محدودیت های آبی دچار کم آبیاری هستند و این کم آبیاری موجب ضعیف شدت درختان شده است؛ ضعیف شدن درختان شرایط مستقر شدن آفات و بیماری ها را بر روی آن ها فراهم می کند و ادامه این فرآیند خسارت و مرگ فیزیولوژیکی را ایجاد می کند.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با بیان اینکه شهرداری به علت مسائل ایمنی و جلوگیری از اپیدمی بیماری به درختان دیگر اقدام به قطع برخی درختان می کند، گفت: در رابطه با قطع درختان دو کارگروه تخصصی در شهرداری وجود دارد، یکی از این دو با عنوان کارگروه گیاه پزشکی شامل کارشناسان این حوزه است و با بازدید از درختان شرایط بیماری و وجود آفات در آن ها را بررسی کرده و لزوم قطع درخت را تشخیص می دهند.

او افزود: کمیته رفع خطر در شهرداری نیز با روش های علمی و تجربی خطر سقوط درختان را بررسی می کند؛ به این منظور با روش توموگرافی تنه درخت اسکن و میزان تراکم آن محاسبه و در صورت لزوم دستور قطع آن توسط کارشناس صادر می شود.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با اشاره به دلایل قطع شبانه درختان سطح شهر تصریح کرد: در برخی مناطق شهر بار ترافیکی روز زیاد است و امکان انسداد خیابان برای اجرای عملیات قطع درخت وجود ندارد؛ همچنین قطع درخت خود کاری پر خطر است و به همین خاطر در شب انجام می شود.

او عنوان کرد: وضعیت درختان و فضا های سبز شهر اصفهان خوب نیست، نیاز سالانه مصرف آب فضای سبز باید ۶۰ میلیون متر مکعب باشد، اما ما کمتر از ۲۵ میلیون متر مکعب استفاده می کنیم که از این مقدار، هشت میلیون متر مکعب پساب فاضلاب است که تصفیه مجدد شده است.

عرفان منش در ارتباط با اقدامات انجام شده در راستا حفظ درختان شهر اصفهان گفت: یکی از سیاست های اصلی شهرداری در حوزه فضای سبز حفظ درختان شهر است و در این راستا به تدریج از آب چمن ها کم و به درختان اضافه شده است چراکه چمن یک گیاه علفی است و با رسیدن آب دوباره رشد پیدا می کند، اما اگر درختان آسیب ببینند به سادگی قابل جایگزینی نیستند.

او ادامه داد: تمام کار هایی که باید در جهت حفظ فضای سبز انجام شود مثل افزایش راندمان آبیاری، بهبود شبکه های آبیاری، استفاده از منابع آبی غیرمتعارف و تقویت خاک و گیاه جزو برنامه های روزانه ما شده است.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با اشاره به وضعیت درختان چنار در شهر اصفهان بیان کرد: درختان چنار در سطح شهر دچار تنش آبی شدید شده اند، اما بدتر از آن تنش آلودگی، تنش گرمایی و تنش افزایش شدت پرتو های فرابنفش است و به علت حساسیت این درختان، آسیب های فراوانی به آن ها وارد شده است.

او در ارتباط با کارایی روش های نوین آبیاری برای درختان کهنسال اصفهان عنوان کرد: روش های نوین آبیاری کاملا کارا هستند، اما برای درختان سطح شهر به ویژه درختان کهنسالی که سال ها به صورت غرقابی آبیاری شده اند امکان توزیع آب به صورت آبیاری تحت فشار وجود ندارد چراکه این درختان به روش های گذشته عادت داشته و تغییر روش آبیاری آن ها موجب خسارت به فضای سبز می شود.

عرفان منش با بیان اینکه برای درختان کهن باید همان روش غرقابی را پیش گرفت، گفت: آبیاری غرقابی در علم کشاورزی کاملا پذیرفته شده است و حتی در مکان هایی که با کاهش کیفیت آب و شوری خاک مواجه هستند موجب شسته شدن نمک ها می شود.

او افزود: در فضا های سبز جدید شهر و جا هایی که شرایط آب، خاک و گیاه به ما این اجازه را بدهد که از آبیاری تحت فشار استفاده کنیم، روش های نوین آبیاری به کار می رود.

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با اشاره به تاثیر بحران فرونشست زمین بر فضا های سبز شهر اصفهان بیان کرد: شهر اصفهان دارای شش هزار هکتار فضای سبز است که در ۵۵ هزار هکتار از مساحت شهر پراکنده است و قطعا از فرونشست تاثیر می پذیرد.

او با بیان اینکه محیط زیست شهر در اثر عدم تامین منابع آب مورد نیاز فضا های سبز آسیب می بیند، تصریح کرد: به دلیل وجود صنایع مهم و زیربنایی کشور در اصفهان، این استان و به ویژه شهر اصفهان متاثر از آلودگی هوا حاصل از این صنایع هستند و ما به فضای سبز شهری بیشتری نیاز داریم تا آلایندگی شهر را جبران کنیم؛ بر اساس علم ردپای اکولوژیک شهر اصفهان نیازمند فضای سبز چند صد برابری نسبت به میزان کنونی است و باید به این موضوع توجه کرد.

درختان کهنسال اصفهان تاثیر به سزایی در پاکسازی استان از هوای آلوده دارند و به همین میزان هم در معرض خطر نابودی هستند. باید به این منابع طبیعی به چشم گنجینه هایی برای حفظ و بقای استان اصفهان نگاه کنیم و توجهی ویژه به نگهداری درست از آن ها داشته باشیم.

نمی توان از یک درخت کهنسال که سال ها با روش های قدیمی و غرقابی رشد کرده انتظار تغییر عادت آبیاری داشت و در صورت این تغییر، خسارات زیادی بر این منابع وارد خواهد شد. با توجه به اهمیت حفظ درختان اصفهان، اقدامات ویژه ای در راستا احیای زاینده رود و تامین منابع آبی لازم باید صورت گیرد تا شاهد از دست رفت این گنجینه های ارزشمند نباشیم.
 

منبع: تسنیم

کلید واژه :

تیشه خشکسالی بر پیکر درختان کهن نصف جهان

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha