کد خبر : ۳۵۰۰۴۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

مواجهه اروپا با بدترین خشکسالی در ۵۰۰ سال اخیر

مطالعات نشان می دهد که اروپا در مواجهه با بدترین خشکسالی در ۵۰۰ سال اخیر قرار دارد.

مواجهه اروپا با بدترین خشکسالی در ۵۰۰ سال اخیر

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به نقل از رویترز، یکی از آژانس های اتحادیه اروپا اعلام کرد که اروپا با بدترین خشکسالی خود در حداقل ۵۰۰ سال اخیر مواجه است و دو سوم این قاره در حالت هشدار قرار دارند. این گزارش می گوید که وضعیت فعلی باعث کاهش امکانات حمل و نقل داخلی، تولید برق و بازدهی برخی محصولات شده است.

گزارش ماه اوت رصدخانه خشکسالی اروپا (EDO) که توسط کمیسیون اروپا نظارت می شود، اعلام کرد که ۴۷ درصد از اروپا در شرایط هشدار قرار دارند، زیرا رطوبت در خاک خشک می شود و ۱۷ درصد از پوشش گیاهی منطقه در وضعیت هشدار قرار گرفته است.

در این گزارش آمده است: «خشکسالی شدیدی که از ابتدای سال بر بسیاری از مناطق اروپا تأثیر گذاشته است، از اوایل ماه اوت بیشتر و بدتر شده است.»

بسیاری از اروپا در تابستان امسال با هفته ها دمای بالا مواجه شده اند و خشکسالی این وضعیت را تشدید کرد. خشکسالی ها همچنین باعث آتش سوزی های جنگلی شد، هشدارهای بهداشتی به راه انداخت و درخواست ها برای اقدام مؤثر جهت مقابله با تغییرات آب و هوایی را دو چندان کرد.

گفته شده که خشکسالی فعلی بدترین خشکسالی در حداقل ۵۰۰ سال گذشته است ومحصولات کشاورزی تابستانی به شدت آسیب دیده اند، به طوری که در سال ۲۰۲۲ عملکرد ذرت دانه ای ۱۶ درصد کمتر از میانگین پنج سال گذشته و محصولات سویا و آفتابگردان به ترتیب ۱۵ و ۱۲ درصد کاهش یافته است.

همچنین سطح پایین آب بدلیل خشکسالی مانع از حمل و نقل داخلی در امتداد رودخانه راین، شده است.

منبع: مهر

کلید واژه :

مواجهه اروپا با بدترین خشکسالی در ۵۰۰ سال اخیر

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha