کد خبر : ۳۵۰۰۴۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آخرین وضعیت قطعی آب در همدان/ اقدامات دولت برای کاهش معضل کمبود آب

بالاخره آنچه درباره کمبود آب و قطع شدن آن در همدان پیش بینی می شد در روزهای پایانی مردادماه خود را نشان داد که البته مردم و مسئولان در کنار هم سعی بر حل مشکل دارند تا طبق وعده وزیر نیرو، فاز نخست آبرسانی تا سه هفته دیگر عملیاتی شود و مرهمی شود بر زخم بی آبی در همدان که هشدار آن سال ها قبل داده شده بود و دولت سیزدهم از همان روزهای نخست برای آبرسانی از تالوار وارد گود شد.

آخرین وضعیت قطعی آب در همدان/ اقدامات دولت برای کاهش معضل کمبود آب

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،  آسمان زمستان ۱۴۰۰ نیاز به منجم باشی نداشت تا تابستانی خشک را در ۱۴۰۱ پیش بینی کند، به طوری که روزها پس از یکدیگر گذشت اما آسمان حاضر نشد، بار خود را به زمین بگذارد. مثلی قدیمی در همدان دهان به دهان می چرخد که می گویند برف همدان آسمان نمی ماند، دلیلش هم این بود که بارها فروردین و اردیبهشت پایتخت تاریخ و تمدن سفیدپوش شده بود، یعنی اگر چله بزرگ و چله کوچیکه و البته چاراچار از خجالت زمین به خوبی در نمی آمدند، بهار دیرتر از تقویم روی کاغذ از سر می رسید. اما چند سالی است که حکم نقض این مثل قدیمی از راه رسیده و کوه های همیشه برف پوش همدان، در دل زمستان هم خاکی رنگ خودنمایی می کنند. به زبان عدد و ارقام هم می شود کاهش ۴۴ درصدی بارش نسبت به متوسط بلندمدت که در ۴۵ سال اخیر بی سابقه بوده است.

انتظار برای یک تابستان گرم

  بنابراین با گرم شدن هوا و فرا رسیدن تابستان طاقت فرسا، مردم هر روز انتظار داشتند ساعت دسترسی به آب لوله کشی در منازل کاهش یابد. هر از چند گاهی نیز آب برخی از مناطق شهر برای مدت محدودی قطع می شد اما ادامه دار نبود، تا اینکه روزهای آخر مردادماه بالاخره آنچه نباید رخ داد و قطعی آب هویدا شد. در این میان آنچه برای مردم عجیب به نظر می آید، تفاوت میزان قطع و وصلی آب در مناطق مختلف شهر همدان است. برخی از مناطق در چهار -پنج روز گذشته یک قطره آب هم نداشتند و برخی دیگر ممکن بود ساعات کمتری را در بی آبی به سر برند. مناطقی چون شهرک بهشتی، شهرک مدنی، محله امامزاده عبدالله با قطعی های بلندمدت و برخی مناطق دیگر چون شهرک فرهنگیان با میزان کمتری قطعی نسبت به مناطق ذکر شده مواجه شدند. البته آنچه در شبکه های مجازی انعکاس بیشتری داشت وصل شدن شبکه آبرسانی، همراه با آب زردرنگ و خاکی رنگ بود که نه به دلیل آلوده بودن آب بلکه به دلیل استفاده از مواد استاندارد برای آبرسانی در داخل شبکه و تغییر جهت حرکت آن در برخی از لوله های شبکه آبرسانی است.

قطره ها اندک اندک کم می شوند

این اتفاق در همدان سرسبز کم سابقه بوده است و به همین دلیل فضای مجازی مملو از دلیل و برهان شد تا چرایی این اتفاق روشن شود. سد زیبای اکباتان که جزئی از هویت مردم همدان است، همیشه با تلالو خورشید در آب بیکرانش پشت گرمی تابستان های همدان بود، اما حالا هر روز عکس های بی رمق شدنش در فضای مجازی دست به دست می شد تا بالاخره آب از تراز بالایی پایین تر آمد و شد آنچه نباید می شد. کم آبی ابتدا به ساکن؛ خانواده هایی که دارای نوزاد، خردسال و نونهال بودند را تحت تأثیر قرار داد و آنها در شبکه های اجتماعی به بیان دغدغه های خود پرداختند، سپس سالخورده ها بیشترین آسیب را دیدند.

روان آب هایی که حوصله ماندگاری در همدان را ندارند

اینجا کوهستانی بودن و واقع شدن در دامنه کوه های زیبای الوند برای همدانی ها هزینه بر شد، شیب زمین باعث شد که همدان نتواند روان آب ها را حفظ و نگهداری کند و با وجود آنکه سرشاخه سه حوزه اصلی کرخه، فلات مرکزی و سفید رود است، خودش به معضل بی آبی دچار شود و رودخانه دائمی هم وجود نداشته باشد که به دادش برسد. نبود مخزنی برای ذخیره مناسب سیلاب ها و روان آب ها مشکلات این دیار را بیشتر کرد. سد اکباتان با وجود اینکه یکبار ظرفیت آن افزایش یافت و ارتفاع تاجش بلندتر شد در نهایت ۳۸ میلیون مترمکعب، آب در درون خودش نگه می دارد و سد کلان ملایر ۴۰ میلیون مترمکعب آب ذخیره می کند. در اصل در استان همدان منابع آبی نمانده است که برای آن برنامه ریزی نشده باشد.

افزایش جمعیت و گسترش شهرها مصرف آب را افزایش داد

خدمات رسانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در شهرها گسترش یافت به طوری که حداقل در حوزه آب، می توان اعلام کرد که نزدیک به ۱۰۰ درصد مناطق شهری از نعمت آب لوله کشی برخوردار شدند. افزایش جمعیت و گسترش مناطق شهری نیاز به آب را افزایش داد تا دیگر سد اکباتان نتواند پاسخگوی نیازهای شهر باشد. به همین دلیل توجه مدیران به سفره های زیرزمینی جلب و چاه های عمیقی در دشت بهار ایجاد شد. مدیران برای تأمین آب شرب از تمام منابع داخل استانی استفاده کردند و پس از اینکه نیازها افزایش و منابع موجود کاهش یافت، توجه خود را به طرح های بین حوزه ای جلب کردند و یک ابرپروژه پیگیری شد.

ابرپروژه آبرسانی آغاز می شود

این طرح در سال ۱۳۸۳ همزمان با سفر مقام معظم رهبری به استان همدان به تصویب و پس از سه سال طرح مطالعاتی آن به اتمام رسید و عملیاتی اجرایی آن آغاز شد. با اجرای این طرح یکی از دغدغه های اصلی مردم و مسئولان برای تأمین آب پاسخ داده می شود. اما بر اساس پیش بینی های انجام شده، این ابر پروژه به سرانجام نرسید. دلیل آن را گاهی احساس بی نیازی برای آب به دلیل ترسالی، پیگیری نکردن توسط برخی از مسئولان وقت، عدم تخصیص اعتبار در برخی از سال ها، تحریم هایی که باعث شد برخی از وسائل لازم تأمین نشود و ... بیان شده است.

از سرگیری ابرپروژه آبرسانی در دولت سیزدهم

اما دولت سیزدهم تا بر مسند مدیریت کشور تکیه زد، فعالیت خود را آغاز و برنامه های کوتاه مدت و بلندمدت لازم را شروع کرد. استاندار و مدیران زیرمجموعه وزارت نیرو در استان فعالیت خود را آغاز کردند و پیگیری ها را شتاب بخشیدند. حتی شرکت آب و فاضلاب استان که وظیفه ای در تأمین آب ندارد و تنها توزیع کننده آن است، به دنبال تأمین آب رفت و یک بسیج همگانی شکل گرفت. احداث چاه در برخی از مناطق چون آق حصار و اجاره چاه های کشاورزی توانست از بروز بحران در ماه های اول تابستان جلوگیری کند و با آنکه همه پیش بینی می کردند تیرماه چالش جدی آن آغاز می شود، قطعی ها در پایان مرداد آغاز شد. شرکت آبفا استان اقدامات خود را از بهمن سال گذشته با آنکه همه پیش بینی می کردند بارش خوبی در پیش خواهد بود، آغاز کرد و دست به حفر چاه، استفاده از رودخانه عباس آباد، کاهش فشار شبانه آب و اجاره چاه های کشاورزی زد تا از بروز بحران جلوگیری کند و موفق شد بهار و اوایل تیرماه را بدون چالش سپری کند.

حمایت استاندار همدان از کشاورزانی که برای تأمین آب شرب پای کار باشند

در همین راستا ۱۷۳ چاه توسط کارشناسان آب منطقه ای با در نظر گرفتن عواملی چون آبدهی بالا، نزدیک بودن به خط آبرسانی و مجهز بودن به موتورهای برقی شناسایی شد تا پس از اقدامات لازم به شرکت آبفا تحویل داده شود. تا کنون مسئولان استان با صاحبان ۱۸ حلقه چاه کشاورزی وارد مذاکره شدند. فرماندار شهرستان بهار نیز رایزنی های خود را با کشاورزان آغاز کرده و برخی از آنها حاضر شدند چاه های خود را در اختیار شبکه آبرسانی قرار دهند. استاندار همدان و وزیر نیرو هم به کشاورزانی که به یاری تأمین آب شرب شهرها آمدند، قول حمایت و تشویق داد.

در کنار این اقدامات تکمیل طرح آبرسانی بین حوزه ای توسط شرکت آب منطقه ای زیر نظر مستقیم استاندار همدان با جدیت دنبال شد. وزیر نیرو و معاونان وزارتخانه چندین بار به استان همدان سفر کردند. در آخرین سفر که روز شنبه ۲۹ مرداد ماه رخ داد، علی اکبر محرابیان به با بالگرد تمام طول مسیر طرح آبرسانی بین حوزه ای را مورد بررسی قرار داد و در همین سفر ۲۰۰ میلیارد تومان دیگر به پروژه تخصیص داده شد که به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان بلافاصله به حساب استان واریز شد.

آبرسانی به همت جمعیت هلال احمر و شهرداری همدان

با توجه به تلاش شبانه روزی مسئولان در استان همدان به نظر می رسد فاز نخست این طرح در سه هفته دیگر که وزیر نیرو مطرح کرده، به بهره برداری برسد. اما اقدامات کوتاه مدت توسط دستگاه های مختلف نیز در دستور کار قرار داد، شهرداری هم وارد میدان شد تا آب را با تانکر به مناطقی که با قطعی های طولانی مدت مواجه هستند برساند. تانکرهای شهرداری آب شرب را به مناطقی چون شهرک بهشتی و جولان و مناطق کمترتوسعه یافته رساندند، ارتش و سپاه نیز پای کار هستند و با تانکرهای سیار و البته ایجاد تانکرهای ثابت برای عرضه آب همراه مردم برای کاهش مشکل هستند.

وقتی سد اکباتان کم رمق می شود

 در اصل با کاهش خروجی آب از سد اکباتان مناطقی که توسط آب های سطحی تغذیه می شدند با مشکل بیشتری مواجه شدند و حوزه هایی که از آب های زیرزمینی بهره می برند با مشکل کمتری. همین مسأله باعث شد که جدول اعلامی از سوی شرکت آبفا برای قطعی آب، هنوز به طور کامل اجرا نشود، چراکه آب موجودی زنده در سطح شهر است و گردش آن در شبکه داخل شهری به مسائل گوناگونی وابسته است. با این وجود صبوری مردم همدان و همراهی آنها با مدیران در کنار تلاش شبانه روزی مسئولان و تکنسین ها، روزهای سخت بی آبی را با آرامش همراه کرده است و اقدامات همه دستگاه های استانی و کشوری به شکل گیری این فضا یاری رسانده است. رئیس جمعیت هلال احمر کشور با یک میلیون لیتر آب معدنی، پنج دستگاه تانکر و ۲۰ هزار گالن آب ۱۵ لیتری وارد استان شد و تا کار توزیع آب در مناطقی که قطعی آب بیشتری دارند و کمتربرخوردار هستند، سرعت بگیرد.

و البته حفاری و لوله گذاری برای تأمین آب شرب با قوت و شدت در جریان است تا آب به همدان برسد و این روزها نیز خاطراتی بدل شود که امروزی ها برای نسل های فردا تعریف کنند. اگرچه قدیمی ها از دالان های برفی در کوچه ها می گفتند نسل امروز برای آیندگان از روزهایی می گویند که بی آبی را در کنار هم گذراندند.

منبع: فارس

کلید واژه :

آخرین وضعیت قطعی آب در همدان

،

اقدامات دولت برای کاهش معضل کمبود آب

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha