کد خبر : ۳۵۰۰۳۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

سراب نیلوفر خشک شد

رئیس اداره محیط زیست شهرستان کرمانشاه گفت : متاسفانه سراب نیلوفر تقریبا خشک شده و تنها چاله های کوچکی در محدوده سراب کمی رطوبت دارند.

سراب نیلوفر خشک شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمد حسین فلاحتی رئیس اداره محیط زیست شهرستان کرمانشاه با اشاره به کاهش قابل توجه دبی منابع آبی کرمانشاه و تحت تاثیر قرار گرفتن اکثر رودخانه ها و سراب ها، گفت : سراب نیلوفر به عنوان یکی از مهمترین سراب های کرمانشاه طی چند وقت اخیر با کاهش دبی قابل توجه مواجه شده بود و متاسفانه اکنون شاهد خشک شدن آن هستیم.

وی ادامه داد: اکنون تنها چاله های کوچکی در بستر سراب تا حدودی رطوب دارند و به دلیل خشکسالی تَرک های بزرگی کف سراب ایجاد شده است.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان کرمانشاه از جلسات متعددی که برای کمک به احیای سراب نیلوفر برگزار شده یاد کرد و اظهار کرد: در حال بررسی هستیم که در صورت امکان از یکی از چاه های اطراف سراب از طریق لوله آب را وارد سراب نیلوفر کنیم تا حداقل زیستمندان سراب حفظ شوند، اما در هر صورت این کار یک مسکن مقطعی است.

فلاحتی با اشاره به تاثیر مستقیم چاه های اطراف در خشک شدن سراب نیلوفر، خاطرنشان کرد: جلساتی برگزار کردیم تا هم با چاه های غیرمجاز اطراف سراب برخورد شود و هم بتوان با نصب کنتور های هوشمند، برداشت از چاه های مجاز را مدیریت کرد.

وی درباره وضعیت گونه های جانوری سراب اظهار کرد: اکثر زیستمندان می توانند در چنین شرایطی برای مدتی زندگی خود را حفظ کنند. برخی از آن ها به سمت چاله هایی که رطوبت دارد می روند و برخی به لایه زیر خاک که هنوز خیس است نفوذ می کنند و برخی لایه ای دور خود تشکیل می دهند تا زندگی آن ها برای مدتی حفظ شود.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان کرمانشاه با بیان اینکه این شرایط تنها برای مدت کوتاهی تاثیر دارد، عنوان کرد: در برخی موارد تخم ریزی که زیستمندان کردند و در کف سراب باقی مانده باعث احیا مجدد گونه ها خواهد شد.

فلاحتی گفت: همه چیز به وضعیت خشکسالی و بارش ها بستگی دارد. البته تجربه سالیان گذشته نشان می دهد اگر برداشت آب برای محصولات پرمصرف مانند ذرت از چاه های حاشیه سراب قطع شود، حتی قبل از شروع بارندگی می توان به برگشت آب به سراب نیلوفر امیدوار بود، اما این امر به وضعیت سطح ایستایی آب های زیرزمینی و چاه های اطراف بستگی دارد.

به گفته این مسئول، سراب نیلوفر پیش از این نیز یکبار دیگر در سال ۱۳۹۴ به طور کامل خشک شد .

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان 

کلید واژه :

سراب نیلوفر خشک شد

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha