کد خبر : ۳۵۰۰۳۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

صنایع کوچک و دانش بنیان، موتور محرک جهش صنعتی کشور

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین گفت: صنایع کوچک، موتور محرک جهش صنعتی در کشور محسوب می شوند و در دوران تحریم های سنگین، شاهد موفقیت های شرکت های دانش بنیان هستیم.

صنایع کوچک و دانش بنیان، موتور محرک جهش صنعتی کشور

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، صفاری، مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین در برنامه گفت وگوی ویژه خبری گفت: در حال حاضر در استان قزوین حدود ۸۰ تا ۸۲ درصد از کسب و کار های استان قزوین کسب و کار ها و صنایع کوچک و متوسط هستند که بیش از ۶۰ درصد از اشتغالزایی استان قزوین را شامل می شوند.

وی افزود: صنایع کوچک، موتور محرک جهش صنعتی در کشور هستند و با سرمایه گذاری کم، این صنایع در قیاس با صنایع بزرگ، بازدهی قابل توجهی دارند.

صفاری خاطرنشان کرد: در دوران تحریم های سنگین اقتصادی، شاهد بروز مشکلات عدیده در صنایع بزرگ هستیم، اما صنایع کوچک با تغییر رویکردهایشان، موفق تر عمل کردند.

وی افزود: برخی از کشور های دنیا مشوق هایی را برای صنایع کوچک در نظر گرفته اند و همین صنایع کوچک، با جذب سرمایه گذاری های خارجی، اشتغالزایی و درآمدزایی قابل توجهی را رقم زده اند.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین تصریح کرد: شناسایی شرکت های دانش بنیان و معرفی آن ها به صنایع، مغفول واقع شده است و با استفاده از فن بازار ها می توانیم این شرکت ها را به صنایع مهم استان برای تولید محصول نهایی معرفی کنیم.

وی افزود: شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین، نمایندگی فن بازار ملی کشور در استان قزوین است و همه شرکت های صنعتی، دستگاه های اجرایی و دانشگاه های استان عضو این فن بازار هستند.

صفاری تأکید کرد: ارزش افزوده بالای محصولات تولیدی و اشتغالزایی، مزیت برتر شرکت های دانش بنیان است و این روز ها شاهد توسعه صادرات محصولات این شرکت ها هستیم.

وی افزود: در مدل اس پی ایکس، یک شرکت بزرگ، برای حمایت از شرکت های دانش بنیان اقدام می کند که نمونه آن تولید قطعات خودرو با استفاده از دانش شرکت های دانش بنیان توسط قطعه سازان بزرگ استان هستیم.

تفکر دانش بنیانی باید در کشور، حاکم شود

صاحب، قائم مقام یک شرکت دانش بنیان مستقر در استان قزوین گفت: زمانی اقتصاد دانش بنیان اتفاق می افتد که شاهد تحقق نگاه دانش بنیان در کشور باشیم و با توجه به شعار سال، رویکرد ها و حمایت ها از شرکت های دانش بنیان افزایش یافته است و این نگاه نباید به یک یا چند سال معطوف نباشد و باید در کشور نهادینه شود.

وی افزود: در قالب تسهیلات مالی و ارائه مجوز در مدت زمان کوتاه تر و استفاده از تولیدات شرکت های دانش بنیان می توان از این شرکت های نوپا حمایت کرد.

صاحب خاطرنشان کرد: با جلوگیری از واردات کالا های مشابه تولید داخلی شرکت های دانش بنیان و تکیه بر توان آن ها و همچنین بروز رسانی دانش و نوآوری آنها، می توان از شرکت های دانش بنیان در کشور به صورت ویژه حمایت کرد.

قائم مقام یک شرکت دانش بنیان مستقر در استان قزوین تصریح کرد: شرایطی برای همراهی شرکت های دانش بنیان برای تولید ثروت در استان قزوین فراهم است، اما این شرایط کافی نیست و باید برای تقویت شرکت های دانش بنیان، تلاش کرد.

وی افزود: ارتباط بین دانشگاه و صنعت برقرار نیست و همین شرکت های دانش بنیان که بر اساس تحقیق و توسعه فعالیت می کنند، می توانند پلی بین دانشگاه و صنعت باشند.

صاحب تأکید کرد: نیازمند فرهنگ سازی و همچنین آموزش جمعی برای رشد و شکوفایی شرکت های دانش بنیان در میان مردم و مسئولان هستیم.

قائم مقام یک شرکت دانش بنیان مستقر در استان قزوین بیان کرد: برخی از نیاز های فناورانه استان توسط شرکت های دانش بنیان تولید و روانه بازار شده است و حتی یکی از شرکت های دانش بنیان که در زمینه حفاری فعالیت می کند، کشور را از واردات دستگاه های حفاری بی نیاز کرده است و دستگاه های حفاری این شرکت، در حال حاضر مشکل فاضلاب شهر اهواز را حل و فصل کرده است.

وی افزود: شرکت دانش بنیان ما که بر پایه تولید دستگاه های حفاری افقی فعالیت می کند، درصدد تولید دستگاه های حفاری عمودی است تا نیاز کشور را برطرف کند.

صاحب تأکید کرد: نزدیک به ۵ سال است که این شرکت دانش بنیان، در کشور های قطر و آذربایجان مشغول فعالیت است و برخی از زیرساخت های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر توسط دستگاه های تولیدی این شرکت، آماده شده است.

علم و دانش، تنها سرمایه شرکت های دانش بنیان

مظفری، یکی دیگر از مدیران شرکت های دانش بنیان در قزوین گفت: علم و دانش، تنها سرمایه شرکت های دانش بنیان است و این شرکت ها برای تولید انبوه محصول نهایی، به سرمایه و حمایت های مالی نیاز دارند.

وی افزود: محصولات تولیدی بسیاری از شرکت های دانش بنیان کشور، قابل رقابت با محصولات خارجی است و این روز ها به دلیل شرایط سنگین تحریمی، شاهد استقبال گسترده از محصولات تولیدی این شرکت ها هستیم.

مظفری خاطرنشان کرد: خرید محصولات داخلی توسط مشتریان، مزیت های بسیار عمده ای دارد و زنجیره شکل گرفته بین تولیدکننده و مصرف کننده، باعث تقویت ارزش پول ملی، اشتغالزایی و ... می شود و زمینه مناسبی هم برای توسعه شرکت های دانش بنیان فراهم می شود.

وی افزود: شرکت های دانش بنیان خواستار حمایت های مالی و سرمایه ای و همچنین بیمه ای برای تولید محصولات دانش بنیانی که در مرز فناوری قرار دارند هستند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان 

کلید واژه :

صنایع کوچک و دانش بنیان

،

موتور محرک جهش صنعتی کشور

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha