کد خبر : ۳۵۰۰۲۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نهاوند، شهر رود های خروشان درخطر خشکسالی

دشت نهاوند و شهر رودهای خروشان با پهنه وسیع حوضه آبریز،یکی از دشت های حوضه علیای رودخانه کرخه، درخطر خشکسالی قرار دارد.

نهاوند، شهر رود های خروشان درخطر خشکسالی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دشت نهاوند با وسعت حوضه آبریزحدود ۲۰۰۰ کیلومترمربع یکی از دشت های حوضه علیای رودخانه کرخه محسوب می شود و در شمال شرق کوه های گرین از سلسله ارتفاعات زاگرس قرار گرفته این شهرستان از شمال به شهرستان تویسرکان، از غرب به استان کرمانشاه، از جنوب به استان لرستان و از شرق با شهرستان ملایر همسایه است.

برداشت های بی رویه از آب های رودخانه ها و سفره های آب زیرزمینی توسط بخش مصرف خانگی و کشاورزی و صنعتی سبب شده است طی ۲۵ سال، سطح آب های زیرزمینی شهرستان نهاوند حدود ۱۶ متر کاهش یابد که ادامه این روند یک تهدید جدی برای دشت زیبای نهاوند با حدود ۷۵ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی و خطر نابودی سایت های پرورش ماهی قزل آلا محسوب می شود.

هر سال ۷۵ سانتیمتر سطح آب های زیر زمینی نهاموند کاهش می یابد

تا سال ۱۳۷۵،  در شهرستان نهاوند به علت بارش های به موقع نزولات جوی باران و برف برداشت از منابع آب زیرزمینی متناسب با میزان نفوذ آب در سفره های زیرزمینی بود، اما از سال ۷۵ تاکنون به علت کمبود بارش و ادامه دار شدن روند خشکسالی ها و استفاده بی رویه از آب های سطحی و سفره های زیر زمینی این توازن به هم خورده است و سالانه ۷۵ سانتیمتر از سطح آب های زیرزمینی شهرستان نهاوند کاهش می یابد.

شهرستان نهاوند که به دلیل وجود رودخانه و چشمه های متعدد و با خروجی سالانه حدود ۵۰۰ میلیون متر مکعب آب شیرین که از دل کوهستان های پر برف در گذشته و حال به شهر سراب های خروشان شهرت گرفته است این روز ها حال و روز مساعدی ندارد و علاوه بر کم آبی، حدود ۱۶۰۰ چاه غیرمجاز آن با مکیدن شیره زمین ها بر بحران آن افزوده است بحرانی که از ۳ سال پیش تاکنون بار ها در مقالات تحلیلی مختلف و بر اساس گزارش سازمان های جهانی پیش بینی شده بود متاسفانه این روز ها چهره واقعی خود را نشان داده تا جایی که وزارت نیرو به عنوان متولی اصلی تامین آب در کشور آشکارا از وجود بحران در تامین آب ده ها شهر کشور خبر می دهد.

استان همدان و شهرستان نهاوند نیز چند سالی است با مشکل کمبود آب و خشکسالی دست و پنجه نرم می کند و کاهش بارندگی های فصلی، افت شدید منابع آب زیر زمینی برداشت بی رویه از آب های زیر زمینی و حفر چاه های غیر مجاز همه و همه از جمله مواردی بوده که مشکل کمبود آب نهاوند را تشدید می کند.

با توجه به اینکه کشت های پر آب بر بزرگترین تهدید برای سفره های آب زیرزمینی محسوب می شوند، با وجود هشدار هایی که در این زمینه به بهره برداران داده می شود، اما کشاورزان به این مهم اهمیتی نمی دهند وسعت اراضی مسطح (دشت) نهاوند حدود ۸۰۰ کیلومترمربع و بقیه اراضی که ۱۱۴۵ کیلومترمربع (۶۰ درصد) گسترش دارند شامل ارتفاعات حاشیه دشت است.

استفاده بی رویه آب کشاورزی و آشامیدنی نهاوند را در خطر خشکسالی قرار داد

علی ده پهلوان معاون فنی جهاد کشاورزی نهاوند می گوید:آنچه شاید در نمای اول و ظاهر شهرستان نهاوند باور کردنش سخت و شاید هم برای عده ای پذیرش آن غیرممکن باشد مگر می شود نهاوند شهر سراب های خروشان ایران با توجه به داشتن منابع آبی متعدد از جمله چهار رودخانه گاماسیاب، رودخانه ملایر، خرچنگ رود و قلقل رود و تعداد ۲۶۴ سراب، چشمه و قنات و تعداد ۷۷۶ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق این روز ها در بحران کمبود آب قرار گرفته باشد، اما این یک واقعیت است و همه ما چند سالی است با این مشکل دست و پنجه نرم می کنیم.

اوگفت: جهاد کشاورزی نهاوند و سازمان های زیرمجموعه اش مانند منابع طبیعی از سال ها پیش ضمن هشدار اقدام به اطلاع رسانی و جلوگیری از کشت های پر آب بر کرده اند اگر در این باره تدبیر نکنیم در سال های آینده با بحران شدید کم آبی و بی آبی و در نهایت خشکسالی مواجه می شویم.

حل مشکل کم آبی و خشکسالی نهاوند مشارکت آحاد مردم و همکاری مسئولان را می طلبد

ده پهلوان با اشاره به اینکه علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد گفت: از آن جایی که بحران کم آبی و خشکسالی در سطح کشور به مشکلی بزرگی برای مردم به ویژه کشاورزان و بخش مصارف خانگی و صنعتی تبدیل شده، باید قبل از فرا رسیدن فصل کشاورزی با ارائه برنامه های مختلف و اثرگذار از بروز هر گونه چالش در بخش آب جلوگیری کنیم.

اوگفت: در آمار های رسمی منتشر شده متوسط بارندگی سالانه استان همدان ۳۴۰ میلیمتر و متوسط بارندگی شهرستان نهاوند ۴۴۵ میلیمتر است کل منابع آب تجدید پذیر شهرستان نهاوند ۴۹۰ میلیون متر مکعب در سال و مصارف فعلی آب شهرستان نهاوند ۵۱۰ میلیون مترمکعب در سال است که ۲۰۰ میلیون مترمکعب آن از منابع سطحی و ۳۱۰ میلیون مترمکعب آن از منابع زیرزمینی تأمین می شود.

معاون فنی جهاد کشاورزی نهاوند با بیان اینکه ۹۳ و هشت دهم درصد آب نهاوند صرف کشاورزی سنتی نهاوند می شود گفت: پنج و دو دهم درصد نیز صرف شرب و یک درصد هم در حوزه صنعت مصرف می شود که از سال ۱۳۷۵ تا الان باکسری مخزن معادل این افت برابر ۳۵۰ میلیون مترمکعب یعنی کاهش حدود ۱۶ متری سطح آب های زیر زمینی روبرو هستیم.

او گفت: برای حل این مشکل به کشاورزان الگوی استفاده از کشت محصولات کم آب بر را داده ایم و حدود ۳ سال است کشت دوم را ممنوع کرده ایم همچنین بسیاری از نهر های سنتی را بتونی کرده ایم و آبیاری بارانی و قطره ای را به جای غرقآبی گسترش داده ایم.

این مسئول گفت: در ۳ سال اخیر خشک شدن چاه ها و چشمه ها و قنوات و تغییر محل و کف شکنی مکرر آنها، افزایش مصرف انرژی و استهلاک موتور پمپ ها، از دست رفتن کیفیت و شور شدن تدریجی منابع آب و نشست زمین و وقوع فروچاله ها مهمترین آسیب های پدید آمده از افت سطح آب های زیر زمینی در دشت نهاوند خواهد بود.

نصب کنتور هوشمند و فرهنگ سازی مصرف آب را باید در جامعه گسترش دهیم

اکبر دهقان مدیر امور آب شهرستان نهاوند می گوید: برای جلوگیری از اضافه برداشت آب از سفره های زیرزمینی راهی جز نصب کنتور هوشمندفرهنگسازی و آگاه کردن آحاد مردم به ویژه کشاورزان نداریم همه می دانیم حدود ۶۰۰ حلقه از یک هزار و ۶۰۰ حلقه چاه آب در شهرستان نهاوند غیر مجاز است توجه به انسداد چاه های غیر مجاز و قانونمند کردن چاه مجاز برای برداشت اصولی از آب های سفره های زیرزمینی را ضروری و کمک دستگاه قضایی و نهاد های نظارتی را می طلبد.

دهقانی در خصوص راهکار های جلوگیری از مصرف بی رویه آب زیرزمینی این شهرستان گفت: برای جلوگیری از افزایش بی رویه آب تمام چاه های مجاز باید پروانه بهینه بهره برداری دریافت کرده و علاوه بر آن نسبت به نصب کنتور حجمی هوشمند نیز اقدام کنند.

او گفت: برای جلوگیری از افت منابع آب زیرزمینی ۱۱ راهکار از سوی وزارت نیرو اعلام شده که مهمترین آن ها نصب کنتور هوشمند روی چاه های آب مجاز، مسدود کردن چاه های غیر مجاز و تقویت گشت های کم آب بر و زود بازده است.

مدیر امور آب شهرستان نهاوند افزود: با توجه به حساسیت موضوع بحران آب و خشکسالی هایی که در پی آن است در سطح استان، با هماهنگی اداره کل امور آب نسبت به اجرای بیش از ۱۱ طرح تعادل بخشی در این حوزه اقدام شده است.

 پلمب چاه های غیر مجاز، الزام نصب کنتور هوشمند، جلوگیری از کشت محصولات پر آب بر و جلوگیری از کشت دوم  از جمله طرح های تعادل بخشی حوزه آب است.

در صورت اعمال قوانین در مدت هشت سال کسری مخزن سفره آب زیر زمینی دشت نهاوند جبران می شود

دهقانی گفت: از چند سال قبل تا الان نسبت به انسداد بیش از ۲۰۰ حلقه چاه غیر مجاز اقدام و پلمب شده است تاکنون بیشترچاه های عمیق و نیمه عمیق مجهز به نصب کنتور هوشمند شده اند با توجه به اینکه کل برداشت غیر مجاز از منابع زیرزمینی شهرستان معادل ۳۵ میلیون متر مکعب در سال است و کل کسری مخزن دشت نهاوند نیز حدود ۳۵۰ میلیون متر مکعب است در صورت اعمال قوانین می توان ظرف مدت هشت سال سفره آب زیر زمینی دشت نهاوند را نجات داد و افت و کسری مخزن ایجاد شده را جبران کرد.

اکبر دهقانی گفت: میزان بارش های فروردین ماه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان از کاهش ۱۴ و نیم درصدی بارندگی در این شهرستان دارد.

 با بیان اینکه این میزان بارش نسبت به میانگین بلندمدت ۳۱ و نیم درصد کاهش داشته که وضعیت هشدار را نشان می دهد به اقدامات صورت گرفته برای جلوگیری از کاهش بیشتر منابع آب شهرستان اشاره کرد و افزود: سال گذشته ۱۸۰ چاه غیر مجاز را مطابق با قانون پلمب کردیم و امسال نیز به صورت جدی به دنبال جلوگیری از فعالیت چاه های غیر مجاز هستیم.

مدیر امور آب نهاوند نصب کنتور هوشمند روی چاه های آب کشاورزی و صنعتی را از برنامه های جدی این مجموعه عنوان کرد و گفت: سال گذشته تعدادی از چاه ها مجهز به کنتور هوشمند شدند و امسال نیز ۱۸۰ کنتور خریداری شده که آماده نصب است بر جلوگیری از کشت دوم محصولات کشاورزی با توجه به کاهش منابع آب یکی از نکاتی که باید به آن توجه شود جلوگیری از کشت دوم محصولات کشاورزی است که در این رابطه جلساتی با جهاد کشاورزی برگزار و راهکار های لازم اندیشیده شده است.

هرگونه کشت پاییزه و  بهاره از طریق پمپاژ آب سطحی تخلف است

عباس آزاد بخت دادستان عمومی و انقلاب نهاوند گفت: با توجه به پیگیری و گزارشات مختلف آمور آب و جهاد کشاورزی و منابع طبیعی نهاوند و همچنین مغایرت با قانون توزیع عادلانه آب هرگونه کشت پاییزی و کشت بهاره از طریق پمپاژ آب سطحی تخلف است و متخلفان به شدت برخورد قانونی خواهد شد.

او گفت: کشاورزانی که اقدام به کشت دوم نمایند و مجوز جهت برداشت آب زیرزمینی و سطحی نداشته باشند با تایید و پیگیری اداره منابع آب حق استفاده از آب رودخانه را ندارند.

دادستان به ممنوعیت آبیاری کشت های دیم یا آبی از طریق پمپاژ آب از رودخانه تاکید کرد و گفت: مدیریت منابع آب نهاوند هیچ مجوزی برای پمپاژ از رودخانه و آب های سطحی صادر نکرده و در صورت مشاهده و گزارش هرگونه پمپاژ از رودخانه نسبت به توقیف ادوات اقدام و خسارت و تبعات قانونی آن متوجه مالکان آن ها خواهد بود.

وضعیت آب خروجی از شهرستان نهاوند در فصل پاییز و زمستان نگران کننده است

آرش کولیوند کارشناس امور آب استان می گوید: این تمام ماجرای بحران آب شهرستان نهاوند نیست بلکه وضعیت آب خروجی از شهرستان نهاوند و استان همدان نیز نگران کننده است، اما برای جلوگیری از بحران کم آبی و بی آبی در ماده ۱۴۰ قانون برنامه پنجم توسعه آمده که وزارت نیرو موظف است با اجرای طرح های تعادل بخشی طوری عمل کند که ۲۵ درصد کسری مخزن دشت های کشور، در طول این برنامه جبران شودکه یکی از راه های آن ایجاد سد و توجه به منابع طبیعی در طرح آبخیزداری است.

او گفت: هر چند برای برون رفت استان همدان و شهرستان نهاوند از این مشکل چندین طرح آبرسانی و سد سازی در استان در حال اجراست که از جمله آن ها سد گرین است، اما هر کدام از این طرح ها نیز برای اتمام نیاز به تامین اعتبار دارند و نیازمند توجه ویژه مسئولان کشوری به مشکل بحران کم آبی استان و همت و تلاش مسئولان در جذب بودجه برای اتمام پروژه های آبی استان است.

کولیوندگفت:اگر شرایط بارش ها و مصرف خانگی و کشاورزی به همین روش باشدتهدید جدی علیه سفره های زیرزمینی است و کشاورزی نهاوند با ۷۶ هزار هکتار مرتع و زمین و باغات کشاورزی در معرض نابودی خواهد بود و شهر رودخانه های پر آب در برزخ بی آبی و خشکسالی قرار می گیرد.

میزان خروجی آب سراب گاماسیاب به یک سوم کاهش یافته است

کارشناس امور آب نهاوند گفت: امسال سخت ترین شرایط کم آبی را داریم به طوری که در فروردین ماه آب خروجی گاماسیاب را اندازه گیری کردیم در حد استفاده مرداد ماه که اوج آب آبی است قرار داریم میزان خروجی آب گاماسیاب به یک سوم رسیده است و باید در سربند های اصلی برای جلوگیری از نارضایتی کشاورزان و باغداران باید آب عادلانه تقسیم شود تا باغات و مزارع خشک نشوند.

 رودخانه دائمی گاماسیاب نهاوند یکی از سرچشمه کارون و طولانی ترین رودخانه ایران در غرب کشور به طول ۹۰۰ کیلومتر است که از دامنه کوه سنگی گرو مسیر جاده نهاوند به نورآباد لرستان و در ۱۹ کیلومتری جنوب شرقی نهاوند سرچشمه می گیرد و در امتداد کوه گرو ادامه می یابد.

سراب گاماسیاب، آب رودخانه های متعددی را مانند حرم آباد، قلقلرود و خرم رود را دریافت می کند و پس از مشروب کردن مزارع کشاورزی دشت نهاوند، به رودخانه قره سو و در ادامه به کرخه و در نهایت به هورالعظیم می پیوندد. این رودخانه در استان کرمانشاه به قره سو، در استان لرستان به سیمره و در استان خوزستان به کرخه موسوم است.

گاماسیاب از دو کلمه گاو و ماهی تشکیل شده است، در بالای سرچشمه رودخانه در قله کوه دو محل پشت سر هم وجود دارد که برف آن ها در بیشتر سال ها آب نمی شود و این دو محل در قله کوه گرو و در سمت رو به شمال آن به طرف نهاوند واقع شده است و معمولا تا اواخر تیرماه برف آن دو قسمت تا حدی ذوب می شود که در نهایت به شکل یک گاو و یک ماهی به دنبال هم نمایان می شود.

 در سفرنامه های مختلف هر کدام به نوعی از گاو و ماهی نام برده و متذکر شده اند که آن گاو و ماهی حافظ مردم نهاوند است و آب رودخانه گاماسیاب از برف های مذکور حاصل می شود.

 سرآب گاماسیاب سی ودومین اثر طبیعی ملی است که سازمان میراث فرهنگی در ۲۶ اسفند ۱۳۸۷ آن را در فهرست میراث طبیعی ایران قرار داد.

از ۱۲ هزار هکتار باغ های نهاوند  سالانه ۱۲۰ هزار تن انواع میوه برداشت می شود

علی مروت امیری مدیر جهاد کشاورزی نهاوند گفت: در شهرستان نهاوند ۱۲ هزار هکتار انواع زمین زیر کشت محصولات باغی است که از این میزان سالانه ۱۲۰ هزار تن انواع میوه بدست می آید، همچنین در شهرستان نهاوند ۷۶ هزار هکتار اراضی کشاورزی وجود دارد که ۳۶ هزار هکتار آن به صورت دیم و ۴۰ هزارهکتار آن آبی است.

او گفت: ۱۵ درصد تولیدات زراعی و ۱۸ و ۳ دهم تولیدات باغات استان همدان در شهرستان نهاوند انجام می شود که این آمار ظرفیت بالای کشاورزی نهاوند را به عنوان پایلوت محور توسعه کشاورزی استان نشان می دهد اما  در چند سال اخیر خشکسالی ضرر و زیان زیادی به باغ های نهاوند وارد کرده است.

در نهاوند بیش از ۱۷ هزار و ۵۰۰ نفر در عرصه های مختلف کشاورزی اشتغال دارند.

مدیر جهاد کشاورزی نهاوند گفت: این شهرستان در تولید سه محصول حائز رتبه برتر کشور و در تولید ۱۴ محصول حائز رتبه برتر استان همدان است و تولید سالانه ۵۵۲ هزار تن انواع محصولات زراعی نشان از ظرفیت بالای بخش کشاورزی نهاوند است.

این مسئول گفت: هرچه از ظرفیت بالای تولیدات کشاورزی و باغداری نهاوند گفته شود وهمه نهاوند را به شهر سراب های خروشان و رودخانه های بسیار و نهر های بیشمار می شناسند، اما در چند سال اخیر اغلب مناطق کشاورزی و باغداری و زراعی و شیلات نهاوند با کمبود آب و یا بحران آب مواجه هستند بنابراین مدیریت مصرف آب کشاورزی و آب شرب در شهر سراب های خروشان ایران ضروری است.

او علت مشکلات حوزه کشاورزی نهاوند را عدم استفاده کشاورزان و باغداران نهاوند از آبیاری قطره ای و سیستم آبیاری تحت فشار عنوان کرد و گفت: نگرانی ما در حوزه آب کشاورزی نهاوند و هدر دادن این سرمایه ملی دوچندان است کشاورزان با کشت بعضی از محصولات پر آب و کشت دوم محصول وآبیاری سنتی و قرغابی ۹۴ درصد آب های مفید نهاوند را هدر می دهند.

امیری گفت: درست است از گذشته تا به امروز نام نهاوند با آب و سر سبزی و رونق کشاورزی و باغداری عجین بوده، ولی استفاده های بی رویه از آب کشاورزی و شرب ممکن است نهاوند را در آینده به بیابانی خشک تبدیل کندپس باید به سمت و سوی استفاده از تجهیزات کم مصرف در بحث آب رفت و باید روش آبیاری سنتی را به آبیاری بارانی و قطره ای تغییر داد تا بتوان مانع هدررفت مقدار آبی که در این روش از بین می رودباشیم.

او گفت: بهترین راه حل ممکن در شرایط فعلی تقسیم عادلانه آب نصب کنتور هوشمند جلوگیری از کاشت دوم آموزش کشاورزان الگوی استفاده کشت تسریع در اختصاص اعتبار به سد گرین همچنین اجرای سریع کانال های بتونی آبرسانی در مزارع روستایی و ساماندهی بزرگترین نهر آب رسانی به نام نهر شعبان که اجرای این طرح ها می تواند در صرفه جویی و همچنین کاهش مشکلات شهرستان تاثیر گذار باشد.

امیری با اشاره به ساماندهی طولانی ترین انهار سنتی و به ویژه نهر شعبان نهاوند گفت: نهر شعبان از طولانی ترین انهار سنتی نهاوند است که تقریباً حدود هفت هزار بهره بردار مستقیم از آب عبوری این نهر استفاده می کنند و سالانه بیش از سه هزار و ۵۰۰ هکتار از باغات و اراضی کشاورزی شهرستان از آب این نهر مشروب می شود بنابراین ساماندهی و بتنی کردن ادامه این نهر ضروری بود که حجم قابل ملاحظه ای از آن انجام شده است.

سال سخت آبی در انتظار کشاورزان نهاوندی است

جعفر سلگی معاون فرماندارنهاوندگفت: امسال تابستان سال سخت آبی را در شهرستان نهاوند به علت کمبود بارش ها داریم و با متجاوزان و اخلال گران استفاده غیر قانونی از منابع آبی و تضییع حقابه بهره برداران در شهرستان نهاوند برخورد می کنیم.

او گفت: به علت شرایط حساس سال آبی نهاوند چندین جلسه با حضور مدیرعامل آب منطقه ای استان و سایر اعضای این شورا در محل سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد، با توجه به وظیفه ذاتی این اداره آمور منابع آب شهرستان جهت تحویل حجمی آب رودخانه گاماسیاب به سربند های اصلی وراینه، گبری، بیان، تکه، فیازمان و شعبان به نمایندگان کشاورزان زیرپوشش انهار مذکور و با توجه به کم آبی سال جاری و جهت جلوگیری از هرگونه تنش و در گیری بر اساس در صد های تعیین شده بر اساس اراضی زیرپوشش هر نهر و سوابق موجود در مدیریت مناب آب، و جهت تقسیم و توزیع بوسیله جهاد کشاورزی شهرستان نهاوند ضروری است اقدامات لازم صورت در این زمینه تحقق پذیرد.

سلگی گفت: با توجه به بحرانی بودن وضعیت منابع آبی در سال جاری با برهم زنندگان تقسیمات انجام شده و اخلال گران در امر آبرسانی جهت جلوگیری از تضییع حقابه بران به شدت برخورد خواهد شد و در این خصوص هیچگونه مماشاتی صورت نخواهد گرفت.

با توجه به اهمیت این موضوع بعد از شنیدن صحبت ها و نظر های مسئولان به میان کشاورزان و باغداران نهاوندی رفتیم تا نظر و دیدگاه آنان هم در این زمینه جویا شده باشیم.

حسین مراد نادری عضو شورای روستای تکه و کشاورز بخش مرکزی نهاوند می گوید: در طول ۷۰ سال سنم مشکلات کم آبی و خشکسالی مانند امسال ندیدم باغ من حدود ۲۵ روز است در این گرمای تابستان آب نخورده بسیاری از محصولاتمان از بین رفته مسئولان باید به طرح تقسیم آب و عادلانه توزیع کردن آن توجه کنند چرا بعضی از روز ها ۴ روز آب مارا قطع می کنندخصوصا اینکه اقتصاد مردم روستا های نهاوند بر پایه کشاورزی و باغداری است.

او گفت: نهاوند قطب کشاورزی و باغداری غرب کشور و استان همدان است و روستای ما از قدیم که خیلی از نقاط نهاوند باغ نداشتند دارای باغ و بیشه بوده است و چند سالی است در معرض خشکسالی و قطع درختان قرار داریم نهاوند از نظر منابع آب ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است، اما به دلیل نبود تاسیسات مطمئن آبی، عدم کانال های بتنی آبیاری و مجهز نبودن اراضی کشاورزی به آبیاری تحت فشار سالانه مقدار زیادی از آب رودخانه ها و سراب ها و چاه های نهاوند هدر می رود و کشاورزان نهاوند برای تامین آب زراعی خود در فصل بهار و تابستان با مشکلات مواجه می شوند.

محمد خزایی کشاورز منطقه خزل نهاوند دیگر کشاورزی بود که از مشکلات می گوید: او از مسئولان می خواهد به داد این قشر سختکوش برسند و مشکل کم آبی کشاورزان نهاوند را حل کنندزیرا کم آبی اغلب اراضی کشاورزان نهاوندی را به شدت تهدید می کندبرای جلوگیری از بروز خسارت به کشاورزان باید تمهیدات مناسبی اندیشیده شود.

او گفت: درست است مسافران و گردشگران زیادی به سراب های نهاوند در فصول بهار و تابستان می آیند و از ظاهر سرسبز و درختان آراسته، سراب های خروشان وآب و هوای مناسب و خاک حاصلخیز نهاوند چنین به نظر می رسد گویا این نواحی مشکل کمبود آب برای کشاورزی و آبیاری وجود ندارد و تولید محصولات زراعی با حداکثر راندمان و کیفیت صورت می گیرد در حالیکه عدم توزیع و پراکنش مناسب آب، هرز رفتن آب رودخانه ها و سراب ها و چاه های نهاونددر فصول پاییز و زمستان و کند بودن کار ساخت سد گرین نهاوند و نبود کانال های بتنی آبرسانی و تحت پوشش نبودن اراضی کشاورزی نهاوند به آبیاری تحت فشار و قطره ای باعث بروز حجم عظیمی از مشکلات و گرفتاری ها شده که کشاورزی منطقه نهاوند را به شدت تحت الشعاع قرار می دهد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

کلید واژه :

نهاوند

،

شهر رود های خروشان درخطر خشکسالی

ثبت نظرات
captcha