کد خبر : ۳۵۰۰۲۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

خرد شدن اراضی بزرگترین تهدید برای کشاورزی گلستان است

گرگان-دبیر خانه کشاورز گفت: خرد شدن اراضی تهدید جدی برای کشاورزی استاناست زیرا اگر اراضی کشاورزی از حد مشخصی کوچکتر شوند دیگر توجیه اقتصادی برای کار کشاورزی نخواهند داشت.

خرد شدن اراضی بزرگترین تهدید برای کشاورزی گلستان است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، علی قلی ایمانی  اظهار کرد: خرد شدن اراضی کشاورزی بزرگترین عاملی است که کشاورزی مار را تهدید می کند.

دبیر خانه کشاورزی افزود: متأسفانه در اکثر شهرهای استان شهرک های صنعتی احداث شده و مرغوب ترین زمین های کشاورزی را زیر بتن و سیمان دفن کرده اند که اگر مردم به اهمیت این زمین های کشاورزی پی ببرند به حال آن خواهند گریست.

وی اضافه کرد: نیاز غذایی ما متصل به زمین های کشاورزی است که اگر ما هر روز این زمین ها را کاهش دهیم قوت ما کاهش پیدا کرده و وضعیت مناسبی نخواهیم داشت.

ایمانی ادامه داد: متأسفانه افراد مرفه در جای جای استان اقدام به ساخت خانه باغ، فنس کشی و جاده سازی در اراضی کشاورزی کرده اند و و در دور افتاده ترین نقاط آب، برق و گاز می برند و این در حالی است که یک کشاورز بخواهد برای حفاظت از موتور چاه خود یک موتورخانه بسازد آنقدر سختگیری می کنند که کشاورز پشیمان می شود.

دبیر خانه کشاورز تصریح کرد: موضوع دیگری که باعث خرد شدن اراضی کشاورزی می شود موضوع ارث است و به دلیل آنکه بحث مالکیت شخصی و شرعی در میان است باید از طریق مراجع و مجلس شورای اسلامی قانون وضع شود که جلوی خرد شدن اراضی گرفته شود.

وی تصریح کرد: در تقسیم ارث و میراث گاهی اراضی کشاورزی آنقدر کوچک می شود که دیگر توجیه اقتصادی برای کشاورزی ندارد زیرا وقتی زمین های کشاورزی از یک حدی کوچک تر شوند دیگر نمی توان از ماشین آلات کشاورزی بهره گرفت و بهره وری به شدت افت می کند.

ایمانی گفت: باید به دنبال تجمع اراضی تحت عنوان شرکت های سهامی زراعی، تعاونی های مردم نهاد تولید، یکپارچه سازی اراضی با حفظ حقوق مالکیت افراد باشیم که هم الگوی کشت را رعایت کرده و هم از تکنولوژی، مکانیزاسیون و آبیاری مدرن در اراضی استفاده کنیم تا بهره وری در اراضی افزایش یافته و کشاورزی اقتصادی شود.

دبیر خانه کشاورز ادامه دارد: در غیر این صورت هر روز شاهد کوچک تر شدن و غیر قابل کشت شدن زمین های کشاورزی خواهیم بود و سرنوشتی مثل استان های مازندران و گیلان خواهیم داشت که بخش اعظمی از زمین های مرغوب کشاورزی آنها تبدیل به ویلا و خانه باغ شده است و این به معنای نابودی اراضی و تهدید بزرگ برای کشاورزی کشور است.

منبع: مهر

کلید واژه :

خرد شدن اراضی بزرگترین تهدید برای کشاورزی گلستان است

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha