کد خبر : ۳۵۰۰۱۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

عروق خونی حافظه دارند

شبکه عروق خون می توانند در طول زمان سازگار شوند و نوعی حافظه تشکیل دهند

عروق خونی حافظه دارند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، شبکه های خونی در طول زمان تطبیق می یابند و از این طریق نوعی حافظه را تشکیل می دهند. این یافته کلیدی مطالعه جدید محققان موسسه ماکس پلانک برای پویایی و خودسازمانی در گوتینگن و دانشگاه فنی مونیخ است.آن ها نشان می دهند که ساختار شبکه عروق خونی پویا است و می تواند با عوامل خارجی سازگار شود.

به طور خاص، دانشمندان دریافتند که اتصالات به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند، بیشتر ضعیف می شوند تا زمانی که در نهایت ناپدید شوند.سیستم عروقی در بدن ما جریان ثابتی از مواد مغذی، هورمون ها و سایر منابع را فراهم می کند، بنابراین انتقال کارآمد را تضمین می کند.

محققین کومال باتاچاریا، دیوید زویکر و کارن علیم بررسی کردند که چگونه چنین شبکه ای می تواند در طول زمان خود را تطبیق داده و تغییر دهد.

آن ها با استفاده از شبیه سازی های کامپیوتری، شبکه را مدل سازی کردند و قوانین سازگاری را برای اتصالات آن شناسایی کردند.

کارن علیم نویسنده مسئول این مطالعه گفت: ما دریافتیم قدرت یک اتصال در یک شبکه به جریان محلی بستگی دارد. این بدان معنی است که پیوند هایی با جریان پایین زیر یک آستانه مشخص، بیشتر از بین می روند تا زمانی که در نهایت ناپدید شوند.

از آنجایی که مقدار مواد بیولوژیکی برای ساخت سیستم عروقی محدود است و باید به شیوه ای کارآمد استفاده شود، این مکانیسم روشی جالب برای ساده کردن سیستم عروقی ارائه می دهد.تغییرات در شبکه پایدار است هنگامی که یک اتصال به دلیل نرخ جریان کم بسیار ضعیف شده است، بازیابی آن اتصال بسیار دشوار است.

یک مثال معمول برای این انسداد یک رگ خونی است که در موارد بد حتی ممکن است منجر به سکته شود. در طول سکته، برخی از رگ های خونی در ناحیه خاصی از مغز به دلیل انسداد جریان خون بسیار ضعیف می شوند.

ما دریافتیم که در چنین حالتی، سازگاری ها در شبکه دائمی هستند و پس از رفع مانع حفظ می شوند. می توان گفت که شبکه ترجیح می دهد به جای رشد مجدد اتصالات ضعیف تر، جریان را از طریق اتصالات قوی تر موجود تغییر مسیر دهد.

کومال باتاچاریا، نویسنده اصلی این مطالعه توضیح می دهد که جریان باید برعکس باشد. با این درک جدید از حافظه شبکه خونی، محققان اکنون می توانند توضیح دهند که جریان خون حتی پس از برداشتن موفقیت آمیز لخته به طور دائمی تغییر می کند. این قابلیت حافظه شبکه ها را می توان در سایر سیستم های زنده نیز یافت.

منبع: سایت مدیکال نیوز - باشگاه خبرنگاران جوان 

کلید واژه :

عروق خونی حافظه دارند

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha