کد خبر : ۳۵۰۰۱۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

راهکارهای جهان برای مقابله با امواج گرما

شهرهای سراسر جهان در حال آزمایش راهکارها و ابتکارات خنک کننده از جمله سبز کردن شهرها هستند.

راهکارهای جهان برای مقابله با امواج گرما

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، با توجه به تحقیقات جدید دانشمندان، تغییر آب وهوا علت محتمل گرماست. بن کلارک، از محققان این مطالعه و دانشمند محیط زیست در دانشگاه آکسفورد، به رویترز گفت: تقریبا همه موج های گرما در سراسر جهان به دلیل تغییرات آب وهوایی شدیدتر و محتمل تر شده اند.

این گروه دریافت که تغییرات آب وهوایی موج های گرما را مکرر و داغ تر می کند و در دمای یک درجه سانتی گراد به اوج خود می رساند. موج گرمای مرگبار در هند و پاکستان در آوریل ۳۰ برابر بیشتر شد.

دنیا برای مقابله با  امواج گرما چه کاری می تواند انجام دهد؟

 کشورهای مختلف با توجه به شرایط خاص خود راهکارهایی برای مقابله با گرما ارائه کردند که در ذیل به چند مورد اشاره شده است.

 سبز شدن شهری

ایجاد دیوارها، سقف ها و دالان های سبز می تواند به شهرها در مناطق با بارندگی بیشتر ازجمله در اطراف استوا و شمال اروپا کمک کند زیرا بخار آب منتشر شده توسط گیاهان در طول فتوسنتز اثر خنک کننده دارد.

 معماری سنتی

نتایج مطالعه ای نشان می دهد که معماری سنتی از جمله کوچه های باریک که سایه ها را به حداکثر می رساند، حیاط های داخلی و مصالح ساختمانی منعکس کننده و جاذب رطوبت مانند سنگ آهک می تواند به خنک کردن مناطق شهری کمک کند. سقف های رنگ روشن و خنک کننده نیز می تواند راهکاری برای کاهش گرما باشد.

نامگذاری امواج گرما

 آتن، پایتخت یونان، یک مدیر ارشد برای گرما منصوب کرده که در حال حاضر اولین مدیر گرمای جهانی است که به صورت آزمایشی امواج گرما را بر اساس سطح تهدید مشابه هشدارهای طوفان طبقه بندی می کند. وی از یک الگوریتم پیش بینی های آب وهوا و میزان مرگ ومیر گذشته استفاده می کند تا به ساکنان نشان دهد که گرما چقدر می تواند خطرناک باشد.

 خنک کننده غیرفعال

 نتایج تحقیق دیگر در ایالات متحده نشان داد که راهبردهایی مانند سایه و تهویه طبیعی می تواند فشار روی تهویه مطبوع را تا ۸۰ درصد کاهش دهد.

مکان های خنک

در سرتاسر جهان، شهرها در حال آزمایش تکنیک های خنک کننده ازجمله شبکه بدون خودرو  و یا خیابان های خنک هستند.

منبع:  باشگاه خبرنگاران جوان

کلید واژه :

راهکارهای جهان برای مقابله با امواج گرما

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha