کد خبر : ۳۵۰۰۰۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کاهش ۲۳ درصدی بارش باران در کردستان

مدیر مرکز پژوهشی علوم و مهندسی آب دانشگاه کردستان گفت: بارش باران در استان از ابتدای فصل زراعی ۳۵۰ میلیمتر بوده که نسبت به میانگین بلندمدت در ۲۳ درصد کاهش داشته است.

کاهش ۲۳ درصدی بارش باران در کردستان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر سامان نیک مهر در رابطه با کمبود آب و ضرورت صرفه جویی در مصرف آن گفت: با توجه به اینکه بحث تغییر اقلیم و گرم شدن کره زمین در چند سال اخیر همه دنیا را تحت تاثیر قرار داده، خاورمیانه و کشور ما هم نه تنها از این قاعده مستثنی نیست بلکه در این منطقه بسیار شدیدتر بوده است.

او می گوید: پدیده تغییر اقلیم را می توانیم در پارامتر های جوی مثل بارش و دما ببینیم به طوریکه میانگین دمای سالانه در حال افزایش است و همچنین آمار ها نشان می دهد نزولات جوی در حال کاهش است و نوع بارش و الگوی بارش تغییر پیدا کرده و حتی جابه جایی در فصل بارش رخ داده است.

این استاد دانشگاه گفت: بارش ها در کل کشور از ابتدای سال آبی برابر با ۱۶۱ میلیمتر بوده که نسبت به میانگین بلند مدت ۲۸ درصد کاهش داشته است و در کردستان نیز از ابتدای فصل زراعی تا کنون ۳۵۰ میلیمتر بوده که نسبت به میانگین بلندمدت در استان ۲۳ درصد کاهش پیدا کرده است.

او این آمار ها را گواهی بر تغییر اقلیم دانست و گفت: میزان کل حجم آب ذخیره شده در مخازن سد های کشور حدود ۲۷ میلیارد متر مکعب بوده که نسبت به مقدار مشابه در سال گذشته ۷ درصد کاهش داشته است.

دکتر نیک مهر می گوید: با توجه به شدت تنش آبی راهکار کوتاه مدت برای آن وجود ندارد و اکثر راهکار ها میان مدتی و بلندمدتی هستند.

او گفت: تنها راهکار کوتاه مدتی که بتواند موثر واقع شود، آموزش و تغییر الگوی مصرف در بخش های مختلف است که می توانیم با استفاده از آموزش و فعالیت های فرهنگی به سمت درست مصرف کردن و الگوی صحیح مصرف گام برداریم و از هدررفت آب جلوگیری کنیم.

عضو هیات علمی دانشگاه کردستان با تاکید بر ضرورت تغییر ساختار و چارچوب مدیریت و حکمرانی منابع آب در کشور گفت: مدیریت یکپارچه منابع آب، مدیریت تقاضا، استفاده از بازچرخانی پساب در مصارف، استفاده از آب خاکستری در مصارف مختلف، ذخیره سازی آب باران و رواناب ها، استفاده از کشاورزی دقیق و آبیاری هوشمند و اینترنت اشیا در بخش کشاورزی، تلاش برای یکپارچه سازی اراضی کشاورزی، اصلاح الگوی کشت، ایجاد بازار آب و ارتقای بهره وری آب مجموعه عملیات های میان مدت و بلندمدتی هستند که باید به سمت آن ها برویم تا بتوانیم از تنش آبی خارج شویم.

او می گوید: سهم آب های زیرزمینی در تامین نیاز های مختلف ما ۵۴ درصد است و این نشان می دهد که بار سیاست های دولت برای برداشت و تامین آب بر روی آب های تجدیدناپذیر یا منابع آب زیرزمینی است که در کشور های توسعه یافته کاملا برعکس است و کمتر از ۳۰ درصد منابع آبی از منابع آب زیرزمینی تامین می شود و این امر موجب شده ما دچار ورشکستگی آبی شویم به این معنا که میزان برداشت آب نسبت به میزان دارایی و یا آب در دسترس بیشتر است و این نتیجه سیاست های اشتباه و نادرست در حکمرانی آب در کشور بوده است.

به گفته دکتر نیک مهر حفاظت، کنترل و بهره برداری از منابع آب سطحی و زیرزمینی، مدیریت یکپارچه و جامع، تعادل بخشی بین منابع و مصارف آب، توسعه پایدار کشور و افزایش بهره وری آب، حفاظت و پایداری کمی و کیفی منابع آب و همچنین گسترش آگاهی عمومی و توسعه فناوری و دانش در راستای علاج بخشی این مشکل می توانند موثر باشند.

او به وضعیت دشت های شرقی کردستان نیز گریزی زد وگفت: بخش شرقی استان، دشت های حاصلخیز و قطب زراعت و کشاورزی کردستان است، اما متاسفانه میزان بارش و آورد رودخانه ها در این بخش نسبت به بخش غربی بسیار ضعیفتر است به طوریکه در چند سال اخیر افت شدیدی در سطح آبخوان قروه و دهگلان داشتیم و متاسفانه جزء دشت های ممنوعه کشور شده اند.

این استاد دانشگاه کردستان از سیاست های انتقال آب بین حوضه ای که نتیجه آن انتقال آب از استانی به استان دیگر است انتقاد نمود و گفت: این سیاست ها جز تنش های قومیتی، اجتماعی و سیاسی چیزی به دنبال نداشته و این راهکار ها راهکار های نادرست، ناکارآمد و موقتی در حل مسئله بحران آب در کشور هستند که می توان به طور نمونه در استان کردستان به جای این سیاست ها از پتانسیل های آب موجود در غرب استان استفاده بهینه تری نمود و با انتقال آب به شرق استان از بار برداشت بی رویه آب های زیرزمینی که در حوزه کشاورزی استان مصرف می شود، اندکی کاست.

او می گوید: بخش کشاورزی بیشترین میزان مصرف آب در ایران را دارد، ۶۰ درصد آب مصرفی در بخش کشاورزی هدر می رود که این مقدار در کشور های توسعه یافته کمتر از ۲۵ الی ۳۰ درصد است و این امر دلایل مختلفی دارد که از آن جمله می توان به کشاورزی سنتی و آبیاری سطحی، عدم رعایت الگوی کشت مناسب، عدم بهره برداری نامناسب و ضعیف از سامانه های آبیاری، عدم انطباق طراحی و بهره برداری در سامانه های آبیاری و تلف شدن آب برای ضایعات محصولات کشاورزی اشاره کرد.

دکتر نیک مهر با اشاره به اینکه حداقل ۳۰ درصد کل آب شرب در شبکه های انتقال و توزیع به دلیل فرسودگی تلف می شود، گفت: این در حالیست که استاندارد جهانی تلفات آب در شبکه های انتقال و توزیع بین ۹ الی ۱۲ درصد است.

این استاد داشنگاه گفت: استفاده از شیرآلات مدرن و هوشمند، بازدید و تعمیر لوله کشی های آب، استفاده از سردوش هوشمند، موکول کردن آبیاری فضای سبز به عصر ها و غروب ها، قرار دادن کولر ها در سایه برای جلوگیری از تبخیر و هدر رفت آب، چک کردن شناور کولر، کاهش زمان استحمام و مسواک زدن، استفاده از حداکثر ظرفیت ماشین های ظرفشویی و لباسشویی از جمله اقداماتی است که در طول روز برای کاهش مصرف خانگی بکار بگیریم.

به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه کرستان برگزاری سمینار ها و نشست ها می تواند بسیار سازنده و راهگشا باشد به طوریکه ما در کنفرانس ها و نشست هایی که به وفور توسط مرکز پژوهشی آب دانشگاه برگزار می کنیم، سعی کرده ایم این موضوع را همواره به صورت یک زنگ خطر و هشدار به اطلاع جامعه برسانیم و در جهت روشن سازی افکار عمومی گام برداریم همچنین راهکار ها و راه حل هایی را استخراج کنیم.

نیک مهر مشکل این سمینار ها و نشست ها را معطوف شدن به بیان مشکلات دانست و افزود: در واقع مسئله آموزش مسئله ای نیست که فقط و فقط بتوان از طریق بخش آکادمیک و در نشست ها و وبینار ها انجام داد بلکه آموزش نیاز به کار اساسی دارد چنان که در کشور های پیشرفته قبل از ورود به مدرسه این آموزش ها به کودکان داده می شود و از کودکی نهادینه می شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان 

کلید واژه :

کاهش ۲۳ درصدی بارش باران در کردستان

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha