کد خبر : ۳۵۰۰۰۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

باور مسئولین، سد راه دانش بنیان شدن صنایع/ به جای صنعت، کارخانه داریم!

یکی از معضلات عمده در بخش های صنعتی، معدنی و تجاری کشور ما، ضعف به کارگیری فناوری های توسعه داده شده است و برای غلبه بر این ضعف، لازماست فناوری های توسعه یافته در دیگر بخش ها، به بخش صنعت، معدن و تجارت رسوخ پیدا کنند. اما مهمترین موانع سر راه این استراتژی کلیدی چیست؟

باور مسئولین، سد راه دانش بنیان شدن صنایع/ به جای صنعت، کارخانه داریم!

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،  شهین مردانی: صنایع کوچک و متوسط علیرغم اینکه نقش مهمی در اشتغال زایی و توسعه متوازن اقتصادی دارند، به دلیل محدودیت ها و چالش های متعددی که با آن مواجه هستند، مورد حمایت دولت ها و سازمان های توسعه ای قرار دارند. یکی از معضلات عمده در بخش های صنعتی، معدنی و تجاری کشور ما، ضعف توسعه فناوری و نووآوری و حتی به کارگیری فناوری های توسعه داده شده است و برای غلبه بر این ضعف، الزم است فناوری های توسعه یافته در دیگر بخش ها، به بخش صنعت، معدن و تجارت رسوخ پیدا کنند؛ با توجه به این ضعف، تقویت رسوخ فناوری و ارتقاء ظرفیت نوآوری با استفاده از توانمندی های موجود در کشور در این بخش ها، می تواند زمینه سواز بهبود بهره وری و افزایش ارزش افزوده محصولات تولیدشده در کشور باشد.  با توجه به نیاز مبرم کشور برای استفاده از این فناوری ها موانع بسیاری بر سر راه آنها قرار دارد که در همین راستا با  «سعید سرکار»، دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو به گفت و گو نشستیم که شرح  آن را در زیر می خوانید: 

در این گفت و گو می خوانید:

* موانع رسوخ فناوری در صنعت

*شعارهای انتخابی مقام معظم رهبری تاریخ مصرف ندارند

* عدم خودباوری؛ اصلی ترین چالش میان فناوری و توسعه صنعت

* نبود باور مسوولان به دانش نخبگان ایرانی

*  سازمان ها محصول تاییدی خود را برای مصرف انتخاب نمی کنند

* ما در ایران صنعت نداریم؛ آنچه که داریم کارخانه است 

* کارخانه یک موجود ایستا است؛ صنعت یک موجود پویا و زنده است

فارس: مرحله کلیدی ورود فناوری به صنت چیست؟

* پشتوانه مردمی، شاه کلید موفقیت فناوری 

سرکار: ما اگر میخواهیم کاری در کشور انجام دهیم تا مادامی که اهداف و برنامه هایمان مردمی نشود، ضریب موفقیت آن خیلی کم است و ضریب نفوذ آن کاهش پیدا می کند؛ مسیری هم که حضرت امام برای انقلاب رفتند هم این بود که انقلاب موفق نشد مگر اینکه مردمی شد؛ هر اقدامی بدون پشتوانه مردمی حتی اگر بگوییم غیر ممکن نیست اما هیچ وقت به بلوغی که لازم است دست نمی باید و به شکوفایی نمی رسد. بنابراین اگر پولی برای توسعه فناوری هزینه می شود، مردم بایست مطلع شوند و در جریان قرار بگیرند که چگونه ده ها برابر این پول به خود مردم برمی گردد؛ این موضوع باید بسیار واضح و شفاف برای مردم تبیین شود؛ این پول گاهی وارد صنعت می شود، گاهی اشتغال زایی می کند، گاهی با این پول ها  محصولاتی ساخته می شود که در تولید ثروت ملی و ارتقا کیفیت زندگی مردم تاثیرات شگرفی دارد؛ خیلی از مردم ممکن است به طور مستقیم یا غیر مستقیم با محصولات نانو برخورد کنند ولی حقیقتا در جریان قرار نگیرند که این محصول نانو بود ولی در همین حد هم خیلی ارزشمند است.

فارس: آشنایی مردم با محصولات نانو در چه اندازه ای است؟

* لزوم آگاه بخشی و اطلا رسانی بیشتر

سرکار: احساسی که مردم دارند این است که نانو یعنی ارتقای کیفیت و بهبود عملکرد و مسائلی از این قبیل و به طور کلی این ذهنیت مثبت وجود دارد. اما زمانی که یک بیمار سرطانی به پزشک مراجعه می کند و داورهایش تجویز می شود طبیعتا پزشک به بیمار نمی گوید که این داوری نانو هست که درمان موثر دارد و در عین حال که بسیار مبلغ ناچزی نسبت به نمونه خارجی پرداخت می کند اثربخشی بهتری در درمان دارد. در حالی که اگر قرار بود نمونه خارجی استفاده شود فرد باید به ازای هر شیشه ۲۵ میلیون تومان پرداخت می کرد و حالا که بومی شده هر تزریق کمتر از یک میلیون تومان است. نکته اصلی اینجاست: «مردم در این نقطه ها نمی دانند نانوتکنواوژی در زندگی آنها رسوخ کرده است»؛ مثال هایی از این قبیل زیاد است. اطلاع رسانی که رسانه انجام می دهد حداقل بخش هایی از مردم را آگاه می کند و جامعه خبرنگاران رسالت مهمی در برابر این موضوع دارند. 

فارس: علل عدم استفاده از این فناوری های نوظهور در صنعت چیست؟

*  هرکاری که شما در حوزه علم و فناوری تصور کنید؛ نانو در آن حرف برای گفتن دارد

سرکار: لازم است من ابتدا ویژگی تکنولوژی نانو را بگویم که یک فناوری فرابخشی است؛ به این معنا که در همه بحث های علمی نظیر فیزیک، نانوفیزیک، شیمی، نانوشیمی، مواد، نانومواد، در پلیمرها نانوپلیمر در حوزه نفت نانوکاتالیست ها، نانوکامپوزیت ها و  همچنین نانوداروها، نانو الکترونیک و الی آخر می توان به نانوتکنولوژی پرداخت؛ به این معنی که هرکاری که شما در حوزه علم و فناوری تصور کنید؛ نانو در آن حرف برای گفتن دارد؛ در رابطه با کاربرد هم همین ویژگی را دارد؛ ما هیچ صنعت یا فردی را نمی توانیم متصور شویم که نانو در آن صنعت یا برای آن فرد در زندگی اش وارد نشود. نانوتکنولوژی در تمام شئونات زندگی مردم وارد می شود و جامع مخاطبانش همه صنایع و همه مردم است. در نانو تکنولوژی یک سری فناوری ها مبتنی بر علم نانو توسعه پیدا می کند که این ها به خودی خود منشا یک طراحی و ساخت محصولات جدیدی برای عرضه به بازار هستند و مستقل هستند.

هیچ صنعت یا فردی را نمی توانیم متصور شویم که نانو در آن صنعت یا برای آن فرد در زندگی اش وارد نشود.

 

بنابراین شرکت های دانش بنیان مبتنی بر یک فناوری شکل می گیرند و آن فناوری تبدیل به یک محصول می شود و برای ان محصول بایست یک واحد تولیدی شکل بگیرد تا آن را به بازار عرضه کند که این روند در حال حاضر اجرا می شود. در بخش دیگر نانو باید با صنعت ارتباط برقرار کند.

 

 فارس: نانوتکنولوژی را چطور تقسیم و دسته بندی می کنید؟

 * محصولات نوآورانه در عرصه جهانی به دنیا عرضه کنیم نه اینکه ما پیرو یا مقلد باشیم

سرکار: ما نانو تکنولوژی را به سه بخش تقسیم می کنیم: فاز اول: شما دانش و توانمندی سنتز و ساخت مواد نانو را داشته باشید که ما حدود ۹۰ درصد دانش فنی مواد نانو را داریم و در آنجاهایی که کاربرد صنعتی پیدا می کند به صورت انبوه تولید و درصنعت استفاده می شود، فاز دوم: رسوخ فناوری نانو در صنایع موجود است؛ پیام ما به صاحبان صنایع این است که اگر امروز از فناوری نانو استفاده نکنید و برای آن برنامه ریزی نداشته باشید در آینده نزدیک شما رقابت پذیری و بازارهایتان را از دست خواهید داد؛ به این دلیل که استفاده از فناوری نانو در صنایع مرسوم کیفیت و کارایی محصولات را ارتقا می دهد و در بعضی از موارد حتی قیمت را کاهش می دهد. بنابراین در عرصه رقابت اگر صنعتی از این فناوری بهره مند نشود شرکت ها و صنایع رقیب محصولاتی با کیفیت و کارایی بالاتر تولید و به بازار عرضه می کنند و طبیعتا این شرکت ها و صنایع از گردونه رقابت خارج و بازارشان را از دست می دهند. فاز سوم: نانو تکنولوژی هوشمند است یعنی مواد هوشمند، پارچه های هوشمند، رنگ هوشمند و داروهای هوشمند که این ارزش افزوده بالایی در این فاز نهفته است. یعنی ما نبایستی سرگرم به فاز اول و دوم شویم و دلمان را به این خوش کنیم که ما خیلی پیشرفته ایم؛ در این فاز سوم چون ارزش افزوده خیلی بالایی دارد ما بایستی تمرکز کنیم و با خلاقیت و نوآوری محصولات نوآورانه در عرصه جهانی به دنیا عرضه کنیم نه اینکه ما پیرو یا مقلد باشیم. 

 

 نانو تکنولوژی هوشمند است یعنی مواد هوشمند، پارچه های هوشمند، رنگ هوشمند و داروهای هوشمند که این ارزش افزوده بالایی در این فاز نهفته است. 

 

فارس: باوجود پیشرفت قابل ملاحظه در این فناوری نوظهور علت برآورده نشدن انتظارات چیست؟

* شعار های سالانه تاریخ مصرف ندارند 

سرکار: در ادامه فاز دوم که مطرح کردم؛ نانو در۱۸ حوزه صنعتی مانند صنعت سلامت که شامل تشخیص دارو و درمان می شود ورود کرده و بیش از ۱۰۰ محصول فناورانه برای این بخش تولید کرده؛ در صنعت ساختمان نیز ورود کرده و حدود ۱۳۰ محصول در این حوزه دارد؛ در حوزه نفت و پتروشیمی، خودرو، هواپیما، ریلی، نساجی، کشاورزی، آب و محیط زیست،ولوازم خانگی و الی آخر نیز ما محصولات متعددی تولید کردیم. در حال حاضر ما حدود ۱۲۰۰ محصول تایید شده در بازار داریم که بخشی از آنها محصولات مستقل هستند یعتی مبتنی بر فناوری تولید شده و پس از آن وارد بازار شده اند؛ بخشی دیگر محصولات موجود را ارتقا دادند و محصولات مبتنی بر فناوری نانو هستند. بنابراین از این منظر فوق العاده ظرفیت خوبی در کشور ایجاد شده است اما دلیل اینکه چرا انتظاری که داریم بروارده نشده؟ در این زمینه عوامل متعددی وجود دارد؛ شعارهای سال که توسط رهبری انتخاب و اعلام می شود را مکمل یکدیگر و در سلسله مراتب ببینیم و این طور تصور نکنیم که با تمام شدن سال دوران شعاری که مقام معظم رهبری انتخاب کرده اند نیز تمام می شود؛ شعارها تاریخ مصرف ندارند و مکمل یکدیگرند ما باید با این شعارها مانند جهش تولید، مانع زدایی نگاه ویژه داشته باشیم و به آنها بپردازیم؛ وقتی صحبت از مانع می شود منظور مشکلاتی است که افراد بر سر گرفتن مجوز، استاندارد، ترخیص جنس از گمرک، مالیات و تامین آب و برق و به طور کلی سیستم بروکراسی کشور است؛ همه این موارد درست است اما همه اینها روی هم شاید ۲۰ درصد موانع را شامل می شود؛ ۸۰ درصد موانع مربوط به نبود باورها است؛ نبود خودباوری و خوداتکایی؛ موانع ما فرهنگی است. برخی از مسوولان ما فناوری هایی که محققان و نخبگان توسعه داده اند و در سطح کشورهایی اروپایی است را باور ندارند و مانع تراشی می کنند. به عنوان مثال به برخی از شرکت های دانش بنیان گفته می شود، اگر محصولات خود را به کشورهایی اروپایی به فروش رساندید ما هم از شما خریداری و حمایت می کنیم؛ در حالی که این امر عملا غیر ممکن است؛ محققی که مسوول کشور خودش به آن اعتماد نکرده چطور اعتماد کشور خارجی را جلب کند.

۸۰ درصد موانع توسعه فناوری ها در صنعت مربوط به نبود باورها است؛ نبود خودباوری و خوداتکایی؛ موانع ما فرهنگی است.

 

فارس: وضعیت نسبت به محصولی که خود سازمان ها تایید می کنند چطور است؟

 * سازمان ها محصول تاییدی خود را برای مصرف انتخاب نمی کنند/ ما در ایران صنعت نداریم؛ آنچه که داریم کارخانه است 

 نهادها، سازمان ها و وزاتخانه ها آن طور که شایسته است از نخبگان و شرکت های دانش بنیان حمایت نمی کنند و به آنها اعتماد ندارند؛ گاها خود وزارت بهداشت یا وزارت نفت محصولی را تایید کرده و گواهی تاییدیه آن توسط این سازمان ها ثبت و صادر شده اما درنهایت خود این نهادها به محصول داخلی توسعه داده شده اعتماد نمی کنند و آن را برای مصرف انتخاب نمی کنند. حقیقت این است که موانع فرهنگی بسیار مانع جدی تری نسبت به موانع فیزیکی است. اینکه چرا صنعت به اندازه ای که بایستی و انتظارمان هست از فناوری نانو و محصولات آن استقبال نمی کند بخش عمده ایش به نبود باور به توان داخلی بازمی گردد و مورد دوم این است که ما در کشور به ندرت صنعت داریم، ما در ایران بیشتر کارخانه داریم و کارخانه یعنی ساخت سوله، واردات ماشین آلات از خارج، مواد اولیه را تامین می کنیم و کارگر را پای خط تولید به کار می گیریم؛ به آنها آموزش میدیم و به عنوان مثال پنبه میدهیم نخ می گیریم و نخ می دهیم، پارچه می گیریم و پس از ۱۰ سال کیفیت آن پارچه ها به علت فرسودگی ماشین آلات از روز اول ضعیف تر است.

کارخانه یک موجود ایستا است؛ درحالی که صنعت یک موجود پویا و زنده است. زمانی ما می توانیم ادعا کنیم که صنعت داریم که صاحب تکنولوژی باشیم

 

کارخانه یک موجود ایستا است؛ یک موجود مرده است و درحالی که صنعت یک موجود پویا و زنده است و زمانی ما می توانیم ادا کنیم که صنعت داریم که صاحب تکنولوژی باشیم؛ یعنی آن صنعت مبتنی بر دانش، توانایی، فناوری و تکنولوژی خودمان باشد و بایستی خودمان ماشین ساز باشیم و خط تولید را خودمان طراحی کنیم و سازنده آن باشیم؛ اگر این روند را در پیش بگیریم هم تکنولوژی را روز به روز ارتقا می دهیم و هم ماشین آلات را چند سال یکبار متناسب با شرایط ارتقا می دهیم. دانش که ارتقا یابد، نتیجه آن ارتقای کیفیت، بهره وری و کارایی آن سیستم و محصول است و ما همزمان برای اینکه صنعت را زنده نگه داریم پس ناچارا تکنولوژی و فناوری های جدید را متناسب با نیازهایمان توسعه می دهیم. 

 

منبع: فارس

انتهای پیام/

کلید واژه :

باور مسئولین

،

سد راه دانش بنیان شدن صنایع

،

به جای صنعت

،

کارخانه داریم!

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha