کد خبر : ۳۴۹۹۹۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

دود دخانیات در چشم جوان تر ها

کاهش سن اعتیاد به مواد مخدر و افزایش مصرف دخانیات در میان خانم ها زنگ خطری است که تا دیرتر نشده باید آن را جدی گرفت.

دود دخانیات در چشم جوان تر ها

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، با وجود تمام طرح ها و شعار های مبارزه با دخانیات، دود آن را در بیشتر مکان های عمومی و محافل خصوصی و خانوادگی می توان دید؛ در بوستان ها کم نیستند پسران و دخترکانی کم سن و سال که قلیان می کشند و سیگار.

دکه هایی که بی توجه به هر قانونی، به هر مشتری از راه رسیده ای، سیگار می فروشند و زنانی که سیگار در دست، تظاهر به روشنفکری و به روز بودن می کنند. مواد مخدر هم که از مصرفش چیزی کم نمی شود. کشور ما در شاهراه ترانزیت مواد مخدر است و با وجود همه تلاش های شبانه روزی که شده و می شود، همچنان قربانی می گیرد. آمار ها نشان می دهد سن اعتیاد در نوجوانان کاهش و مصرف دخانیات در میان خانم ها ۷۰ درصد افزایش یافته.

سازمان جهانی بهداشت تأکید می کند اگر الگوی استعمال دخانیات تغییر نکند، تلفات ناشی از آن در قرن بیست و یکم ۱۰ برابر قرن بیستم خواهد بود.

اصفهان، در میانه جدول مصرف دخانیات

رضا روزبهانی عضو هیئت علمی گروه پزشکی اجتماعی و خانواده دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در گفتگو با خبرنگار ما گفت: حدود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر از جمعیت جهان مصرف کننده شکلی از خانواده دخانیات هستند که بنا به شرایط ملی، فرهنگی، جغرافیایی و اقوام اشکال گوناگونی دارد.

او گفت: بر اساس آمار ۱۲ تا ۱۵ درصد از ایرانیان سیگار می کشند که جمعیتی حدود ۱۲ میلیون نفر را شامل می شود، این افراد اگر روزانه به طور متوسط یک پاکت سیگار بکشند محاسبه کنید چه رقم سرسام آوری دود می شود هم مصرف شود عدد و رقم سرسام آوری خواهد بود.

به گفته عضو هیئت علمی گروه پزشکی اجتماعی و خانواده دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، در مصرف دخانیات استان بوشهر بیشترین و خراسان جنوبی کم ترین سهم را دارد و اصفهان نسبت به سایر استان ها در میانه جدول کشوری است.

روزبهانی از پایین آمدن سن اعتیاد و تغییر وضع جنسی مصرف کنندگان خبر می دهد و می گوید: پیش بینی می شود تا سال ۲۰۳۰ تعداد مردان و زنان سیگاری برابر شود.

 

مصرف سیگار در بین ۶ درصد از دانش آموزان

به گفته او، حدود ۶ درصد دانش آموزان به ویژه در میان پسران دوره های اول و دوم متوسطه سیگار می کشند.

این عضو هیئت علمی گروه پزشکی اجتماعی و خانواده دانشگاه علوم پزشکی اصفهان معتقد است  یکی از اصلی ترین مؤلفه ها برای پیشگیری از مصرف مواد مخدر و دخانیات، آموزش است و باید اذعان کرد که آموزش در این حوزه یک حلقه مفقوده است.

روزبهانی می گوید: خانواده ها باید مهارت های زندگی را یاد بگیرند و به فرزندان خود نیز به شیوه صحیح آموزش دهند؛ البته در کنار افزایش آگاهی باید با افزایش انگیزه، باور و نگرش آن ها نیز تغییر کند تا مهارت های زندگی تقویت شود.

خلأ قانونی برای محافظت از نوجوانان در برابر سیگار

به گفته او، در بسیاری از کشور ها طبق قانون، سیگار در دسترس افراد کمتر از ۱۸ سال قرار نمی گیرد؛ این قانون در کشور ما هم وجود دارد، ولی اجرا نمی شود؛ برای مثال در استان اصفهان دکه ها در کنار روزنامه، سیگار هم می فروشند به این معنا که در کنار کار فرهنگی سیگار هم فروخته می شود که فاجعه است.

این استاد دانشگاه می گوید: در تمام دنیا این مسئله اثبات شده که سخت گیری های مالی در کاهش مصرف دخانیات موثر است، به شرطی که به درستی اعمال شود؛ زیرا نوجوان استقلال مالی ندارد و گرانی سیگار سبب می شود که دست کم نوجوان ها کم تر مصرف کنند.


افزایش مالیات بر دخانیات باید به ۷۰ درصد برسد

فرید حسامی کارشناس بهداشت هوا و کنترل دخانیات مرکز بهداشت استان اصفهان در گفتگو با خبرنگار ما گفت: در سال ۱۴۰۰ همه دانشگاه های علوم پزشکی کشور به نمایندگان مجلس شورای اسلامی نامه ای ارسال کردند با این مضمون که صرفاً افزایش ۱۰ درصدی مالیات برای دخانیات کافی نیست و باید به ۷۰ درصد برسد؛ اما نمایندگان مجلس به بهانه قاچاق سیگار با این موضوع موافقت نکردند.

او گفت: جالب است بدانید که قیمت سیگار و دخانیات به طور میانگین در اروپا حدود ۵ دلار و در استرالیا ۲۵ تا ۳۰ دلار است؛ اما در ایران این رقم کمتر از یک دلار است.

به گفته کارشناس بهداشت هوا و کنترل دخانیات مرکز بهداشت استان اصفهان، به تجربه ثابت شده، به ازای هر ۱۰ درصد افزایش مالیات سیگار، می توان شاهد ۵ درصد کاهش مصرف آن در نوجوان ها بود، به عبارت دیگر اگر مالیات سیگار را ۱۰۰ درصد افزایش می دادیم مصرف آن خود به خود به نصف کاهش پیدا می کرد.

افزایش ۷۰ درصدی مصرف دخانیات در خانم ها

حسامی می گوید: در ۲۰ سال اخیر مصرف دخانیات در آقایان ثابت مانده و حتی در برخی استان ها یا شهرستان ها کاهش یافته؛ اما در ۵ سال اخیر مصرف دخانیات در خانم ها ۷۰ درصد، بیشتر شده است.

اجرای طرح شهر و روستای بدون دخانیات

به گفته او، در اجرای طرح شهر و روستای بدون دخانیات در استان اصفهان، شهر نجف آباد و روستای حسین آباد انتخاب شده اند که باید در مدت ۵ سال به هدف کاهش ۳۰ درصدی مصرف دخانیات دست پیدا کنند.

کارشناس بهداشت هوا و کنترل دخانیات مرکز بهداشت استان اصفهان می گوید: کاهش مصرف دخانیات، محافظت از مردم، ممنوعیت عرضه قلیان در اماکن عمومی، ارائه خدمات ترک دخانیات به صورت رایگان در مراکز جامع سلامت، پیگیری افزایش مالیات بر دخانیات، ساماندهی فروش محصولات دخانی، ممنوعیت فروش نخی به افراد کمتر از ۱۸ سال، کاهش دسترسی به دخانیات و ارائه برنامه های آموزشی و پیشگیری از جمله برنامه های این طرح هستند.

حسامی می گوید: قرار است این طرح با همکاری سایر دستگاه ها به منظور ضابطه مند شدن فروش، عرضه و مصرف دخانیات همچنین تشویق مصرف کنندگان به ترک دخانیات اجرا شود تا جایی که خانه ها، اماکن، بیمارستان، خیابان و حتی بوستان هایی بدون دخانیات داشته باشیم.

به گفته او، این طرح در صورت موفقیت، در کل استان اجرا خواهد شد.

ترک اعتیاد، آرزوی بیش از ۹۵ درصد از مصرف کنندگان مواد مخدر

غلامرضا خیرآبادی روانپزشک و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در گفتگو با خبرنگار ما گفت: فرد معتاد همانند بیمار است؛ زیرا زمانی که اعتیاد به مواد مخدر شکل می گیرد به دنبال ایجاد تغییرات مغزی، شخص کنترل اراده خود را از دست می دهد و نمی تواند مصرف نکند.

او معتقد است بیش از ۹۵ درصد مصرف کنندگان هر نوع ماده مخدری در عین حال که مصرف می کنند، آرزوی ترک دارند و مدام خود را سرزنش می کنند؛ اما اطرافیان باید بدون قضاوت منفی با آموزش و شیوه های کاربردی و صحیح به تقویت اراده این افراد برای ترک کمک کنند.

به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، بیشتر افراد از عوارض مصرف مواد مخدر آگاهی کافی دارند؛ اما در کنار تغییراتی که درگذر زمان در مغز فرد ایجاد می شود، سبک زندگی، روابط اجتماعی، الگوی تفکر، جهان بینی و نگاه به زندگی نیز تغییر می کند و نوعی جبر به مصرف در فرد ایجاد می شود که اگر ما و اطرافیان این موضوع را به معنای واقعی درک کنیم نه تنها با این افراد ارتباط بهتری برقرار می کنیم بلکه معتادان هم با اعتماد بیشتر به حرف هایمان گوش می دهند و حتی درخواست کمک می کنند.

خیرآبادی می گوید: طیفی از عوامل مختلف فردی، زیستی، ساختار های جسمی، روانشناختی، اجتماعی، فرهنگی و باور های مذهبی می تواند فرد را به سمت مصرف مواد مخدر سوق دهد یا بالعکس از اعتیاد به مواد مخدر محافظت کند؛ اما باید به این موضوع توجه داشت که هر چقدر امکان دسترسی به مواد مخدر راحت تر و احتمال تجربه های اولیه در سنین کودکی، نوجوانی و جوانی بیشتر باشد، احتمال معتادشدن فرد نیز بیشتر می شود.


ایده آل نگری ممنوع؛ خانواده ها بر مدار اخلاق فرزندان خود را کنترل کنند

این روانپزشک معتقد است  خانواده ها باید یک سری باید ها و نباید هایی را برای پیشگیری از مصرف مواد مخدر از همان سنین کم در فرزند خود نهادینه کنند و طوری که از مدار اخلاق و اصول تربیتی خارج نشود با تذکر جدی و ایجاد محدودیت از مصرف این گونه مواد جلوگیری کنند.

به گفته خیرآبادی، نباید در بحث اعتیاد ایده آل نگر و بر این باور باشیم که باید اعتیاد را کامل ریشه کن کنیم، زیرا شعاری نشدنی است.

او می گوید: در حوزه درمان اعتیاد گاهی دارو های جایگزین برای فرد معتاد تجویز می شود که خود این دارو ها هم اعتیاد آور هستند؛ اما باید توجه داشته باشیم که معتادکردن فرد از یک ماده به یک دارو کاهش جدی در آسیب زایی فرد دارد و کمک کننده است.


۸۰ درصد برونشیت مزمن در افراد ناشی از سیگار است

سمیه صادقی فوق تخصص ریه، آسم و آلرژِی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: در ۸۰ درصد از موارد برونشیت مزمن که سردسته بیماری های ریوی است، عامل اصلی، مصرف سیگار به شمار می آید؛ به این شکل که مصرف سیگار فرد را دچار علائمی همانند سرفه، خلط و تنگی نفس می کند.

به گفته او سن مصرف دخانیات در کشور به حدود ۱۳ سال رسیده که به سرعت نیز در حال افزایش است و سیگار هم یکی از عوامل مهم مرگ و میر در دنیا محسوب می شود.

این فوق تخصص ریه، آسم و آلرژی می گوید: افراد برای کاهش اضطراب به سیگار گرایش پیدا می کنند در حالی که کاملاً از عوارض آن آگاه هستند؛ ولی این آثار کوتاه مدت آرامش بخشی سیگار به عوارض طولانی مدت و گاه جبران ناپذیر آن نمی ارزد.

به گفته صادقی، مهمترین عامل سرطان ریه، مصرف سیگار است و اگر فرد سیگاری، ۱۰ سال سیگار را ترک کند خطر ابتلای او به سرطان ریه به نصف می رسد.

او می گوید: نه تنها افزایش میزان مرگ و میر ها، بیماری های قلبی عروقی و خطر آسم حتی با مصرف روزانه دو نخ سیگار ارتباط دارد بلکه مصرف سیگار با تضعیف ایمنی بدن، سبب عفونت های تنفسی، ویروسی و آنفلوآنزا می شود.


مضرات سیگار در خانم ها ۳ برابر آقایان است

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می گوید: اعتیاد به سیگار در یک خانم باردار عوارضی همانند زایمان زودرس، کاهش وزن نوزاد هنگام تولد و حتی مرده زایی را به دنبال دارد.

به گفته صادقی، از نظر ژنتیکی مضرات و تأثیر سیگار بر خانم ها نسبت به آقایان بیشتر است، به شکلی که اگر آقایی یک نخ سیگار بکشد همانند این است که خانم ۳ نخ سیگار بکشد.

او می گوید: برخی هم بر این باور هستند که قلیان عارضه ای ندارد؛ اما هر یک بار سر نی قلیانی که کشیده شود معادل ۶۰ تا ۷۰ نخ سیگار است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می گوید: ترک سیگار در هر زمان و در هر سنی مفید است، ولی هرچه در سنین پایین تر افراد اقدام به ترک کنند، آثار سودمند بیشتری دارد.

با دانستن این موضوع که اکثر افراد معتاد از عوارض ناشی از مواد مخدر آگاه هستند و بالای ۹۵ درصد از معتادان آرزوی ترک دارند، اما به دلیلی تغییرات ایجاد شده در مغز توانایی ترک ندارند، به این نتیجه می رسیم که معضل اصلی، نبود آگاهی از عوارض مصرف مواد مخدر نیست؛ بلکه باید عوامل دیگر هم شناسایی و در مورد آن تصمیم گیری شود.

افزایش قیمت دخانیات به ویژه سیگار، محافظت از افراد کمتر از ۱۸ سال در برابر اعتیاد، آموزش خانواده ها در زمینه تقویت مهارت های زندگی، افزایش انگیزه معتادان برای ترک به شیوه صحیح از مواردی است که برای حفظ سلامت جامعه باید جدی گرفته شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان 

کلید واژه :

دود دخانیات در چشم جوان تر ها

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha